Wpis z mikrobloga

#oc #odszkodowanie #leasing #b2b #podatki #ubezpieczenia #aso #samochody

Cześć.

Miałem szkode którą będę naprawiać z OC sprawcy, ASO BMW chce wystawić fakturę na mnie abym to ja opłacił szkodę, co wiąże się z tym, że będę musiał zapłacić podatek dochodowy... Leasingodawca BMWFS nie chce wziąć tej faktury na siebie. Czyli co wychodzi na to że muszę zapłacić podatek od "wzbogacenia" za to, że ktoś uszkodził mi auto i zostało naprawione (mimo że oddalem je do naprawy bezgotówkowej) a znając życie, PZU będzie chciało mi wypłacić kwotę netto a nie brutto.

Czy mogę coś w tej sytuacji zrobić?
  • 21
  • Odpowiedz
@jaavi666:
BMW wystawia fv np 10k - Twój koszt 10k,
PiZetjU przelewa Ci 10k - Twój przychód

to tak w skrócie, nie wiem gdzie byś miał się wzbogacić...
  • Odpowiedz
  • 1
@kuncfot: Zapomniałem dodać, jestem na ryczałcie i niestety nie mam możliwości odliczenia sobie żadnych kosztów. Bo według prawa mimo wystawionej faktury przez BMW (w tym przypadku 3200 brutto), okej odlicze sobie Pełen VAT (bo auto użytkuje tylko firmowo), ale wypłata ubezpieczenia przez PZU to DOCHÓD Link za który będę musiał zapłacić podatek dochodowy
  • Odpowiedz
@jaavi666: to jesteś w plecki te 221 zł ;) jakoś w tym bmw przebolejesz .... ;)

ale widzisz nauka na przyszłość, szukać takiej ubezpieczalni, żeby brali na siebie.
  • Odpowiedz
@jaavi666: Naprawa bezgotówkowa to naprawa bezgotówkowa. Leasing daje zgodę na wypłatę hajsu serwisowy a na ciebie jest wystawiona faktura kosztowa
  • Odpowiedz
  • 2
@kuncfot Ale to nie jest kwestia ubezpieczalni, bo faktura za naprawę auta jest wystawiana na użytkownika albo właściciela pojazdu (a chyba żaden leasingodawca nie chce na siebie tego brać)
Kwestia ubezpieczalni jest tylko to, czy wypłaci kwotę brutto czy netto

To chore, gdy ktoś zrobi mi szkodę za 100.000 pln i ja jeszcze będę musiał wykładać hajs
  • Odpowiedz
@jaavi666: Płacisz vat na jaki masz polisę. Pewnie masz netto lub 50% vatu. Ja likwiduję teraz szkodę i mam polisę 50% vatu. Więc płacę te 50% vatu (bo tyle tylko będzie chciał serwis) a potem je sobie odliczam przy najbliższej fakturze. Efekt jest równy zero tylko musi przez chwilę poczekać aż odzyskasz kasę
  • Odpowiedz
@kuncfot: Który leasingodawca bierze FV na siebie w likwidacji bezgotówkowej w ASO? Nie mówimy i likwidacji przez leasingodawcę, bo nie interesuje nas naprawa w większości przypadków w warsztacie partnerskim na zamiennikach.
  • Odpowiedz
@jaavi666:
1. Postanowienie o wypłacie odszkodowania stanowi dla Ciebie przychód.
2. FV kosztowa z ASO jest wystawiona na Ciebie i stanowi dla Ciebie KUP w 75%. Jako że jesteś na ryczałcie to tego nie rozliczysz. Do zapłaty z tej FV powinieneś mieć 50% VATu, chyba że miałeś AC z SU netto. Te 50% VAT które płacisz do ASO to VAT naliczony dla Ciebie i o tyle mniej zapłacisz do US
  • Odpowiedz
  • 0
@OptiFinance Auto rozliczam na 100% vatu jako auto tylko do użytku służbowego. Naprawa jest bezgotówkowa. Czyli faktura wystawiana jest na ubezpieczyciela, on płaci netto albo brutto i ewentualnie zostaje mi do zapłaty VAT (jeżeli wypłaca netto) albo i nie (jeżeli wypłaca brutto) ktory sobie odliczę? Bo z tego co mi PAN w PZU powiedział, oni przelewają pieniądze do ASO BMW czyli ja nie mam żadnego dochodu
  • Odpowiedz
@jaavi666: Ależ oczywiście że postanowienie o wypłacie odszkodowania stanowi przychód dla Twojej DG. Pan z PZU chyba nie wie co mówi, albo się nie zrozumieliście. Jeżeli odliczasz 100% VAT, to do zapłaty masz 100% VAT z FV od ASO. Będzie ciut mniej stratny bo zapłacisz ryczałt tylko od kwoty netto z FV, bo tyle wypłaci PZU.
  • Odpowiedz
  • 0
@OptiFinance Nie rozumiem tylko jednego, jeżeli pieniądze z PZU idą bezpośredni do ASO BMW i naprawa jest bezgotówkowa (nie widzę tych pieniędzy) to tez muszę płacić dochodowy?
  • Odpowiedz
@jaavi666: To nic nie zmienia - zasada działania jest taka sama. Jeżeli robisz to w wybranym przez siebie ASO bezgotówkowo, a nie w warsztacie partnerskim PZU, to będzie dokładnie tak samo. PZU powinno wypłacić do ASO kwotę w zakresie VAT zgodną z Twoją formą rozliczeń, w tym przypadku powinni pokryć kwotę netto bez VAT za FV od ASO, a Ty dopłacasz 100% VAT. VAT jest neutralny dla Ciebie, a postanowienie
  • Odpowiedz
@jaavi666: Tak, to nie ma znaczenia że te pieniądze trafiły do Ciebie. We wniosku zgłoszeniowym szkodzie wpisałeś odbiorcę świadczenia, na pewno Twój leasingodawca musiał wydać takie upoważnienie, że to ASO jest odbiorcą świadczenia. Natomiast beneficjentem odszkodowania jesteś nadal Ty jako leasingobiorca, użytkownik i posiadacz tego auta.
  • Odpowiedz
  • 0
@OptiFinance z tego co mi wiadomo to ten salon to tez warsztat partnerski PZU. A czy jest możliwość żeby PZU wypłaciło kwotę brutto a ja nic nie będę rozliczać z tego tytułu i do zapłaty zostaje mi tylko dochodowy?
  • Odpowiedz
@jaavi666: Wątpię aby była taka opcja, możesz zapytać w ASO i w PZU. Co do wypłaty brutto przez PZU to byłbyś na tym bardziej stratny, chyba że masz DG w której masz zwroty VAT, a nie należności.
  • Odpowiedz