Wpis z mikrobloga

Pewnie większość kierowców jeżdzących po Wrocławiu kojarzy temat kamer rejestrujących przejazdy na czerwonym świetle w obrębie "Gądowianki" a dokładnie skrzyżowania ul. Bystrzyckiej i na i Na Ostatnim Groszu.
https://gazetawroclawska.pl/koniec-jazdy-na-czerwonym-na-wroclawskiej-gadowiance-kamery-zarejestruja-kierowcow-przejezdzajacych-na-ciemno-zielonym-zdjecia/ar/c4-17390315
Sam zamysł całkiem zacny i mający podstawy, ale realizacja dość ciężka. Po pierwsze - jak wiele osób już niestety zauważyło, jest ostre polowanie na "strzałki", które szybko gasną i można wjechać na czerwonym. Druga sprawa - jest to miejsce, gdzie jest ogranicznie do 60km/h i jak nie ma korków, to tam można całkiem szybko przeciąć to skrzyżowanie. Ostatnio jechałem dość mocno załadowanym samochodem (pewnie z 200-300kg władowałem w tylną część auta). Powimo, że nawet zwolniłem do około 50km/h i jak już byłem bardzo blisko sygnalizacji, to zrobiło się pomarańczowe i b. szybko czerwone (mam wrażenie, że mi mignęło jak przejeżdałem pod sygnalizatorem, nie jestem pewny). Mija trzeci tydzień, mandatu jeszcze (oby nie) nie ma, aaaaleeee do czego dążę:
-- widziałem już kilkanaście razy ostre hamowanie, ludzie zwyczajnie boją się tam jechać,
-- w ostatnich tygodniach widziałem kilkanaście stłuczek i to głównie najechanie na tył pojazdu, czyli pewnie gwałtownie ktoś się zatrzymał.
Mam wrażenie, że zamontowanie tych kamer... pogorszyło bezpieczeństwo.
Tak, jasne, że trzeba zachować prędkość pojazdu umożliwiającą zatrzymanie się itd., ale też w jaki sposób jest to tam realizowane mam wrażenie, że jest kontrowersyjne, dodatkowo nie ma poprawić bezpieczeństwa a jedynie ratować budżet miasta.

#wroclaw
  • 19
  • Odpowiedz
@bachus miałem okazję wypróbować te kamery i co zaobserwowałem:

jadąc przepisowo a nawet przekraczając prędkość o 10km/h jestem w stanie wyhamować bez problemu.
200 - 300kg to raptem 3 - 4 pasażerów więc o jakim załadowaniu mowa, kiedy nie odczuwa sie różnicy w hamowaniu mając 5 osób plus bagaż czyli jakieś powiedzmy 600kg.

Skoro ludzie latali na czerwonym i powodowali zagrożenie to zamontowano kamery. Jeśli ja zdąże wyhamować na czerwonym a ten
  • Odpowiedz
@bachus jasne, że pogorszyło bezpieczeństwo i płynność. Teraz jak jadę z góry z gadowianki i widzę zielone to zwalniam, żeby przypadkiem się nie #!$%@?ć na czerwonym. Ostatnio mi się zapaliło żółte przed samym nosem, zobaczymy czy przyjdzie mandat jeśli tak to idę do sądu.
Te światła to żyła złota dla pisowców, co nie przejeżdżam tamtędy to ktoś się łapie, jak nie na czerwonym to nie zatrzymuje się na strzałce.
  • Odpowiedz
@bachus:

dodatkowo nie ma poprawić bezpieczeństwa a jedynie ratować budżet miasta.

A hajs z tych mandatów to nie idzie do budżetu Państwa nie Wrocławia bo to jest GITD a nie Straży Miejskiej zabawka?

Sam zamysł całkiem zacny i mający podstawy, ale realizacja dość ciężka. Po pierwsze - jak wiele osób już niestety zauważyło, jest ostre polowanie na "strzałki", które szybko gasną i można wjechać na czerwonym.


To polowanie na strzałki tam
  • Odpowiedz
  • 0
@Zarzutkkake: może inaczej - jestem bardzo uważnym kierowcą, nigdy celowo/z zamysłem nie przejechałem na czerwonym świetle. Mam jednak wrażenie, że tam jest coś nie tak z tym żółtym i jest za krótko. Jakie są przepisy/regulacje dotyczące jak długo powinno palić się po zielonym żółte światło przed zapaleniem się czerwonego?
  • Odpowiedz
Te światła to żyła złota dla pisowców


@papieska_ONUCA: aż zagłosowałbym na PO żeby sprawdzić czy po wygraniu wyborów je zdejmą.


widziałem już kilkanaście razy ostre hamowanie, ludzie zwyczajnie boją się tam jechać,


@bachus: ja też widuję, z tą różnicą że wcześniej takie hamowanie często zdarzało się za skrzyżowaniem, jak lecący Bystrzycką szybko ale bezpiecznie 70kmh widząc żółte robił redukcja-i-#!$%@? i dobijał do 90. Teraz dzieje się to przed sygnalizatorem i
  • Odpowiedz
@ploki_juhy_rdeswa: Tam generalnie większość jak widzi 60 km/h max to jedzie minimalnie 70 niestety.

Rozwiązanie jest jeszcze prostsze. Ustawić światła tak, żeby była zielona fala na 60 km/h. Szczególnie w tamtym miejscu gdzie to jest obwodnica śródmiejska vs droga osiedlowa. Można tam naprawdę to ogarnąć.

@bachus Ciekawe czy zjadą na bok stamtąd czy będą blokować pas i znowu zwiększać korek jak wczoraj.
  • Odpowiedz
@bachus: nie chcę cię martwić, ale znajoma właśnie dostała 2 takie mandaty z jednego dnia w marcu... i były dość kosztowne bo każdy 1500 i chyba 13 pkt. karnych (każdy).
Jakby co, polecam jednak wyprawię do GITD, bo na tych zdjęciach zasadniczo nic nie widać i na miejscu można obejrzeć film... na którym prawie nic nie widać, bo tak mocno świeci słońce.
  • Odpowiedz
@bachus: potwierdzam. Też czekam na mandat, bo przy mniej, niż 60 miałem do wyboru hamowanie z zablokowanymi kołami albo przejazd ułamek sekundy po czerwonym. Potem się dowiedziałem, że są tam kamery xD

Ja już miesiąc czekam. Pewnie mają sporo do przerobienia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz