Wpis z mikrobloga

W sumie jak podwyższyli kaucję na szklane butelki na 50gr to też wiele nie dało


@Redbulltabak: bo problemem nie jest wysokość kaucji tylko fakt że bez paragonu większość sklepu nie przyjmie butelek - chyba że na wymianę. Jak mam do wyboru:
- magazynować butelki na ograniczonej powierzchni w mieszkaniu
- #!$%@?ć przez pół miasta by znaleźć sklep który je przyjmie
- #!$%@?ć do pojemnika na szkło i mieć spokój
to wybór
Jakby większość ludzi przestało kupować piwo w butelkach bezzwrotnych to może browary odeszłyby w końcu od tego poronionego pomysłu.


@Tetsuya: dowiedz się jak dużym wysiłkiem logistycznym jest oferowanie butelek zwrotnych. To dyskryminuje browary mniejsze od koncernowych. Większość butelek bezzwrotnych na półkach to piwo z mniejszych browarów - regionalnych, kraftowych. One nie mają finansowych ani logistycznych możliwości by oferować butelki zwrotne.

Za to koncerniaki w bezzwrotnych to je#ać prądem. W ramach jednego
@Tetsuya: No prawie, ale nie wszędzie. Także potem możesz być w plecy jak nie oddasz w tym miejscu co zwykle.

@To_ja_moze_pozamiatam No podałeś dwie największe firmy. W wypadku browarów jest ich jednak znacznie więcej. Potem masz tak, że jest u Ciebie jakieś spotkanie. Ktoś przyniesie sobie piwo. Wypije u Ciebie. A Ty czytaj za każdym razem etykietę czy ta jest zwrotna czy nie.

To chyba nie o to w tym chodzi.
ladnie kogos #!$%@? ze kaucja za butelke teraz wynosi 1zl


@ardan95: 20 lat temu jak byłem w Chorwacji to kaucja za butelkę od piwa była około 2 zł, tyle co piwo. Nikt nie wyrzucał butelek - działało. Nie wiem ile teraz wynosi tam kaucja bo próba wyszukania tego w google kończy się debilnymi wynikami o tym że UE wprowdza kaucję na plastiki...
@Darth_Gohan: ogólnie się z Tobą zgadzam, ale jakoś u nas centralnie sterowane systemy to jest wiecznie dramat i tylko wałek dla kasy. Był taki moment gdy skupy normalnie działały, ale w sklepach przyjmowali już tylko z paragonem. W sklepie oddawali Ci za butelkę 50 groszy kaucji, a na skupie dostawałeś 35 groszy ( ͠° °)
@eloar: No, ale pewne rzeczy, żeby miały sens muszą być wprowadzone odgórnie i zrobione ustawą bo inaczej jest kombinacja alpejska.

@To_ja_moze_pozamiatam No znaczna, ale nie cała. Do tego masz jeszcze fakt, że mają już po 4-5 modeli butelek i ludzie muszą to rozdzielać jak #!$%@? żeby poszło do prawidłowej skrzynki.
Znam wielu ludzi którzy podczas rozmowy się bawią etykietą. Jak piwo jest zimne i wyjdziesz na słońce potrafi Ci się odkleić.
@Darth_Gohan: No z modelami butelki to pełna zgoda.
No ale jeśli większość i tak będzie zwrotna to ludzie z czasem się przyzwyczają. Tzn. jeśli to niezwrotne będę wyjątkiem. A chce powiedzieć, że chyba ich docisnęli i powoli tak się dzieje. No bo te wszystkie tyskie, żywce, warki, miłosławy, dużo kraftowych- to ten sam typ butelki a przynajmniej podobny i wszystkie zwrotne. Jak teraz dołączy do nich Książęce to co zostaje? Lech
@To_ja_moze_pozamiatam: No w wyliczance:

dużo kraftowych

Na tę chwile w wypadku zdecydowanej większości kraftów nie masz zwrotnych. Zostaje Lech / Desperados / Stary Browar ze swoim kapslowanymi / Carlsberg chyba dalej ma swoją zieloną specyficzną. Tyskie z tego co kojarzę to też inna butelka niż reszta bo ma tam odciśnięty znaczek.

No tylko masz np. teraz cyrk, że jak kupisz niektóre czeskie piwa to ich polskie odpowiedni nie są zwrotne dalej
@Darth_Gohan: tak i nie. Można stworzyć odgórnymi regulacjami środowisko aby pewne rzeczy powstały, albo można tworzyć to centralnie. Były już piękne przykłady jak urząd tworzył coś za grube miliony, a potem ludzie stworzyli "klon" w kilka dni "za grosze" i jeszcze działał lepiej. Zamówienia publiczne to pole do przekrętów.