Wpis z mikrobloga

Ankieta o podatku z zysków kapitałowych.
Weźmy za przykład Świetnego Inwestora. Świetny inwestor jest w stanie grając na giełdzie podwoić swoje inwestycje w rok. Tak więc zaczynając od tysiąca złotych, po dekadzie będzie mógł mieć milion, gdyby nie opodatkowanie.
Niestety, w polske zyski kapitałowe co rok musza być rozliczane (załóżmy że nasz Świetny Inwestor często sprzedaje i kupuje). Aktualna wartość podatku to 19%.

Jakbyście mieli strzelać: ten Świetny Inwestor który normalnie byłby w stanie zyskać milion złotych w dekadę, przez obecne prawo podatkowe ile pieniędzy zyska? Ile możliwych dochodów zabierze podatek belki?

#ankieta #gielda #oszczedzanie #podatki

Przy opodatkowaniu 19%, osoba mnożąca oszczędności x2/r , po 10 l. zostanie całkowicie opodatkowana:

  • 10% 4.0% (3)
  • 19% 28.0% (21)
  • 49% 33.3% (25)
  • 63% 34.7% (26)

Oddanych głosów: 75

  • 12
  • Odpowiedz
@Nie_RabarbaR: no ale to zalezy. Jak ktos kupil akcje czy inne aktywa i one sobie rosna bez sprzedazy, i za dekade sprzeda za ten milion to zaplaci 19% od 999 000zl.
A jak robi daytrading to wchodza pojecia jak loss harvesting i tam juz moze wyjsc wszystko.

Ale generalnie dalej powinno byc 19% calosci, bo jak kupisz za 1000, sprzedasz za 2000 to masz 1000zl zysku i placisz 190. A potem
  • Odpowiedz
@yhbgrobdoivbvwamsv: Załóżmy że jest daytraderem i od początku roku do końca jest w stanie podwoić wartość rachunku, tak że żadnej akcji nie trzyma przez nowy rok. Bez podatku belki byłby w stanie zyskać zwrot x1024 przez dekadę. A jeżeli musi odejmować 19% przed startem nowego roku, to o ile mniej zyska?
  • Odpowiedz
@yhbgrobdoivbvwamsv: Musząc odprowadzać 19% co roku, jego potencjalne zarobki są pomniejszone w dekadę o ponad 50%. Gdyby mógł się rozliczyć po zamknięciu rachunku giełdowego, oddałby 19% z 1 024 000 złotych, czyli około 200 tysięcy; jego całkowite zarobki do kieszeni wyniosą około 800 tysięcy. Ale że musi co roku pomniejszać zyski o 19, to ostatecznie do kieszeni zostanie mu około 380 tysięcy. Czyli zamiast 800, (co powinno być gdyby mógł się
  • Odpowiedz
@yhbgrobdoivbvwamsv: Ale zakładamy że inwestor nie dodaje pieniędzy z trzeciego źródła. Ma do dyspozycji tylko kwotę początkową. Co roku musi z całkowitego zarobku odprowadzić 19% i nie dodaje sobie pieniędzy skądź indziej. Zysk musisz co roku pomniejszyć o 19%. Więc jeżeli zaczął z 1000 i na koniec roku ma 2000, to musi zapłacić 19% podatku. Więc na start następnego roku ma do dyspozycji tylko 1810, a nie 2000.

PS: podatków nie
  • Odpowiedz
@Nie_RabarbaR: No dobra to naprawde wrzucilem w excela.
Zakladajac moj model, tj podatek z zewnatrz wyszlo mi, ze po 10 latach bedzie 1 024 000 PLNow, oraz laczny podatek 194370zl czyli 18.981%.
Czyli zysk na czysto jest 829 621 PLN. Czyli z mozliwosci zarobienia 1 024 000 PLNOW placi sie dokladnie 19%

W drugiej wersji wyszlo mi, ze po 10 latach bedzie 926720 PLN ale suma placonego podatku wyniesie 175922PLN.
Czyli
  • Odpowiedz
@yhbgrobdoivbvwamsv: Przekalkuluj drugą wersję jeszcze raz. Chyba zaznaczyłeś złą komórkę do obliczania zysku w następnym roku.
Startując z 1000 zł i odprowadzajac co roku 19% z zysków, kolejno na koniec roku będziesz miał (po odliczeniu podatku):
1 1810
2 3276.1
3 5929.74
4 10732.83
5 19426.42
6 35161.83
7 63642.91
8 115193.67
9 208500.54
10 377385.97

Ostatecznie kwota jaką uda ci się uzyskać, co roku mnożąc oszczędności dwukrotnie i odprowadzając za
  • Odpowiedz
Niestety, w polske zyski kapitałowe co rok musza być rozliczane


@Nie_RabarbaR: Niekoniecznie. Przy tak niskiej kwocie wejściowej, można inwestować przez IKE i odroczyć podatek do momentu wyjścia z inwestycji (lub w ogóle go nie zapłacić).
  • Odpowiedz
@Nie_RabarbaR: jprdl znowu wysryw jakiegoś wolnościowca xD I co chcesz niby tym przykładem udowodnić, że jest niefajnie płacić podatki? xD No wielkie mi zdziwienie, że żeby utrzymać państwo trzeba płacić podatki.
Po pierwsze do dlaczego zyski z inwestowania mają nie być opodatkowane, a zyski z pracy tak?
Po drugie czynisz nierealne założenia, żeby pokazać jak dużo państwo zabiera. 100% co roku przez 10 lat to jest kosmos.
Po trzecie jak jesteś
  • Odpowiedz
@card_man: Zyski z inwestowania to nie zyski z pracy etatowej. Inwestowanie jest zalezne od włożonego kapitału i rośnie eksponencjalnie, a nie liniowo tak jak praca etatowa. I nie mówię o totalnym braku opodatkowania, tylko o zmianie formy.
Po 2. 100% w rok to wcale nie jest kosmos. Sama średnio przez ostatnie 6 lat robiłam 50% rocznie, a jestem tylko niedzielną inwestorką i nie mam żadnego papierka ekonomicznego.
Po 3. Chciałam zobrazować
  • Odpowiedz