Wpis z mikrobloga

O co chodzi z tym przereklamowywaniem numeru 112 jako jedynego numeru alarmowego?

Jak matka sie dusi i traci przytomnosc to dzwonie na 999. Jak widze strzelanine za oknem to dzwonie na 997. A jak dom sie pali to dzwonie na 998. A na 112 dzwonie tylko wtedy kiedy nie wiem gdzie zadzwonic, np. jak mialem wypadek na drodze, jak widze tornado lecace w kierunku miasta, albo jak zawalila sie fabryka.

Czy cos w tym zlego? Karetka szybciej dojedzie, straz szybciej ugasi, czy policja szybciej interweniuje jak zamiast bezposrednio do odpowiedniej instytucji zadzwonie pod oglny numer alarmowy? Dlaczego ostatnio tak masowo przemalowuja budynki strazy pozarnej czy policji i ich auta, zeby byl namalowany tylko numer 112?

#pytanie #kiciochpyta #policja #pytaniedoeksperta #strazpozarna #pogotowie
  • 8
@Mortimer_Gothic: bo jak dom się pali, to może być potrzeba, żeby przyjechała również karetka pogotowia, a policja zabezpieczyć teren. Uważam, że bardzo dobrze ujednolicić numer, dyspozytor decyduje na chłodno jakie jednostki wezwać
@let_it_be: Jak dla mnie jak dom sie pali to najwzniejsze jest zeby straz pozarna przyjechala najszybciej jak sie da, zanim sie przedstawisz. To samo z karetka. Dzwonie "pozar, Londyn, ulica Pokatna 12" i juz powinna co najmniej syrena wyc. Dzwonie "Londyn, ulica pokatna, osoba nieprzytomna" i juz powinna karetka jechac. A nie ze kaza sie przedstawic i przeliterowac bo ktos nazywa sie "Sigrún Ólafsdóttir", a potem pytaja o adres zamieszkania i
@derton778: nie wiem czy dzwoniłeś kiedykolwiek na 112, mi się zdarzyło niejednokrotnie i nigdy wywiad nie trwał 5 minut. Poza tym nic się nie bój, milicja tak czy siak będzie opieszała, chyba że chodzi o 0,03g marihłaniny w kieszeni.
@let_it_be to wszystko, zawsze robił dyspozytor straży pożarnej, policji czy pogotowia te służby współpracowały świetnie aż ktoś wpadł na super pomysł żeby to roz...ać i posadzić po drugiej stronie słuchawki cywila nie mającego pojęcia o specyfice działań ratowniczych...
Najgorsze w tym nowym systemie jet to że najczęściej siedziba jest w mieście wojewódzkim, jak dzwoniłes na 998 i odbierał strażak który albo cały czas jeździł w podziale albo jeździł albo przynajmniej jest z danego powiatu to szybciej skuma jak mu powiesz jak najlepiej dojechać bo zna teren