Wpis z mikrobloga

#obowiazkowecwiczeniawojskowe Mam astmę w historii zdrowia taką porządną (obecnie już dokucza mi sporadycznie ale może być obecna nadal), alergie kurz-pyłki-roztocza, uszkodzony krążek międzykręgowy z wylanym jądrem miażdżystym L4/L4 dyskopatia z naciskiem na nerw, krótkowzroczność -3.5 (jeśli akurat to coś daje ale co jak mi się rozwalą okulary), łuszczycę (obecnie mi nie dokucza ale była też porządna tylko pytanie jaką różnicę robiłoby to co kiedys było dla tej komisji, czy to się liczy?) I zaburzenia psychiczne typu fobia społeczna, depresja, ptsd czyli zespół stresu pourazowego czyli trauma z dzieciństwa, nerwica plus jakieś zaburzenia jelitowe czyli sibo i ibs. Chyba też zapalenie zatok bo jest jakiś stan zapalny w tamtej okolicy okaże się w październiku bo taki mam termin w szpitalu.

Jak oceniacie szansę na kat. d?
Jak się do tego zabrać żeby ją zmienić? Co bym potrzebował nazbierać, bo jak rozumiem to nie działa tak, że oni mają moją dokumentację medyczną do wglądu? Z racji na cudowna opiekę zdrowia w pl, ja się leczyłem ostatnie lata głównie prywatnie, no więc papiery by jakieś były, pytanie jakie i na co, i ile.
Co jak ktoś powie "panie pan to w pół roku przecież wyleczysz"
Ja nie wiem jak to zrobiłem ale na 18stke sobie chyba nie wpisałem astmy a resztę dostałem później w życiu, i tak mam kat.a
#pytanie #wojsko #zdrowie
  • 66
  • Odpowiedz
@interpenetrate: astma, okulary, łuszczyca to nie problem. Kręgosłup to samo - niepełnosprawny nie jesteś i zadanie dla ciebie się znajdzie.
Jakby wszystkich za kilka dupereli odrzucali to by nie miał kto służyć. Głowa do góry, dostaniesz "A" i widzimy się na ćwiczeniach.
..Ba, nawet okulary dostaniesz.
  • Odpowiedz
@interpenetrate: tak, każdą osobę pasywnej rezerwy, tj. po kwalifikacji wojskowej i złożeniu wniosku o przeniesienie do tejże rezerwy (alternatywą jest od razu wejście w rezerwę aktywną), ponieważ w rozumieniu ustawy wszyscy po kwalifikacji wojskowej posiadamy stopień szeregowego.

Nie ja to wymyśliłem ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@lawyerJamesMcGill: Według prawa, a tym bardziej według logiki nie jest możliwe powoływanie ludzi z D na ćwiczenia, bo te się zaliczają do czynnej służby wojskowej, a definicja kategorii D mówi że takie osoby nie nadają się do czynnej służby.
Nie wiedziałem że zajmowałeś się odwołaniami (chociaż chyba coś mi wspominałeś). Dobrze wiedzieć.
Niestety, jak sam pewnie wiesz nie każdy ma możliwość czy chęć by się odwołać. Nie będę pisać tego publicznie,
  • Odpowiedz
@Xing77: Według prawa to Ci napiszę, jak potrzebujesz wskazania podstawy.
Po przejściu kwalifikacji wojskowej automatycznie na podstawie art. 58 1 7) Ustawy o obronie Ojczyzny otrzymuje się stopień szeregowego i zostaje wpisanym do rezerwy pasywnej, a następnie na podstawie wprost masz Art.248. tej samej ustawy
"Pełnienie służby przez żołnierzy pasywnej rezerwy, zwanych dalej „żołnierzami PR”, polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych"

JEDYNYM WYŁĄCZNIEM JEST ART. 248. 5.:
"Na ćwiczenia
lawyerJamesMcGill - @Xing77: Według prawa to Ci napiszę, jak potrzebujesz wskazania p...

źródło: 248

Pobierz
  • Odpowiedz
Jeżeli autor wpisu zmieniłby sobie kategorię na D, to wtedy według prawa nikt nie może go powołać na ćwiczenia. Wynika to z samej definicji kategorii, która wyraźnie mówi że ludzie z D są zwolnieni z odbywania czynnej służby, a ćwiczenia właśnie do takich się zaliczają. No chyba że Ty się w tym lepiej orientujesz, lecz z tego co ja wiem po przeczytaniu ustawy i zaznajomieniu się z sytuacją innych osób, to tak
  • Odpowiedz
@Xing77: Według prawa jak to stoi w kolizji? Gdzie z tego wynika? Wskaż proszę przepis, bo z Ustawy o obronie Ojczyzny podstawy:

art. 58. 6. 3) kategoria D – niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;


Art. 248. tej samej ustawy w ogóle nie wspomina o kategorii, a pośrednio wyłącza tylko osoby z kategorią E
  • Odpowiedz
@lawyerJamesMcGill: Pierwsze słyszę by osoby z D dostały wezwanie, ale dobrze wiedzieć. Możesz napisać o tym coś więcej? Jakiś przykład?
Jak piszę, sama definicja kategorii wiele tu wyjaśnia. Czytałem te ustawy wiele razy i dlatego uważam że są one totalnym gównem, bo same sobie przeczą.
  • Odpowiedz
@Xing77: Zdarzyły się co najmniej dwa takie przypadki, osoby nie zdecydowały się ujawnić swoich tożsamości.
Wiele ustaw jest absurdalnych i dziurawych, z kolei inne są zbyt rozwlekłe niepotrzebnie, jednak to, że występują reguły kolizyjne nie jest absolutnie niczym nowym i istnieje od początku historii uchwalania jakiegokolwiek prawodawstwa.
  • Odpowiedz
@lawyerJamesMcGill: Od początku wprowadzenia tej ustawy miałem z tym problem. Wg mnie (jestem laikiem w tych sprawach) wynika z niej, że osoby z kat.D mogą być powoływane na ćwiczenia. Jednak zarówno w ciągu zeszłego roku, jak i we wcześniejszych latach (po Krymie i Donbasie) pytałem na różnych forach i nikt nigdy nie potwierdził, że w czasie pokoju kat.D może być wezwana do służby. Pytałem na różnych forach prawnych i wojskowych. Zawsze
  • Odpowiedz