Wpis z mikrobloga

#prawo #pracabaza #praca #prawopracy

Skąd się biorą tacy ludzie? Dają szkodliwe rady pracownikom, którzy potem wchodzą w konflikt z pracodawcami wymądrzając się w kadrach i wydziwiając. I to wszystko bez konsekwencji. Wielka mi w dupę prawniczka.

Tłumaczę OCB:

Baba daje pracownikom rady w internecie:
https://www.facebook.com/reel/1508790753198673

Przepis brzmi:

Art. 162. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.


PIP interpretuje:

Zgodnie z art. 162 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Do dni tych zalicza się zarówno dni pracy pracownika jak i dni dla niego wolne od pracy bez względu na tytuł, z uwagi na który pracownik korzysta z tych dni wolnych od pracy. Celem urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił po pracy. Podzielenie przysługującego wymiaru urlopu wypoczynkowego na krótkie, kilkudniowe odcinki, nie zrealizowałoby w pełni tego założenia, a zatem obie strony stosunku pracy powinny dążyć do zapewnienia pracownikowi odpowiedniego okresu wypoczynku. W świetle powyższego pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w ten sposób, że jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

źródło: https://www.pip.gov.pl/pl/baza-wiedzy/prawo-pracy/urlopy-pracownicze/127423,jakie-sa-uprawnienia-pracownika-zwiazane-z-urlopem-wypoczynkowym-.html
  • 14
@Adams_GA no to zajebiste mamy prawo w tym kraju.

nie jestem ani praktykiem, ani prawnikiem, ale co innego może oznaczać "jedna część powinna trwać nie mniej niż 14 dni" niż to, że jedna część urlopu obowiązkowo ma trwa nie mniej niż 14 dni.

i nie jest napisane że to jest prawo pracownika, a obowiązek pracodawcy. to obowiązuje obie strony.

jak to inaczej rozumieć?

prawo to pracownik ma do podzielenia urlopu na części
@Adams_GA nie, bo pracownika też obowiązuje prawo pracy ¯_(ツ)_/¯
podpisał umowę o pracę.

masz na to potwierdzenie że strony PIP!

niektórym to już się w dupie przewraca, że ma się same prawa, a zero obowiązków. pani redaktór, umowę o pracę podpisałem, ale nie wiedziałem że się muszę stosować do kodeksu pracy xD

a może okres wypowiedzenia też jest prawem pracownika, ale nie obowiązkiem i jak chce może sobie odejść w każdej chwili?
@January-zwiedza-szpary: ale wiesz ze przepisy kodeksu pracy są semiimperatywme i można stosować korzystniejsze dla pracownika niż przewidziane w kodeksie? Tak możesz nawet w umowie zwolnić pracownika z korzystania z okresu wypowiedzenia jeśli będzie to dla niego korzystniejsze. A to ze pip sobie coś wymyśla żeby próbować walić karami to dla mnie akurat żaden argument.
@Adams_GA ale wiesz że podczas kontroli to pracodawca dostaje w dupę i nie ma tłumaczenia, że pracownik tak chciał?

poza tym tu nie ma wyboru, żeby sobie pracownik wybierał korzystniejsze rozwiązania, bo napisane jest wprost i jeszcze doinpretowane przez sam pip

no musiałbym chyba jakieś orzeczenie sądu pracy zobaczyć w tej sprawie
@Adams_GA: No i co? Znalazłeś jakieś wyroki? Bo ja coś takiego:

Sygn. akt VI Pa 15/15

Jeśli chodzi o zarzut naruszenia przepisów prawa materialnego, w szczególności art. 162 i art. 163 § 1-2 k.p., powódka zwróciła uwagę, że zgodnie z art. 162 k.p., na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wskazała,
@January-zwiedza-szpary: no ale przeczytałeś to ze zrozumieniem czy nie?

pomimo że powódka wskazywała, że tego typu wniosków nie składała.

lecz pracodawca – jako profesjonalista, zobowiązany do prowadzenia m.in. ewidencji czasu pracy (art. 149 k.p.) – ma obowiązek udowodnić, że takiego urlopu, w przewidziany prawem sposób, pracownikowi udzielił.


a przecież zarówno ja, jak i ta babka mówiliśmy o zupełnie innej sytuacji tj. takiej w której to pracownik sam chciał takie urlopy. Tutaj
@Adams_GA: No to jedziemy dalej:

Sygn.akt III APa 3/13, III APz 13/13

[Powód] W uzasadnieniu swoich żądań wskazał na naruszenia związane z planowaniem urlopu wypoczynkowego poprzez niewzięcie po uwagę jego wniosku w tym zakresie i nakazaniu wykorzystania urlopu zaległego z 2011 r. w roku 2012 r. w rozmiarze co najmniej 14 dni.

[Pozwany odniósł się] do konieczności wykorzystania urlopu wypoczynkowego wskazując, iż powód nie chciał wykorzystać urlopu wypoczynkowego w wymiarze wynoszącym
@January-zwiedza-szpary: stary nie chce mi się szukać wyroków, żeby się kłócić z typem z neta, szkoda mojego czasu, uważasz że masz rację super

co do komentarzy to np:

Baran Krzysztof W.(red.)Ćwiertniak Bolesław MaciejDriczinski SławomirGóral ZbigniewKsiążek DanielKuba MagdalenaPerdeus WiesławPiątkowski JanPrusinowski PiotrStefański KrzysztofTomaszewska MonikaWłodarczyk MirosławWyka Teresa

W piśmiennictwie podniesiono kwestię odpowiedzialności pracodawcy w razie gdyby zaakceptował on wniosek pracownika o takie podzielenie urlopu na części, z których żadna nie obejmuje co najmniej 14
stary nie chce mi się szukać wyroków


@Adams_GA: no bo kurde nie da się znaleźć takich, które potwierdzają hipotezę tej babki z facebooka.

żeby się kłócić z typem z neta,


Żeby rozwikłać kwestię ważną dla milionów pracodawców w tym kraju. no ale ok, traktuj to jak kłótnie z typem z neta. Jak dla mnie to kłócisz się z PIP, sądami pracy oraz autorami komentarzy do kodeksu pracy.

uważasz że masz rację