Wpis z mikrobloga

#plk #koszykowka #sport i #nba trochę dla zasięgu, a trochę nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Granie w większości profesjonalnych lig na świecie zakończyło się, pora na ostatnie w tym sezonie podsumowanie gier Polaków poza PLK.
Dziś zbieram to co wydarzyło się od ostatniego mojego posta w tym temacie, czyli od końcówki maja (ostatnie 5 tygodni).

--------------------
POWAŻNE LIGI:

Mateusz Ponitka (G/F, 198/30) – Panathinaikos (Grecja/Euroliga) – kilkanaście dni temu został wicemistrzem Grecji, chociaż seria finałowa z Olympiakosem rozegrała się w atmosferze skandalu. Decydujący mecz nr 4 został przerwany przy stanie 63-35 dla Oly i już nie wznowiony. Wcześniej zespół z Aten trochę niespodziewanie męczył się w półfinale z Peristeri, wygrywając serię dopiero w ostatnim piątym meczu. Ponitka grał świetnie w półfinałach, miał średnie 14pkt., 7zb. i 3.6as. na mecz. W finałach było nieco mniej okazale – 9, 12 i 6 punktów w meczach które udało się zagrać, w meczu nr 4 finałów nie grał przez uraz twarzy. W meczu nr 2 trafił rzut na zwycięstwo (jedyne w serii) na kilkanaście sekund przed końcem meczu. Indywidualnie sezon na pewno na plus. W PAO po sezonie zmienia się trener, będącego tymczasowym coachem Christosa Serelisa zastąpi Ergin Ataman, dwukrotny mistrz Euroligi z Efesem. Czy Ponitka zostanie w Atenach – zobaczymy.

Aleksander Balcerowski (C, 217/23) – Gran Canaria (Hiszpania/EuroCup)
Gran Canaria zajęła szóste miejsce w lidze, po krótkiej (-27 i -8) serii ćwierćfinałowej przeciwko Realowi. Balcerowski w tych meczach był jedną z wyróżniających się postaci, w pierwszym meczu był nawet najlepszym strzelcem drużyny (15pkt., 5zb.), w drugim (12pkt., 4/4 z gry) więcej rzucał tylko AJ Slaughter, o którym dziś w innej części tekstu ;) Z rzeczy po-sezonowych – Gran Canaria po kilku albo kilkunastu dniach sprzecznych informacji jednak nie skorzysta z prawa gry w Eurolidze, mimo zwycięstwa w EuroCup – to temat na zupełnie osobne rozważania. Co do Olka, krążą plotki o zainteresowaniu największych klubów w Europie (Barcelona), a w niedzielę pojawiła się informacja że nasz reprezentant zagra w Lidze Letniej NBA w barwach Boston Celtics. Trzymamy kciuki żeby to była furtka do NBA!

Adam Waczyński (G/F, 199/34) – Manresa (Hiszpania/Liga Mistrzów FIBA) – Manresa wygrała ostatni mecz sezonu zasadniczego z Gran Canarią i utrzymała się z przewagą 2 punktów nad strefą spadkową. Były kapitan naszej kadry od początku maja był wyłączony przez poważną kontuzję i na pewno straci dużą część sezonu 2023/24.

Marcel Ponitka (G, 194/26) – Zaragoza (Hiszpania) – jego przyszłość jest nieznana (być może powrót do PLK wcale nie jest nierealny). W ostatnim meczu sezonu zagrał 13 min, rzucił 6 punktów, miał 4 asysty. Średnie w sezonie to 4.5 punktu i niecałe po 2 zbiórki i asysty na mecz w 14 minut na boisku. Umówmy się, Zaragozie na pewno nie był niezbędny.

Tomasz Gielo (PF, 205/30) – Merkezefendi (Turcja) – i on na chwilę obecną jest bez klubu. Podobnie jak Marcel Ponitka po moim ostatnim zestawieniu zagrał raz, w meczu z Efesem który o niczym już nie decydował w tabeli (4pkt., 3zb., 4as.). Zespół zajął 13 miejsce w stawce 16 zespołów. Średnie Tomka z sezonu to 7.4 punktu na mecz i 3 zbiórki w 24 minuty na parkiecie, ale trzeba pamiętać o 2.5-miesięcznej pauzie spowodowanej kontuzją na przełomie 2022 i 2023.

David Brembly (G/F, 197/30) – Dijon (Francja/Liga Mistrzów) – długo byli rewelacją sezonu, ale ćwierćfinał ligi (z 4. seedem) przegrali mimo przewagi parkietu, ulegli po wyrównanych meczach Bourg (-6 i -2). David w tych meczach grał sporo (śr. ponad 18min), miał 9 i 3 punkty. Średnie w sezonie miał nieimponujące (4.2pkt. w lidze i 5.6 w BCL), ale taka rola i trochę też taki profil gracza. W wywiadzie podczas meczów finałowych PLK David mówił że nie wyklucza opcji powrotu do Polski, ale myślę że we Francji czy w szczególności w Niemczech załapie się do solidnego zespołu bez problemu.

NA TRENERSKIEJ ŁAWCE:

Igor Milicić – Besiktas (Turcja) –> Napoli (Włochy) – jak przewidywali niektórzy lepiej orientujący się w realiach tureckiego basketu, w Stambule na nikim nie zrobiło wrażenia utrzymanie zespołu przez Igora (szczególnie po takich transferach) i mimo kontraktu na przyszły sezon pożegnano się z nim. Wczoraj pojawiły się informacje że jego następcą miałby być Serb Dusan Alimpijević, m.in. trener roku w EuroCup w sezonie 2022, kiedy rewelacją był prowadzony przez niego Bursaspor. Co do Neapolu, na razie trudno oceniać cele na przyszły sezon, bo coach jest chyba pierwszym ich ruchem „transferowym”, a dalej jest czysta kartka. Generalnie klub w tej postaci powstał w 2016 i zdążył zagrać w Serie A dopiero dwa sezony, dwukrotnie broniąc się przed spadkiem.

---------------------
MNIEJ POWAŻNE LIGI:

AJ Slaughter (G, 191/36) – Gran Canaria (Hiszpania/EuroCup) -> Guaros de Lara (Wenezuela) – po skończonym sezonie w Hiszpanii (17 i 10 punktów w ćwierćfinałach z Realem) przeniósł się na chwilę do dość egzotycznej ligi Wenezueli, która gra systemem marzec - lipiec/sierpień. Jego nowy zespół to mistrz z sezonów 2017 i 2018, wicemistrz 2019 oraz nr 1 swojej konferencji w tym sezonie. Slaughter doszedł do nich od półfinału (w przeciwieństwie do Europy to już trzecia runda PO, a nie druga), w którym Guaros mierzyli się z aktualnym mistrzem Wenezueli – Trotamundos de Carabobo, do których na podobnej zasadzie doszedł np. Thad McFadden. Po trzech meczach prowadzili 3-0, po sześciu było 3-3 i zajrzało im widmo „reverse sweepa”, ale dziś w nocy wygrali mecz nr 7 i zameldowali się w finale ligi. Slaughter w tej serii miał 2 mecze z 20 punktami, średnio trafiał prawie 16 punktów na mecz i rozdawał 3.6 asysty. W decydującym meczu miał 11 punktów i 7 asyst.

Francis Han (PG, 185/36) – Guaynabo (Portoryko) – trudne mieli początki sezonu, ale doinwestowali zespół, zajęli drugie miejsce w sezonie regularnym w swojej grupie (bilans 21-15) i awansowali do półfinału ligi po gładkim 4-0 z Arecibo z Walterem Hodgem. Han grał nie we wszystkich meczach, a w tych w których grał to oczywiście skupiony był na rozgrywaniu, a nie byciu liderem. W wielu meczach w ogóle nie oddał rzutu mimo kilkunastu lub dwudziestu kilku minut na boisku. Jego średnie z sezonu to 2.6 punktu i 3 asysty na mecz. W serii ćwierćfinałowej zagrał 2 razy, miał w sumie 3 punkty i 6 asyst.

David Logan (G, 185/41) – Cantu (2. liga Włoch) – po tym jak pomógł utrzymać Scafati w Serie A, sezon kończył na zapleczu włoskiej ekstraklasy, ale nie wprowadził Cantu poziom wyżej. Serię półfinałową swojej części drabinki przegrali z zespołem Pistoia 2-3. Logan zdobywał w niej 19, 22, 35 (9/16 za 3), 23 (7/14 za 3) i 10 punktów. Najsłabszym meczem był właśnie ten piąty, decydujący, w którym weteran miał zaledwie 3/15 z gry. W dwóch seriach play-offów Serie A2 Logan zagrał w sumie 9 meczów, ze średnią ponad 20 punktów na mecz (czyli tylko trochę wyższą niż w sezonie w Serie A ;) ). Czy był to last dance Logana? Obstawiam że nie, ale kontraktu na nowy sezon jeszcze nie ma.

Nikodem Czoska (F, 203/21) – Ancona (3. liga Włoch) – zajęli 10 miejsce w sezonie regularnym swojej grupy i przegrali 0-3 serię play-out z Imolą spadając na czwarty, regionalny poziom rozgrywek we Włoszech. Były młodzieżowy reprezentant Polski grał w tych trzech meczach po kilka minut, dwa razy miał po 2 punkty, raz zero. Zakładam że będzie szukał nowego zespołu.

---------------------
ZAKOŃCZYLI SEZON wcześniej:

Jeremy Sochan (F, 206/20) – San Antonio (NBA) – wydarzeniem ostatniego miesiąca było oczywiście wybranie w drafcie Victora Wembanyamy z 1 numerem przez Spurs. Z kolei Brandin Podziemski (G, 196/20), absolwent uniwersytetu Santa Clara wybrany z nr 19 przez Warriors znajdzie się na liście w tych podsumowaniach jeśli rzeczywiście uzyska polski paszport :)
Michał Sokołowski (F, 196/31) – Besiktas (Turcja) – wraz z trenerem Miliciciem utrzymali Besiktas w tureckiej BSL.
Mathieu Wojciechowski (F, 200/31) – Limoges (Francja/Liga Mistrzów) – zakończyli ligę na 15 miejscu w stawce 18 zespołów (2 punkty nad strefą spadkową). Wczoraj podano informację że Mathieu przedłużył kontrakt w Limoges, szkoda że tym razem bez europejskich pucharów.
Dominik Olejniczak (C, 213/27) – Gravelines (Francja) – zajęli 10 miejsce w Pro A, o punkt za czołową ósemką. Dominik po niezłym sezonie i w sumie dwóch latach spędzonych w Dunkierce zmieni otoczenie i zagra w beniaminku z Saint-Quentin, który wygrał Pro B i nie musiał o awans grać w play-offach.
Kuba Wojciechowski (C, 214/33) – Dinamo (Rumunia) – skończyli sezon na 9. miejscu.
Damian Krużyński (G/F, 198/20) – Ilirija (Słowenia/rozgrywki regionalne Alpe Adria Cup) – przegrali ćwierćfinał ligi (1-2) z zespołem Sencur. Na przełomie maja i czerwca Damian pojawił się na konsultacji kadry U20, przygotowującej się do lipcowych Mistrzostw Europy.
Dardan Berisha (G, 190/35) – Sigal Prishtina (Kosowo/kw. FIBA Europe Cup/regionalna liga północnoeuropejska ENBL) – odpadli w półfinale ligi Kosowa.
Adam Łapeta (C, 217/36) – Taoyuan (liga T1 na Tajwanie) – zakończył przygodę w Azji na początku roku z powodów zdrowotnych.
Witold Czerenkiewicz (G/F, 197/18) – Pelhrimov (2. liga Czech) – zakończyli sezon na spadkowym miejscu na zapleczu czeskiej ekstraklasy, Czerenkiewicz grał też w rozgrywkach U19.
Szymon Nowicki (F, 203/18) – Real 2 (4. liga Hiszpanii) – niepewna przyszłość w Hiszpanii.
Maciej Kenig (G/F, 198/16) i Szymon Borowski (F/C, 208/17) – Valencia 2 (4. liga Hiszpanii).

Oprócz nich było paru zawodników grających w Hiszpanii na poziomie Nowickiego, Keniga i Borowskiego (czyli w EBA), ale nie w tak dużych klubach i w podsumowaniach o nich wspominałem rzadko albo nigdy: Bartosz Habiera (G, 194/18) były gracz juniorskich zespołów z Komorowa w Badajoz, Łukasz Kupczyński (G/F, 190/24) były gracz klubów z Wielkopolski w 2LM w Quintanar (ze średnią 13pkt./mecz) i w tym samym zespole Paweł Robak (G/F, 195/27) – były gracz m.in. w 1LM w Astorii i 2LM w Noteci i Tarnovii, Karol Kutta (PG, 182/27) w Socuellamos (m.in. ex- Astoria i Śląsk w 1LM).

Przez chwilę w rezerwach Fryburga ze Szwajcarii był też Yakoub Charef (SF, 196/23), a w niemieckim Orange Academy z Ulm mamy Zorana Milicicia (PG, 185/17), który w 3. lidze jeszcze nie debiutował. W tym samym zespole juniorskim, ale już ze sporą rolą w zespole seniorskim (tzn. tym trzecioligowym, w rezerwach mistrza Niemiec) był też były reprezentant U16 Niemiec Joel Ćwik (G/F, 194/17), który pojawił się ostatnio na zgrupowaniu reprezentacji U18 Polski. Nie mam jednak pojęcia jakie są szczegóły jego statusu paszportowego.

Z totalnej niszy, to Alex Moon (G, 187/24) przewijający się parę lat temu w juniorskich zespołach Śląska gra w Tajlandii, zdaje się że to jego druga ojczyzna i zdaje się że pogrywa na zapleczu tamtejszej ekstraklasy.

Jeszcze dwa nazwiska o których w sezonie nie wspominałem – Oded Brandwein (PG, 179/35) w PLK wciąż może grać jako zawodnik miejscowy, a ostatni sezon spędził w Bnei Hertzeliya w izraelskiej Winner League, gdzie był drugim rozgrywającym (śr. 5pkt., 2as.) ćwierćfinalisty, w którym generałem na obwodzie był znany z PLK Quinton Hooker. Z kolei Santiago Valuet (G/F, 194/25) ma polski paszport, ale jako gracz miejscowy może grać w 1LM, a nie w PLK. Sezon 2022/23 spędził w lidze argentyńskiej, w zespole Ferro (śr. 5pkt. na mecz w dolnej połówce tabeli).

------------------
Nasi w NCAA, to na teraz:

Silas Sunday (C, 213/19) – Hofstra (konferencja Colonial Athletic Association) – zmienił uniwerek,
Szymon Zapała (C, 211/22) – Longwood (konferencja Big South) – zmienił uniwerek,
Anthony Wrzeszcz (G, 190/19) – Sam Houston St. (konferencja Western Athletic Conference),
Igor Milicić Jr (G/F, 208/21) – Charlotte (konferencja Conference USA),
Kacper Kłaczek (F, 204/21) – St. Joseph’s (konferencja Atlantic 10).

Niestety do tego grona nie dojdzie Conrad Luczynski (C, 218/19), którego ogłosili Eastern New Mexico, ale to uniwerek drugiej dywizji NCAA. Swoją drogą gra tu już Błażej Czerniewicz (G/F, 198/21). Z kolei w kontekście kadr juniorskich, śladami Conrada (Konrada?) nie pójdzie na razie Silas Sunday, który mimo plotek sugerujących że będzie próbowany w to lato w reprezentacji U20, jednak nie przyjechał na zgrupowanie. Przy czym nie znam powodu (brak powołania czy sam gracz miał jakieś powody).
Następne podsumowanie z tego cyklu wrzucę późnym latem, w przeddzień startu sezonów w Europie, kiedy większość graczy będzie miała już nowe kluby.

Stay tuned :)
cultofluna - #plk #koszykowka #sport i #nba trochę dla zasięgu, a trochę nie ( ͡° ͜ʖ ...

źródło: gatamks5udy2hdkkm8qq48gb9q22udxs

Pobierz
  • 4
@cult_of_luna: Czy wiesz może czy Kyle Filipowski z Duke ma jakieś poważne związki z Polską, poza nazwiskiem? Gość był ich najlepszym graczem w tym sezonie i postanowił wrócić do collegu. Za rok pewnie będzie wybrany w pierwszej rundzie draftu (w tym może też by był).
@Myrdin: z tego co wiem to bracia (o ile pamiętam jest ich dwóch) mają udokumentowane polskie pochodzenie do iluś wstecz pokoleń, Tylko że dla FIBA liczy się papier, jak teraz nie mają paszportu, to w teorii FIBA powoła się na przepisy i powie że ok, może grać, ale jako jedyny naturalizowany gracz (jak ewentualnie w przypadku Podziemskiego). Generalnie te kejsy są takie same, nawet Filipowscy chyba lepiej stoją z "przodkami" jeśli