Wpis z mikrobloga

Trochę się ostatnio spoźniłem do kościoła więc nie słyszałem całego kazania ale tyle co słyszałem mi wystarczy. Kilka słów o mnie: Jestem katolikiem i chodzę do kościoła co tydzień, spowiadam się, przyjmuję komunię i robię te wszystkie katolickie rzeczy. Nad łóżkiem w sypialni mam Matkę Boską a moją żonę poznałem w kościele.

A teraz do rzeczy. Kazanie dotyczyło „plandemii” co mnie trochę zdziwiło, bo oficjalnie pandemii już nie ma. A właściwie nie tyle pandemii co sposobu przyjmowania komunii. Ksiądz wikariusz stwierdził, że ich w seminarium dawania komunikantów na rękę nie uczyli i to było wprowadzone tylko na czas pandemii i teraz nie ma takiej potrzeby. Że jak ktoś bardzo chce na rękę to on takiej osobie nie odmówi ale „właściwy” sposób to ten jeden możliwy czyli klękamy i otwieramy buzię.

Jednym z argumentów było to by „nie dzielić” ludzi na tych „zarażonych” i „zdrowych”. Że Bóg nie robi takiego podziału, że przed komunią dajemy sobie znak pokoju a potem boimy się zarazić itd itd. Nie wiem czy takiego odzewu oczekiwał ksiądz wikariusz ale po kazaniu cześć wiernych biła mu brawo. Speszony odpowiedział, że w Kościele bije się brawo tylko Jezusowi.

To co działo się później to jednak zupełnie odwrotny skutek. Cześć wiernych demonstracyjnie uklękała. Inni przeciwnie stali bardziej wyprostowani niż zwykle i wystawiali ręce bardziej zdecydowanie. Po mszy, w tłumie ludzi wracających z kościoła do domu słyszałem wiele dyskusji, że przecież forma nie jest ważna, liczy się łaska uświęcająca (swoją drogą bardziej trzeźwa ocena rzeczywistości).

Są lepsze i gorsze kazania. To wiadomo. To mnie wyjątkowo zirytowało, bo niby było o likwidowaniu podziałów a tak naprawdę te podziały wśród wiernych umocniło.

#bekazkatoli #kosciol #katolicyzm #religia
Pobierz cyber_sheikh - Trochę się ostatnio spoźniłem do kościoła więc nie słyszałem całego ka...
źródło: 9F36D3BF-E133-4289-BEEA-27945F6AB13A
  • 4
@cyber_sheikh: Oddzielanie jednych od drugich to natura katolicyzmu. Nie da się pogodzić wszystkich poglądów. Podziały były są i będą. Kościół uczy, że należy się nauczyć żyć wspólnie pomimo podziałów. Dlatego Twoje zgorszenie, nie jest to wina tego Księdza ale tych wiernych, którzy postanowili ostentacyjnie zamanifestować swoje zdanie przed innymi. I to jeszcze podczas komunii.
Mt, 10, 34-39
34 Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale