Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Cześć,
razem z żoną myślimy nad zakupem większego lokum do życia, myślimy nad jakąś szeregówką.
Nasza sytuacja: ja programista na JDG z comiesięczną FV na 18k netto (póki co jeszcze 15k na rękę przez niski ZUS), żona obecnie bez pracy, dzieciak 9mscy. Dodatkowo wpada 500+ i kosiniakowe dla żony.
Wkład własny pewnie ok 200k. Cena szeregówki to coś ok 500-700k.
Poprzez kalkulatory zdolności kredytowych wychodzi nam, że raczej nie będziemy mieli zdolności, żeby dostać taki kredyt.

Obecnie żona posiada własnościowe mieszkanie 50m2 (przez co nie mamy opcji na kredyt 2%) w jednym z miast wojewódzkich, które będziemy chcieli sprzedać, żeby ostatecznie wziąć jakiś nieduży kredyt na wykończenie nowego lokum. Mieszkanie kupione 2 lata temu, więc sprzedaż byłaby opodatkowana (sprzedaż przed upływem 5 lat), ale z tego co czytam, to jeżeli kwota uzyskana za sprzedaż jest przekazane na cele mieszkaniowe (tak planujemy), to wtedy nie płaci się podatku.

Jak to najlepiej rozegrać? Czy doradca kredytowy pomoże z ogarnięciem tematu? Czy to raczej tylko wsparcie z kredytem na zakupem nowego?

#kredythipoteczny #mieszkanie #nieruchomosci #kredyt #finanse



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Jailer
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 11
@the_good_guy ja miałem sytuacje na początku roku faktury 19k netto na ryczałcie, tylko w jednym banku dali mi 450k kredytu (chciałem 500) inne kazali mi leasing spłacić który jeszcze bym miał ponad rok xd teraz ta zdolnosc była by trochę większa
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @InzynierSieci
@poison101
@adhsklusljhagxnki

tutaj wchodzą kwestie zamieszkania/meldunku w tym mieszkaniu, bo o ile żona jest współwłaścicielem mieszkania (wpisana razem z rodzicami), więc być może byłaby szansa na wpisanie procentowego udziału we własności (w ustawie jest mowa o tym, że osoba z "gospodarstwa domowego" ubiegająca się o kredy 2% nie może posiadać więcej niż 50% właśności w nieruchomości), tak, meldunek i opłacanie rachunków za to mieszkanie jest czynnikiem
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @the_good_guy:

w sumie opieram się na tym na co widziałem tutaj na wykopie (jakiś mireczek publikował zdolność kredytową dla programistów-kawalerów na ryczałcie) i to były tego typu zdolności, a w naszym przypadku dochodzą dwie osoby na utrzymanie.
znajomy z prawie identycznym dochodem, dostał zdolność 650tys. ale starał się o to jako kawaler.

dodatkowo myślę, czy nie bardziej opłacałoby się jednak sprzedać obecne mieszkanie, spłacić jak najszybciej
@mirko_anonim: nie myśleliście o wynajmie tego mieszkania i spłacania rat, a mieszkanie pod zastaw kredytu? ja się nie znam, tak sobie pomyślałem
zreztą idź do jakiegoś doradcy co się na tym zna a nie zawracasz głowe jakimiś nie za głupimi rzeczami ;)