Wpis z mikrobloga

  • 0
@La_Paz śmieszy mnie jeszcze, że niby Szwedzi uciekali przed nią pod Częstochowa

trochę kłóci mi się to z faktem, że Paulini czy tam inni złożyli hołd najeźdźcy xD
  • Odpowiedz
@GoNpKNSsz: Gdy kraj był stopniowo opanowywany przez Szwedów, gdy padały, bądź poddawały się duże twierdze, szaleństwem było występować przeciwko Szwedom, będąc odpowiedzialny za dobro narodu polskiego, jakim była Jasna Góra, która z militarnego punktu widzenia (zwłaszcza wtedy, podczas Potopu, bo później umocnienia rozbudowano) była maleńką twierdzą. Więc przeor Kordecki zgodził się poddać, ale w zamian za nienaruszalność Jasnej Góry. Za wiki:

"Wysłał do króla Karola X Gustawa list[7] – przechowywany obecnie
  • Odpowiedz
@GoNpKNSsz: To że widzieli świętych na niebie nie dziwi, bo ci święci musieli się pojawić aby kler mógł umacniać swoją pozycję ;) Oczywiście nikt świętych nie widział, a wiele informacji o tym powstawało po latach, a kto je tworzył? Ci co potrafili czytać i pisać, dziwnym trafem był to kler XD

Z Cudem nad Wisłą to zapytaj matki, że skoro tak uciekali przed Matką Boską, to dlaczego po tej bitwie dalej
  • Odpowiedz
@GoNpKNSsz czuję że tu gimboateizm jeszcze motzno. Pomijając to, to cud nad Wisłą był stworzony przez przeciwników politycznych marszałka. Na zasadzie, że to siły wyższe musiały pomagać, bo sami by sobie nie dali rady. Taka szydera. Z czasem katolicy przyjęli te określenie jako słuszne i uznali, że faktycznie Matka Boska czuwa nad nimi.
  • Odpowiedz
  • 0
@kartofel panie, Ty mi tu z gimboateizmem nie wylatuj
ja stary jestem
nie wierzę w żadną z religii, bo mi się to nie spina historycznie, moralnie i logicznie

a że "cud", bo beka z Piłsudskiego, to wiem
  • Odpowiedz