Wpis z mikrobloga

  • 0
@hszan: chodzi o koszt rozwiązań które w domyśle mają obniżyć rachunki za użytkowanie w przyszłości - styropian grafitowy zamiast białego na elewacji i posadzce, trzyszybowe okna z ukrytym zawiasem, pompa ciepła premium, podłogówka również na poddaszu, rekuperacja z odzyskiem ciepła, ciepły montaż okien z taśmami. Wszystko to mogłoby zostać zastąpione tańszymi zamiennikami ale prawdopodobnie kosztem przyszłych rachunków.
  • Odpowiedz
@diamondhands: Mam podobnie. Ale wychodzę z założenia że buduje się raz więc 'niewymienialne' elementy wolę zrobić porządne. I pewnie za deweloperski mi wyjdzie 550k :P (190m2 z garażem licząc)
  • Odpowiedz
  • 3
@diamondhands chyba od samego styropianu lub sposobu montażu okien bardziej ma wpływ sam projekt domu; metraż, system wykonania fundamentu i stropu bryła budynku, kształt dachu (czy z lukarnami, koszami) itp
  • Odpowiedz
  • 1
@Zabi96: fundament niestety tradycyjna, koszt płyty w czasach kiedy kupowałem stal byłby kosmiczny. Poza tym prosta bryła z poddaszem i jedną lukarną z balkonem, której w sumie po czasie trochę żałuję - szkoda kasy na udziwnienia z którym będę korzystał rzadko lub wcale.

@hszan 130m użytkowych, 150m po podłodze.
  • Odpowiedz
  • 0
@GreatSolidUser: dobrze wiedzieć, mam nadzieję że będzie energooszczędnie bo zapowiadane ceny prądu troche zwalają mnie z nóg. monter pompy ciepła to zaufana osoba z rodziny i zapewnia mnie że eksploatacja nie powinna być droga - pompa dobrana idealnie do metrazu i potrzeb domu.
  • Odpowiedz
@diamondhands: mi się wydaje, że przeróżne systemy w obecnych czasach po 3 latach robią się przestarzałe lub o gorszych parametrach/walorach technicznych, natomiast nigdy nie stracisz jak władujesz wszystko co możesz w ocieplenie, zwłaszcza dach, następnie ściany. Warto liczyć ile ma się kasy wolnej i która opcja "+" da największy uzysk w cenie.
  • Odpowiedz