Wpis z mikrobloga

W 2022 roku #samobojstwo popełniło 5108 osób, w tym 4261 mężczyzn i 847 kobiet. 1646 z nich było kawalerem/panną, 1865 żonatych/zamężnych, a 415 po rozwodzie. Największa część miała wykształcenie zawodowe lub średnie. 746 było bezrobotnych. 3950 jako metodę wybrało powieszenie, drugą najpopularniejszą był skok z wysokości.

Źródło: https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zamachy-samobojcze/63803,Zamachy-samobojcze-od-2017-roku.html

#ciekawostki #polska #depresja #statystyka
  • 41
  • Odpowiedz
@egzysta: mieszkam w powiatowym, tuż przy granicy z Białorusią. Pod względem samobójstw w stosunku do ilości mieszkańców, podejrzewam, że moje miasto jest w ścisłej topce. Osobiście znałem pięciu, którym się udało i trzech, którzy mieli mocne próby, kończąc na SORZE, a potem Choroszcz. Prócz jednej, schizofrenicznej dziewczyny, która powiesiła się w swoje 27 letnie urodziny, wszyscy byli mężczyznami w wieku od 20 do 40 lat. Dwóch leki, jeden podcięcie żył, jeden
  • Odpowiedz
@pieczony_szczur_z_ogniska: lepiej wykształceni są lepiej sytuowani, więc mają szansę na pomoc psychiatryczną i psychologiczną. Ludzie na nisko płatnych etatach mogą liczyć najwyżej na kolejki do NFZ, zapisywanie Afobamu na wszystko i sznur z Castoramy... Jak masz pieniądze i depresję, to masz szansę na odpowiednie leczenie. Jak nie stać cię na wizytę prywatną to te szanse maleją.
  • Odpowiedz
To mnie zaskoczyles z tym wyksztalceniem bo podobno mialo byc tak ze glupsi ludzie sa mniej swiadomi otaczajacego ich swiata a wiec i szczesliwsi.


@pieczony_szczur_z_ogniska: Tak jest, ale tylko w czasach kiedy każdy ma co włożyć do michy. Czasy te się niedawno skonczyły.
  • Odpowiedz
glupsi ludzie sa mniej swiadomi otaczajacego ich swiata a wiec i szczesliwsi.


@pieczony_szczur_z_ogniska: powiedzmy sobie wprost- na takiej konserwatywnej wsi ludzie leczą się wódką i sznurem za stodołą. W niektórych środowiskach choroba jest powodem do wstydu, nawet stygmatyzowany a sam dostęp do leczenia utrudniony.

Ale problemy są podobne, miłośc, pieniądze.
  • Odpowiedz
@dqdq1: myślę, że głównym powodem jest najzwyczajna w świecie niechęć do życia. Spowodowana długotrwałym smutkiem
(często zakopanym gdzieś głęboko w człowieku) zmęczeniem, przeciążeniem, brakiem zrozumienia wśród najbliższych. Ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać, a relacje większości rodzin w Polsce są wypełnione frustracją, nieufnoscią, traumami, brakiem dialogu. Pieniądze owszem mają znaczenie, ale gdy komuś świat zatraca koloryt, to nawet i one nie będą w stanie nadać mu barw.
  • Odpowiedz
@dokutwyjendzy: Niestety, wiele osób boi się, wstydzi albo zwyczajnie nie za bardzo wie co się z nimi dzieje i jak niebezpieczne to jest. W Polsce za mało się o tym mówi a jeśli już to często kończy się na "chłopaki nie płaczą".
  • Odpowiedz
@egzysta: wykopki uwielbiaja przypominac jakie to wysokie statystyki samobojstw sa wsrod spolecznosci LGBT i ze LGBT to choroba psychiczna...tymczasem bycie Polakiem jest choroba psychiczna ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@WujaTHC: Jak mozna w ogole uwazac ze depresja to powod do chwalenia sie i do bycia dumnym z tego? Przeciez to ciezka choroba z ktora trzeba walczyc i to tak jakby ktos sie chwalil ze ma prochnice ktora wyniszczy jego zeby. Albo chwalenie sie cukrzyca ktora wyniszcza organizm. To jest dla mnie niepojete. Niedlugo ludzie beda sie chwalic ze sie nie myli przez tydzien/dwa/miesiac i tez beda z tego dumni?
  • Odpowiedz
@egzysta: Ja bym nie skakał, nie podcinał żył, nie wieszał się bo może raz że, nie wyjść i będziesz rośliną a dwa że, to boli XD Chyba najlepszy jest skok pod pociąg IC XD ( ͡ ͜ʖ ͡) jak wyjdzie albo załawić sb. klamkę i strzelić prosto w łeb XD ( ͡ ͜ʖ ͡)

Większość tych co to robią nie jest
  • Odpowiedz