Wpis z mikrobloga

@Wyso52: nie chodzą bo nie wierzymy w boga, a problem jest w tym, że bez sensu teraz będą siedzieć gdzieś między lekcjami bo zajęcia dodatkowe, jakimi jest religia, nie są na początku albo na końcu. Poza tym teoretycznie świetlica u dzieci w szkole jest dla klas 1-3 więc nawet nie wiem czy będą tam mogły pójść.
@Wyso52

@jarosuaf: Twoje dziecko nie chodzi na religię po to żeby wcześniej kończyć zajęcia, czy dlatego, że jesteście ateistami?


Jeżeli to drugie to w czym problem?


Czy ty naprawdę właśnie napisałeś, że dzieci powinny czekać dodatkową godzinę w szkole, dlatego że nie są wyznawcami sekty katolickiej? A czemu wy sekciarze nie spędzicie dodatkowej godziny w środku zajęć?
@Chris_Karczynski:
Wręcz odwrotnie:
Dz.U.2020.983
§ 1. pkt. 1a. W przedszkolach zajęcia religii uwzględnia się w ramowym rozkładzie dnia. W szkołach zajęcia religii i etyki uwzględnia się w tygodniowym rozkładzie zajęć.

Tyle że, jest to naturalną konsekwencją organizacji obowiązkowych zajęć szkolnych:
- szkoła układa plan zajęć obowiązkowych (religia mimo wszystko do nich nie należy)
- rodzice przy zapisywaniu dziecka do szkoły wyrażają chęć by dziecko uczestniczyło w zajęciach religii
- szkoła udostępnia
Powiedziałbyś tak samo jakby musiało godzinę siedzieć bo w środku dnia by było okienko bo parę osób wtedy ma zajęcia z języka kaszubskiego a reszta co nie chodzi musi czekać?


@R187: Tak, bo to fajna przerwa między zajęciami. Nie dość, że można odpocząć to jeszcze odrobić lekcje lub się przygotować do następnych. Przerwy w środku dnia najbardziej mi brakowało w szkole. Była jedna 30 minutowa, ale to ledwo obiad udało się
@Chris_Karczynski: Bo powszechną praktyką w szkołach jest założenie, że każdy zapisze dziecko na religię i udostępniają na życzenie wnioski o wpisanie dziecka z religii. Pod tę tezę układają plan z uwzględnieniem religii jako obowiązkowych zajęć i faktycznie w tym wypadku trudno byłoby ją zorganizować przed lub po zajęciach mając tylko jednego katechetę.
Kiedyś z ciekawości przejrzałem plany zajęć kilkudziesięciu szkół w różnych miejscowościach i zajęcia z religii na końcu trafiły się
@wredny_gad: no to ja wszedłem do drugiego wyniku z google po wpisaniu plan zajęć szkoły podstawowej w Warszawie i znalazłem na ostatnich miejscach i z tego co widzę to większość klas ma etykę i religię na ostatnich.
Nie jest powszechną, bo jak jednego roku nie zapiszą dzieci to wątpię żeby w następnym myśleli że jednak nagle wszyscy zapiszą. Chociaż z drugiej strony to są nauczyciele.... większość z nich pracuje za minimalną,
@Chris_Karczynski: Ok, widzę, że trochę się pozmieniało... Przejrzałem na szybko kilkanaście z różnych miejscowości i wygląda na to, że w przynajmniej w szkołach średnich starają się umieszczać religię na końcu, lub początku. W przypadku szkół podstawowych nie jest tak różowo, ale nie jest również tak źle jak kiedyś.
@Chris_Karczynski: No co ja ci powiem, trudno temu zaprzeczyć. I to nie ogranicza się do języka obcego, ale praktycznie z każdym przedmiotem jest problem. Na pewno nie pomagają nieustanne reformy systemu edukacji, przestarzałe metody nauczania, nauczyciele nie rozumiejący przedmiotu którego mają nauczać, zbyt duży zakres materiału, który uznano za niezbędny i obowiązkowy, oraz powszechne równanie w dół. Z drugiej strony mamy dzieci, które nie są kompletnie przekonane do wkuwania wiedzy, którą
@CarrighanN: Przecież jak ksiądz w kościele przemawia to mówi do całej wioski. A przynajmniej kiedyś tak było to teraz nagle trzydzieści bachorów na 45 min to max? Zresztą #!$%@? mnie to boli w kwestii organizacyjnej, biorą hajs to niech robią religię dla chętnych od szóstej rano albo po zajęciach dla normalnych ludzi, gdzie to pewnie wypadnie w okolicach 16 czy 17, a nie jakieś robienie z dzieci niewolników. Powinni sobie robić
@a_casu_ad_casum: jak dla ciebie siedzenie samemu "w kozie" gdzieś w szkole i tracenie czasu nie jest dyskryminacją to ja już nie wiem co nią by musiało być według ciebie.

3. Uczestniczenie lub nieuczestniczenie w przedszkolnej albo szkolnej nauce religii lub etyki nie może być powodem dyskryminacji przez kogokolwiek w jakiejkolwiek formie.


I co powiesz, jest przepis zakazujący dyskryminacji a przez to umieszczania zajęć dodatkowych w środku ramówki czy kolejny katol będzie