Wpis z mikrobloga

Jakby kogoś zastanawiało, jak druciarze z uniwersum Odyna czyszczą zabytkowe monety. Otóż nie czyszczą, mają w swoich kolekcjach monety warte dziesiątki tysięcy, jak w przypadku Odyna, który konserwuje je w błocie z Tamizy i słoikach po pulpetach.
Korsir jednak wpadł na pomysł i jak przystało na druciarza:
1. Wziął słoik po ogórkach kiszonych
2. Stworzył misterny mechanizm z wiertarki
3. Do słoika wrzucił monety z piaskiem i wodą - GENIUSZ!
4. Zostawił to na noc
5. Słoik mu pękł, to skleił taśmą
Nie słyszeli o odczynnikach do monet, sprzedają sklepy dla archeologów i NBP
Nie słyszeli o elektrolizie.
Za to wirówka z piasku jest ok
#odyn #korsir #poszukiwacze #detektorysci #wykrywaczmetalu #druciarstwo #januszewykrywacza
DanPenna - Jakby kogoś zastanawiało, jak druciarze z uniwersum Odyna czyszczą zabytko...

źródło: korsir

Pobierz
  • 23
@DanPenna: akurat co jak co, ale zabytkowych monet to nie powinien nikt czyścić oprócz konserwatora. Trochę o tym poczytałem i zazwyczaj samodzielne czyszczenie to więcej szkody niż pożytku. A w wykonaniu sosnowieckich asów, to już lepiej niech brudne trzymają.
  • 0
@kaczan34: wiesz, ale nikt nie będzie płacił konserwatorowi za czyszczenie amatorskiej znajdki z Tamizy. Należałoby dowiedzieć jednak jakiego stopu używano, jakimi metodami to można czyścić.
Gorzej jednak, że widziałem Odyna czyszczącego "babę na wózku" druciakiem do naczyń xD
@Dajkoo Jeżu prawie godzinny film. Nie przypominam sobie żeby @Korsir wyciągnął jakikolwiek zabytek na filmie, czyścił normalnie współczesne monety w tym słoiku. Serio wymagasz jakichś cudów do czyszczenia monet o wartości nominalnej?
nie wypowiem się bo nie oglądałem jakiego typu monety czyszczą. jeśli obiegówki, to każdy sposób jest dobry. jeśli popularne stare obiegówki 19 20 wiek - im nie zaszkodzi a hurtem nieco podreperują stan, żeby się nadawały do ekspozycji. Cuda z nich nie zrobi a zawsze to lepsze niż stosy zaśniedziałych pooularesów. jednak do bardziej wartościowych monet już trzeba podejść z odpowiednim roztworem i sposobem, a czasem i zostawić w takim stanie jak