Wpis z mikrobloga

Ostatnio spotkałem się z ciekawą ilustracją dotyczącą tego czemu czas płynie wolniej przy większej prędkości. Chciałem się podzielić i ewentualnie dowiedzieć co myśli szacowne grono ;)

W skrócie chodziło o to, że jeśli potraktujemy czas zgodnie z Einsteinem, jako kolejny wymiar przestrzeni (czwarty wymiar, niewidoczny dla nas), to spowolnienie jego upływu wynika z czystej geometrii.
Aby to dostrzec, należy oczywiście klasycznie wyobrazić sobie dwuwymiarowy świat płaszczaków, a czas, jako trzeci wymiar. Albo jeszcze łatwiej jako jednowymiarowy świat i czas jako drugi wymiar, bo tak mi łatwiej narysować ;)

Jak widać, gdy czerwona kropka praktycznie stoi, jej przesunięcie w czasie wynosi pewną wartość. Ale jeśli kropka się przesuwa w przestrzeni (ma pewną prędkość) wówczas jej przesunięcie w czasie maleje. Gdyby poruszała się z maksymalną prędkością (światła), to oczywiście w tym ujęciu jej wykres byłby całkiem płaski w czasie, czyli jej czas by "stanął".

Co o tym myślicie? Myślę, że ciekawe i bardzo ułatwia zrozumienie tych spraw. Czy faktycznie ma to sens fizyczny? Czy ktoś jeszcze tłumaczył te rzeczy w ten sposób?

Ale, to nie koniec. Pojawił się wtedy jeden typek, który mówił, że on też wpadł na podobny pomysł i nawet go eksplorował na studiach, ale matematyka go przerosła i nie był wstanie poprowadzić tego dalej.

Zwrócił uwagę, że po pierwsze przestrzeń nie jest płaska jak ta kreska na rysunku, tylko jak wiemy jest pofalowana co odczuwamy jako grawitację. Wiadomo, że w dużym polu grawitacyjnym czas płynie wolniej, i ten człowiek mówił, że wyliczali, że w zgiętej czasoprzestrzeni będzie zachodził ten "boczny" kierunek ruchu i dlatego czas zaczyna upływać wolniej. Im większe zgięcie, tym bardziej "boczny" ruch względem czasu, czyli im większa grawitacja, tym wolniejszy upływ czasu.

A po drugie - i to mi dało bardzo mocno do myślenia - wiemy z obserwacji astronomicznych, z teorii Wielkiego Wybuchu, że przestrzeń się rozszerza. W trzech wymiarach tak, ale rozszerza się też w czwartym, czyli w czasie, i to dlatego odczuwamy upływ czasu w jedną stronę! Wow, nigdy się z tym wcześniej nie spotkałem. Bardzo ciekawe podejście. Co o tym myślicie?

#fizyka #nauka #filozofia #ciekawostki
Pobierz kubako - Ostatnio spotkałem się z ciekawą ilustracją dotyczącą tego czemu czas płynie...
źródło: czasoprzestrzen
  • 1
@kubako widziałem takie obrazowe wyjaśnienie w jednym odcinku zaadek wszechświata z Freemanem
Właściwie wszystko się zgadza tylko ten wielki wybuchu coraz bardziej wątpliwy
No i wszechświat nie tylko się rozszerza ale też jego ekspansja przyśpiesza