Wpis z mikrobloga

Jestm skonfundowany działaniem opodatkowaniem od pracy. Niby każdy poniżej 26 roku życia nie musi płacić podatku i ma netto = brutto, ale jednocześnie pracodawcy wymagają oświadczenie ze studiów o statusie studenta. Czy jeśli ktoś go nie ma to po prostu otrzymuje zwrot podatku?
#praca #finanse #prawo #pieniadze #studia #pytanie
  • 8
  • Odpowiedz
@Magromo: Rozumiem że mówisz o umowie zlecenie. Netto=brutto tylko jeśli jednocześnie masz status studenta. Jeśli go nie masz to uz jest normalnie oskladkowane i twoja korzyść jest gówniana xD Bo to nie podatek najbardziej boli tylko składki.
  • Odpowiedz
  • 0
@chemik_kieszyk: @DeoLawson Więc czym w takim razie różni się praca na umowę zlecenia ze statusem studenta a praca przed 26 rokiem życia? Nie jestem dostatecznie obeznany w finansach żeby zrozumieć różnicę. Obecnie jestem po licencjacie i status studenta już mi się nie liczy i dostaję tyle co każdy, więc nie rozumiem jaką mam korzyść z bycia poniżej 26 roku życia.
  • Odpowiedz
@Magromo: Podatek dochodowy. Jeśli mieścisz się w kwocie wolnej to właściwie nie masz żadnej korzyści xD jeśli jesteś w drugim progu to będzie to bardziej odczuwalne. Ale ogólnie większość obciążenia uop w Polsce to składki sam podatek nie jest wysoki przy niskich stawkach.
  • Odpowiedz
@Magromo:
Praca na umowie zlecenia ze statusem studenta przed 26. rokiem życia: brak składek i brak podatku (brutto = netto);
Praca na umowie zlecenia przed ukończeniem 26 lat bez statusu studenta: składki i brak podatku;
Praca przed 26. rokiem życia na umowie o pracę (niezależnie od statusu studenta): składki i brak podatku;
Praca po 26. roku życia, niezależnie od rodzaju umowy i statusu studenta: składki i podatek.
  • Odpowiedz
Niby każdy poniżej 26 roku życia nie musi płacić podatku i ma netto = brutto


@Magromo: Nie jest to prawda, nie ma tak dobrze. Istnieje coś takiego jak "pit zerowy/ulga dla młodych", gdzie pierwsze 85528zł zarobione w danym roku jest zwolnione z opodatkowania, nadwyżka jest opodatkowana na zasadach ogólnych, więc brutto = netto na zleceniu będziesz miał tylko wtedy, gdy nie przekroczysz tej sumy.
  • Odpowiedz