Wpis z mikrobloga

#wojna #historiapolski #historia #niemcy #fotografia #historiajednejfotografii

Niemiecki komendant obozu pracy przejściowej Adolf Wilhelms zmuszony do trzymania przed egzekucją tabliczki z napisem "Byłem katem Polaków w (fabryce) Bayera w 1939 roku",

miasto Łódź, kwiecień 1945 r.

W kwietniu 1945 r., po wyzwoleniu Łodzi, powieszono komendanta obozu Adolfa Wilhelmsa. Tuż przed egzekucją zrobiono mu zdjęcie, na którym trzyma tabliczkę z napisem „Byłem katem Polaków w (fabryce) Bayera w 1939 roku”.
Bobito - #wojna #historiapolski #historia #niemcy #fotografia #historiajednejfotograf...

źródło: main-qimg-6a3847f66788100f4fe96896cc0ca71e

Pobierz
  • 32
Jeszcze do niedawna gdzieniegdzie się tak mówiło - np. "pracować u Niemca". W latach czterdziestych taki zwrot to była norma, podobnie jak rozmaite i dość pokraczne odmiany obcych nazw własnych, co zresztą do dziś jest częstą cechą ludzi prostych i nieznających języków obcych, a nawet mających problemy z korzystaniem z języka, którym posługują się od urodzenia. To zdumiewające, że - zapewne bardzo młody - autor tego wpisu, sam na to nie wpadł,
@Bobito: To nie jest fabryka Bayera i notabene nie ma nic wspólnego z koncernem farmaceutycznym.

Fabryka Bajera, albo Baiera znajdowała się w Rudzie Pabianickiej. Jej założycielem był Juliusz Baier, a właścicielem Arnold Baier. Produkowano tam głównie karton, głównie dla łódzkich przedsiębiorstw włókienniczych.

https://gdansk.m.fotopolska.eu/Swietojanska-4.-Stacja-paliwowa-oraz-plac-ekspozycyjno-magazynow
co zresztą do dziś jest częstą cechą ludzi prostych i nieznających języków obcych, a nawet mających problemy z korzystaniem z języka, którym posługują się od urodzenia


@Zdoomwars: Czyli jakieś trzy czwarte użytkowników wykopu, zwłaszcza w odniesieniu do ostatniej części zdania.
@advancedDummy: mój tato zawsze mówił, że pracował u bauera ( rolnika-był na robotach) tak się mówiło a jak się pisze bayer to chyba prawie żaden przymusowy robotnik nie wiedział. spolszczyli nazwę, tym bardziej, że przypomina bauera
co do napisu- wyjątkowo niepoprawny politycznie. jacy polacy? teraz powinno być:
JA BYŁEM KATEM ŻYDÓW W KORPORACJI BAYER ZARABIAJĄCEJ NA ICH PRACY. NALEŻĄ IM SIĘ ODSZKODOWANIA PO MOJEJ ŚMIERCI