Wpis z mikrobloga

Gdzie taka piękna, przepastna panorama na dolinę Wisły? [Zapiski z miesięcznej podróży wzdłuż Wisły od żródeł do ujścia]. Przy dobrej przejrzystości widać zarysy Gór Świętokrzyskich. Pogoda nam znowu sprzyjała Jak rok, dwa i trzy lata temu. Dodałem na wykop relację z odcinka III trasy, czyli z Powiśla Lubelskiego AKA Małopolskiego Przełomu Wisły

Te dwa określenia nie są tożsame ale pokrywają ten sam prawie teren. Od Annopola po Puławy. Od Zawichostu po Janowiec. Obszar pełen wielu najpiękniejszych punktów widokowych na Wisłę. Która w tym miejscu jest majestatyczna, piękna, szeroka, srebrzysta, dzika, dostojna, intrygująca. Pełna wysp, łach i skarp, klifów. Pierwszy, który polecam to Opoczka Mała koło Annopola
Drugi w Łopocznie i sąsiednich Kaliszanach.
Trzeci ze Skarpy Dobrskiej (na zaprezentowanym zdjęciu) koło Podgórza.
Czwarty to Mięćmierz a piąty Janowiec (albo koło Manesa albo wręcz z ostatniego poziomu zamczyska Firlejów)
Piąte punkty to oczywiście Kazimierz Dolny i zarówno Zamek jak i Góra Trzech Krzyży. Potem klifowe, naturalne brzegi zaczynają się dopiero od Płocka.

Ale reasumując całą podróż już wiem, że te rejony woj. #lubelskie zupełnie nie zawiodły moich oczekiwań. Co ciekawe, powłoka skalna tych rejonów to głównie opoka. Skała węglanowo-krzemiankowa, z której niektóre skarpy są zbudowane. I to się ceni - duża część architektury Kazimierza i okolic to połączenie tej opoki i drewna. Wygląda to spójnie i zaskakująco schludnie jak na polskie warunki. Ergo - w Kazimierzu daleko od chaosu urbanistycznego z największych letnisk. Oczywiście weekendami jest pewnie nieznośnie ale #changemymind - nie ma drugiego takiego miasteczka tej skali w Polsce.

#gdziekawostki #lublin #ciekawemiejsca #podrozujzwykopem #geografia
Pobierz Pannoramix - Gdzie taka piękna, przepastna panorama na dolinę Wisły? [Zapiski z miesi...
źródło: _1127439-21
  • 50
Wybacz, że to napiszę, ale stary dowcip co pasuje do zdjęcia ;)

Najpierw zaszło słońce, potem okoliczności, a na końcu ona ;)
@Pannoramix widzę odwiedziłeś moje rodzinne strony, ale z przewodnikiem po nich to nie trafiłeś całkowicie. Facet podaje ci jako kolejne ciekawe do odwiedzenia miejsce które jest oddalone ponad 50km - porażka, tak jakby z tych stron wcale nie pochodził.

Po pierwsze jeśli odwiedzać małopolski przełom Wisły(miejsca pokazane na filmie pozwolę sobie pominąć) to najlepiej zacząć od Zawichostu(zobaczyć można tam chociażby zabytkowy wodowskaz) i przeprawy promowej (ciekawostka: trochę dalej na Wiśle znajdował się
Pobierz Strzygor - @Pannoramix widzę odwiedziłeś moje rodzinne strony, ale z przewodnikiem po...
źródło: IMG20230305092022
Fajny content - po ludzku zazdroszczę różowej, wolnego i możliwości na realizację takiego przekazu. Liczę, że jesteś świadomy ile szczęścia w życiu masz, mając coś takiego?


@Tino: Ale wiesz, że @Pannoramix tworzy wraz z żoną jeden z najbardziej poczytnych polskich blogów podróżniczych. Tak że można powiedzieć, że jest w pracy :D
@Tino: Dziękuję za dobre słowo. Uświadomiłem to sobie, gdy 7 lat temu miałem wypadek, operację kolana, naukę chodzenia od nowa (2 miesiące) i żonę codziennie jako wsparcie i pomoc. Po takich momentach wiadomo wszystko
@Strzygor: Zawichost i okolice robiłem w innym odcinku, znam znam. Kaliszany i Józefów pominąłem w filmie bo po ludzku było nam bardzo gorąco i słabo się mi zrobiło. musieliśmy odpuścić w środku dnia na chwilę. życie...
@Qullion: Hej ja to wszystko wiem. Jestem po geografii, geologią się parałem w innym odcinku "Geologiczny szlak Gór Świętokrzyskich"
niestety jest to bardzo trudny i niezrozumiały wątek dla wiekszości naszych widzów. mimo, że się staraliśmy ;) Ale masz rację. aż prosi się zrobić też "Geologiczny Szlak Lubelski" po prawej stronie Wisły