Wpis z mikrobloga

@rzzz: Koniec końców w niektórych stanach amerykanie płacą większe podatki niż w Europie ale za to nie mają dobrej publicznej edukacji, publicznej służby zdrowia, czy emerytur, więc konto maklerskie często może być powiązane z funduszem emerytalnym.
@rzzz: @mickpl @szcz33pan nie chce mi się nawet sprawdzać tych wysrywow. W samym 2022 tylko na XTB otworzono 130k rachunków w Polsce, a Ty podajesz dane, że w sumie jest 500k xd


@MurLand: a jesteś pewien, że chodzi o rachunek maklerski, a nie o konto na forexie? xD

GPW jest mocno dywidendowe, dlatego kursy tak nie rosną. Ale dywidendy to też przecież zysk, którego na wieloletnim wykresie nie widzisz.


@GokuMK: GPW ma wliczaną dywidendę, a WIG20TR to WIG20 z wliczoną dywidendą.
https://stooq.pl/q/?s=wig20tr&c=10y&t=c&a=ln&b=0
Tu widać, że na jesieni zeszłego roku WIG20TR był poniżej wartości sprzed 10 lat, a teraz jest ledwie 20% lepszy.
goły WIG20 (bez dywidend) spadł notowaniami na jesieni do poziomu sprzed 20 lat ( ͡° ͜
GPW ma wliczaną dywidendę, a WIG20TR to WIG20 z wliczoną dywidendą.


@szcz33pan: o dzięki, muszę widać bardziej zgłębić temat.

44% Amerykanów ma konto maklerskie.


@rzzz: może to efekt innego systemu emerytalnego?
@rzzz: USA mają zupełnie inne uwarunkowania geograficzne. W Europie ziemi jest za mało - w Stanach ziemi jest aż nadto. W Polsce rynek akcji ma circa 30 lat. W Stanach rynek akcji ma setki lat. Nie pozdrawiam.
@rzzz: synek ale powidz mi na co mi te całe akcje? papierek to ci mogą zabrać, konto mogą ci usunąć a mieszkanie zostanie z tobą na zawsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)