Wpis z mikrobloga

cześć
Chciałbym pokazać Wam dzisiaj miasto Archimedesa, czyli Syrakuzy położone na Sycylii.
Zapraszam Was do lektury tekstu o tym ciekawym mieście, którego historia sięga VIII wieku p.n.e.

Link do znaleziska

Kilka ciekawostek o Syrakuzach:
- Miasto powstało w VIII p.n.e na wyspie Ortigia, a gdy zbudowano groblę do stałego lądu, to zaczęło się rozwijać dalej
- Miejscowa katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny powstała w VII wieku, w wyniku przekształcenia starożytnej świątyni Ateny z V wieku p.n.e. Co ciekawe wcześniej w miejscu greckiej świątyni stała inna.
- Na terenie miasta można zobaczyć pozostałości rzymskiego oraz greckiego teatru z starożytnych
- W Syrakuzach urodził się i zmarł słynny grecki uczony Archimedes, znany z Prawa Archimedesa

https://wykop.pl/link/7166049/syrakuzy-sycylia-niesamowite-miasto-archimedesa

#antekpodrozuje #podroze #podrozujzwykopem #wlochy #sycylia #turystyka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #wakacje #zainteresowania

---------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz być wołany w przyszłości, to poniżej zaplusuj odpowiedni komentarz :)
(piszę o różnych miejscach w Polsce oraz na świecie)
antekwpodrozy - cześć
Chciałbym pokazać Wam dzisiaj miasto Archimedesa, czyli Syrakuz...

źródło: 000b

Pobierz
  • 15
@antekwpodrozy mam tam rodzinę i właśnie Syrakuzy zwiedzałem samemu typowo turystycznie, a nie ze strony tubylca. Nie jestem do końca obiektywny, bo mam wypaczony, a może prawdziwy obraz np. Mesyna i Katania, w których spędziłem najwięcej czasu poza szlakami czysto turystycznymi to jest dla mnie trzeci świat. Wszechobecny brud, meliny uchodźców, śmieci, karaluchy i buty lepiące się do chodnika, zasyfione nieciekawe plaże. Nie byłem na przykład w dolinie świątyń, nad czym ubolewam.
@victordeleco2 byłam w sierpniu. Nie dość, ze upał to jeszcze to miasto ma wszystkie budynki jasne, prawie białe, oczy umierają. Ludzie wykorzystywali każdy skrawek cienia, stali pod murami, pod latarniami, a ten cień to miał ze 20 centymetrów xD plus taki, ze nad morzem i w niektórych ulicach hulał przeciąg od morza, co jakie czas się taka atrakcja trafiała i człowiek nabierał siły, żeby iść dalej zwiedzać. No generalnie jak ktoś ma