Wpis z mikrobloga

Panowie (i Panie) historycy, pytam ja się Was grzecznie, kto, kiedy i z jakiej przyczyny ukradł nam dwie zwrotki hymnu?

Tym bardziej, że są w nich zawarte "mądrości" ponadczasowe.
Dla przykładu cyt:

"Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i ojczyzna nasza"


Jak widać już wtedy wiedzieli, że gdy tylko zgoda w narodzie będzie, damy radę i niemcom i moskalom. Gwoli przemyślenia dla wszystkich.

#historia #ciekawostki #pytanie

p.s.
#ukraina wzorowała swój hymn na naszym, podobnie jak Słowacy i kilka innych nacji.
Pobierz surlin - Panowie (i Panie) historycy, pytam ja się Was grzecznie, kto, kiedy i z jaki...
źródło: faksymile-piesni-legionow-polskich-mhn
  • 20
@pogromca_krasnali wiesz że wystarczy, że miał przodków w zaborze pruskim i mu wedle swego widzimisię poprawili na niemieckobrzmiące nazwisko.
Poza tym od kiedy nazwisko ma decydujące znaczenie w definiowaniu swojej przynależności narodowej? Jesteś w swojej logice o krok od nazistów, dzisiaj nazwisko ma się zgadzać, jutro będziesz mierzyć czaszki a za dwa dni robić testy dna dla prawdziwych Polaków XD
wiesz że wystarczy, że miał przodków w zaborze pruskim i mu wedle swego widzimisię poprawili na niemieckobrzmiące nazwisko.


@kartofel: I od tych setek lat stoją dwaj pruscy halabardnicy i biedny nie może tego odkręcić. Chlip. Chlip.

Z tym, że w realu było odwrotnie. Od 1920 roku było kilka fal polonizowania niemieckobrzmiących nazwisk na polskie, ze szczególnym nasileniem po 1945 roku. Kto zachował w byłych Prusach nazwisko niemieckie ten bardzo chciał je
Pobierz pogromca_krasnali - >wiesz że wystarczy, że miał przodków w zaborze pruskim i mu wedl...
źródło: 161
@pogromca_krasnali sorry ale co to za logika, masz niepolskie nazwisko to nie jesteś Polakiem.
Sam mam nazwisko z litewsko/pruską etymologia i to ma oznaczać że nie jestem Polakiem?
Bardzo dziękuję że mi to mówisz, przekaże babci która cierpiała za polskość w Auschwitz i dziadkowi który walczył w AK, że to było niepotrzebne, bo jakiś anonek w internecie mówi że nie są Polakami.
Beka z ciebie XD
@surlin: to z Polony? A propos twojego pytania, Pis ma wprowadzić kolejną korektę nad hymnem link

@cyberyna: O tę zmianę wnioskuje nie PiS ale Muzeum Hymnu Narodowego, cyt:
"Najbardziej widoczną (i budzącą najwięcej emocji) jest zmiana, a właściwie przywrócenie pierwotnej kolejności zwrotek. Wybicki w Pieśni Legionów Polskich we Włoszech zawarł instrukcje dla legionistów mówiącą w jaki sposób wrócą do Polski."

Pieść nie bez powodu miała taką a nie inną
(Choć osobiście uważam, że powinni przywrócić wszystkie zwrotki w ich pierwotnym brzmieniu, tak jak to napisał Wybicki. To nasza historia, mogą się podobać lub nie, ale takie a nie inne stworzył, i takie a nie inne śpiewały legiony,)


@surlin: odpowiem jako antyklerykał: wolę pieśń konfederatów barskich, mazurek IMHO zbyt mało bojowy na hymn.