Wpis z mikrobloga

Fed ani myśli obniża stopy procentowe. EBC mówi o dalszych podwyżkach.
Glapa zapowiada obniżki przy 2x wyższej inflacji niż w w strefie euro i prawie 4x wyższej niż w USA.

Nie jestem sobie w stanie wyobrazić scenariusza innego, że to tylko zagranie przed wyborami a po wyborach podwyżki stop.

Wszystko inne wydaje mi się idiotyczne.
No chyba, że Glapa uważa, że recjesja w Europie Zachodniej do której pewnie za jakiś czas przy tak dużym koszcie długu dojdzie wystarczy by w Polsce popyt również spadl a co za tym ceny.

Troche ryzykowne opierać całą politykę monetarna na tym co zrobią inni, prawda?

#gielda #nieruchomosci
  • 15
Nie sądze. Prędzej grozi nam scenariusz Turecki. Oni już czekają w boxach startowych, żeby stopy obniżać bez względu na to co się dzieje na rynku. Te podwyżki stóp w Polsce to raczej były na pokaz.
@markier:

Troche ryzykowne opierać całą politykę monetarna na tym co zrobią inni, prawda?


Robimy to cały czas, bo to jedyne co możemy robić, i to nie od dzisiaj i nie od czasów pisu. Wejście do strefy euro jest politycznie niepoprawne ale za to możemy być praktycznie spegowani z EUR i USD ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@markier: ale zauwaz ze czynniki inflacyjne mocno spadły. Paliwa, energia, gaz. jeśli nie rosną to i nie ma paliwa na bardzo wysoką inflacje. One musiałyby nie tylko być wysoko ale dalej rosnąć. Fakt ze to po części dopłaty na kredyt i masakra dla budżetu ale nie o tym wątek. Rozdawnictwo było i będzie, ale nie będzie już 20% inflacji. Wiec ograniczenie popytu już sie dzieje przez drogi kredyt. Teraz ile miałyby
No chyba, że Glapa uważa, że recjesja w Europie Zachodniej do której pewnie za jakiś czas przy tak dużym koszcie długu dojdzie wystarczy by w Polsce popyt również spadl a co za tym ceny.


@markier: Historycznie szczyty na wiborze3m uklepywały się kilka kwartałów. Obecne osuwanie nie wygląda na inne niż było w przeszłości. Więc jeśli konsumpcja jest słaba i już jesteśmy w stagnacji, to założenie może się okazać słuszne.
Stopy, które
Pobierz DJ007 - >No chyba, że Glapa uważa, że recjesja w Europie Zachodniej do której pewnie ...
źródło: w3m
@markier: Wiesz ja patrze w takich sprawach na Europę środkową i mamy podobnie. Kraje zachodnie to trochę inna liga, mocniejsze gospodarki mają łatwiej. Poza tym wracając do tematu nie wiem czy podnoszenie stóp i zwiększanie kosztu pieniądza dla firm w kryzysie to dobre rozwiązanie. Z resztą i ty i ja mam racje, bo tu nie ma dobrego i prostego rozwiązania po tych kilku latach cudów.
@markier: Już jest tańszy niż był np. miesiąc-dwa temu. WIBOR jest wskaźnikiem patrzącym wprzód, więc na informację o nadchodzących obniżkach już reaguje, idzie w dół i w tym momencie 3M, 6M i 1R są niższe niż stopa referencyjna. Podobnie oferty kredytów na stałą stopę są wyraźnie niższe niż jeszcze niedawno.