Wpis z mikrobloga

Niewykluczone, że niedługo osoba 80-letnia będzie, jak dawny 40-latek. To jest w zasięgu możliwości nauki, ale nauce trzeba pomóc – mówi w Radiu Naukowym prof. Ewa Sikora. A moje oczy powiększały się coraz bardziej, kiedy słyszałam o niezwykle obiecujących badaniach nad spowalnianiem, a nawet cofaniem procesów starzenia.


– U człowieka trzeba by zastosować związki, które powodują selektywnie zabijanie komórek starych. Ponieważ stare komórki są inne niż młode, czynnikami farmakologicznymi można spowodować uruchomienie w nich genów śmierci, a więc pozbycie się ich z organizmu. Te związki to tak zwane senolityki. I tych senolityków pojawia się coraz więcej w badaniach laboratoryjnych. Na myszach to już działa – opowiada prof. Sikora szefująca Pracowni Molekularnych Podstaw Starzenia w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.


Ekscytujące – to mało powiedziane!


Choć, oczywiście, jak to w biologii, nic nie jest proste. Komórki stare (pod względem biochemicznym, niekoniecznie metrykalnym, bo okazuje się, że „stare” komórki mają nawet embriony!) pełnią w organizmie również pozytywne funkcje, np. wspomagają gojenie ran.


Wymiecenie ich wszystkich z organizmu mogłoby by więc być szkodliwe. Ale badania trwają, bo perspektywa spędzania dekad życia w zdrowym ciele osoby 30-40 letniej brzmi niezwykle kusząco. Tak bardzo, że brzmi jak science-fiction. Ale to twarda nauka.


Co ważne, już teraz możemy dbać o swoje ciała. Ruch i zdrowa dieta – to brzmi jak truizm, ale naprawdę działa. – Ruch ma świetne właściwości senolityczne. Powoduje usuwanie starych komórek, powoduje cofanie się zmian w DNA, tzw. Metylacji. Warzywa, owoce, one również mają w sobie senolityki – podkreśla prof. Sikora.Zresztą, zwróćcie uwagę, że już teraz dzięki poprawie diety, higieny przesuwa się granica starości. – Pani ma 33 lata. Patrzę na panią i widzę młodziutką osobę. Przypomina sobie Pani kobietę balzacowską, 30-letnią staruszkę? Pani jest u progu życia, to się naprawdę zmienia – zauważyła prof. Sikora


Profesor zapewniała mnie, że „tabletka na młodość” jest na horyzoncie. Czy za dekadę, dwie spotkamy się i obie będziemy w ciałach 40-latek? Otóż, możliwe.


#ciekawostki #nauka #biologia #zycie #gruparatowaniapoziomu #longevity
chlodna_kalkulacja - >Niewykluczone, że niedługo osoba 80-letnia będzie, jak dawny 40...
  • Odpowiedz