Wpis z mikrobloga

Początkowy optymizm w kontekście odbudowy Ukrainy przez polskie duże firmy zostaje coraz bardziej wygaszany. Nie będzie za bardzo żadnych preferencji dla nas. Było to już wiadomo po konferencji w Lugano w lipcu 2022 roku. Uścisk dłoni i poklepanie po plecach, ale z tlącym się płomykiem nadziei. Następnie, co miesiąc - coraz bardziej wygaszano oczekiwania. Po tegorocznej konferencji w Londynie było wiadomo, że Polska nie dostanie żadnego głównego projektu jako wykonawca, a ręce wyciągają duże, amerykańskie korporacje. Takie też informacje zaczęły przedzierać się do opinii publicznej od czerwca 2023 roku. Staniemy się prawdopodobnie podwykonawcą firm ze Stanów Zjednoczonych i bogatszych krajów Unii Europejskiej. Głównym graczem biorącym udział w odbudowie Ukrainy zostanie prawdopodobnie amerykański BlackRock.

#ukraina #gospodarka #wojna #blackrock #kanalinformacyjny
Troyden - Początkowy optymizm w kontekście odbudowy Ukrainy przez polskie duże firmy ...
  • 44
  • Odpowiedz
@Troyden: Myślę, że powinniśmy się skupić na swojej infrastrukturze. Przykładowo tory co lecą na Ukrainę już wołają o pomstę do niebia. No i Jasionkę też by się przydało wyremontować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Troyden myślisz, że te pakiety pomocowe to za free? Świat rozkłada na łopatki rusków rekami ukraincow, ale cena tego będzie wysoka - dla Ukrainy. Jak już ucichnie wojna, to na Ukrainie będą się działy różne, ciekawe rzeczy. Zobaczymy jak zadziała cyfrowa hrywna i takie tam.
  • Odpowiedz
. Przykładowo tory co lecą na Ukrainę już wołają o pomstę do niebia. No i Jasionkę też by się przydało wyremontować ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@cebulowy_krezus: No, niech Ukraina przegra, setki tysięcy ofiar wśród samych cywilów (kacapy przeprowadzą tam czystki w stylu hitlerowskim/stalinowskim, z siecią katowni, jak uczynili na terenach okupowanych), heheh, kolejne miliony uciekinierów, Polska zdestabilizowana, wojna na Pacyfiku, hehe, ale super układ dla Polski,
  • Odpowiedz
@karakanjaroslaw: stąd że po 1,5 roku wojny Ukraina jest stroną nacierającą na wrogie pozycje i próbuje odbić utracone ziemie. A definicja zwycięstwa w Polsce i na Ukrainie się różni - dla nas zwycięstwem jest istnienie Ukrainy, dla nich odbicie ziem. Ja mówię o polskiej perspektywie a nie ukraińskiej ani tym bardziej rosyjskiej.
  • Odpowiedz
@Troyden Oczywiście, że zarobimy jako podwykonawcy, myślisz, że te korporacje to odbudują to przyciskiem myszki czy jak?
A w Polsce kto by miał to odbudowywać firmy, które budując osiedle muszą emitować obligacje?
Może coś tam Budimex, będzie działał, ale to nie jest polska firma, no i może coś Torpol zgarnie.

Tak btw to w Polsce narodowy i autostradę budowali Hydrobudowa i PBG, zobacz sobie gdzie są teraz te firmy. U siebie
  • Odpowiedz
@Pantokrator: W interesie Ukrainy jest odbicie wszystkich terytoriów jak najszybciej. Ale w interesie Polski jest jak najdłuższa wojna, bo wtedy:
- Rosja obrywa sankcjami i kosztami wojny dłużej przez co bardziej ją to osłabi na kolejne lata
- im dłużej Ukraińcy, którzy uciekli do Polski zostaną w Polsce tym większe szanse, że nie wrócą na Ukrainę (czyli zyskamy siłę roboczą)
- Ukraina będzie bardziej osłabiona przez co będzie miała gorszą pozycję negocjacyjną względem Polski (mniejszy potencjał gospodarczy i ludnościowy)
- jeśli Ukraina kiedyś po wojnie wejdzie do UE do będzie mniejsza obawa, że montownie z Polski się tam wyniosą (choćby z powodu przetrzebionej siły
  • Odpowiedz
im dłużej Ukraińcy, którzy uciekli do Polski zostaną w Polsce tym większe szanse, że nie wrócą na Ukrainę (czyli zyskamy siłę roboczą)


@cebulowy_krezus: Już się ludzie #!$%@? zdecydujcie :D

Poza tym - jeśli chcemy jak najdłuższej wojny i jak najwięcej ofiar, to pora powiedzieć jasno - niczym się moralnie od nazistów czy kacapów nie różnimy. Jak to dla ciebie jest spoko opcja - to mam złe
  • Odpowiedz
Myślę, że powinniśmy się skupić na swojej infrastrukturze. Przykładowo tory co lecą na Ukrainę już wołają o pomstę do niebia. No i Jasionkę też by się przydało wyremontować ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@cebulowy_krezus: Mysle ze nie powinienes pic juz wiecej
  • Odpowiedz
@Pantokrator: Nie rozmawialiśmy o tym, co jest moralne, tylko co jest w naszym interesie. Następnym razem napisz coś w stylu: "dobrze jakby wojna się skończyła szybko". Wtedy przytaknę. Ja tam nie chcę, żeby ludzie ginęli, ale to nie mi o tym decydować
  • Odpowiedz