Wpis z mikrobloga

#rower
Jako laik chciałbym zapytać czy są jakieś zalecenia jak często wymieniać łańcuch bez względu na to czy dobrze się sprawuje czy nie? Mam ten sam od 11 lat i ciągle jest świetny, ale nie wiem, może to tykająca bomba i może walnąć w każdej chwili po takim czasie użytkowania?
  • 5
@rbk17: teoria jest taka, że sprawdzasz wyciągnięcie łańcucha. 0.75% do 1% wyciągnięcia kwalifikuje do wymiany. Przy aluminiowych zębatkach na kasecie 0.75% to natychmiastowa wymiana, przy stalowych można poczekać do 1%. Powyżej 1% jeśli napęd działa, to wymiana łańcucha będzie wymagała wymiany co najmniej kasety, a pewnie i korby. Powyżej 1% raczej jeździsz do zajechania. Wiek nie ma znaczenia, łańcuch wyciąga się od naprężeń, czyli większe znaczenie ma z jaką mocą jeździsz,
Pobierz
źródło: przymiar-zuzycia-lancucha-bike-hand-yc-503-1
@eloar lancuch nie rozciaga sie od naprezen bo nikt nie ma takiej sily w nodze zeby rozciagac stalowe plytki (nawet ebike) xD

Lancuch rozciaga sie od tarcia trzpieni i w efekcie zmiejszania ich przekroju.

Mozna by powiedziec ze napezenie w ukladzie bedzie zwiekszalo tarcie, ale ma to znaczenie tylko w przypadku dwoch identycznych lancuchow i jest w zasadzie pomijalne dla normalnego kolarze biorac pod uwage inne czynniki jak np. smarowanie i zanieczyszczenia.
nikt nie ma takiej sily w nodze zeby rozciagac stalowe


@Hasz5g: gdyby to była prawda nie zdarzałyby się zerwania łańcuchów na "płytkach". Co do przyczyny rozciągania łańcucha, to myślę, że jest to gdzieś "pomiędzy", czyli wyrabiają się i płytki i trzpienie ogniw, a wpływ mają zapewne wszystkie czynniki:
- smarowanie
- zabrudzenia
- naprężenia
- "przegięcie" łańcucha

Tak czy siak żadne nie wynika z samego wieku łańcucha, bo łańcuch nie starzeje