Wpis z mikrobloga

Wiecie dlaczego raz Konfederacja ma 8%, innym razem 15%, a w rzeczywistości może mieć 20%?
Bo sondażownie, badaniem telefonicznym nie są w stanie dotrzeć do wyborców Konfederacji.
Ludzie w wieku 20-40 lat nie odbierają telefonów od nieznajomych. Ja od razu je dodaję do spamu lub sprawdzam na "ktodzwonił", jak zdarzy mi się odebrać i jestem zaspany rano, to mówię "wyp%@" niczym Boguś i od razu wrzucam do zablokowanych.
Telefony od nieznajomych odbierają starsi ludzie.
Analogicznie, poparcie Lewicy też może być wyższe. Sondażownie są po prostu nastawione na starców w większości lub ameby bez żadnego technologicznego obycia

#konfederacja #polityka
  • 12
@DanPenna: one tak pokazuja bo sluza do tworzenia opinii spolecznej a nie jej badania, posluchaj wywiadu z zalozycielem ibrisu. Powiedzial w prost ze sondaz ma ksztaltowac a nie badac.
@DanPenna ale głupie te firmy sondażowe, płacą im grube siano za robienie badań opinii a nawet o tym nie pomyśleli...

Nie, to tak nie wygląda. Do badania bierze się reprezentatywna próbę, powiedzmy że około 1000 osób, w populacji młodych 18-29 jest bodajze 3.5kk, więc przyjmijmy 10%. Sondazownia musi zebrać opinie około 100 młodych ludzi, to naprawdę nie jest problem.