Wpis z mikrobloga

Podsumowanie 20.06 v2

Wersja poprawiona, bo zrobił się misz-masz we fragmentach dotyczących 2 przeszukiwań i się zrobiło z tego jedno, bo 2 akapity skleiłem w jeden, ale niekoniecznie tak, jak powinienem.

Podsumowanie z wtorku 20.06 - trochę nowego, odrobina starego (ale bez zbędnego powtarzania), i oczywiście też informacje wzajemnie sprzeczne. Taki mamy klimat w Grecji. Dzisiaj nieco mniej tekstu, bo nie będę aż tak powtarzał starych rzeczy.

[Nie ma wszystkiego, bo nie wszystko wszędzie się potwierdza, a część co jest na jednych stronach jest już obalona na drugich]

Kolejność losowa, standardowo cytaty i źródła (GRE->ENG) w komentarzu na dole.

W tekście są godziny czasu polskiego (-1h jak w Grecji).

Notabene niektóre polskie media nadal na ślepo kopiują godziny z Grecji bez dopisku, że to czas lokalny - parodia.

___________________

Chłopak Anastazji do tej pory przesłuchany już już parę razy, z czego wczoraj przez kilka godzin.[11] Dzisiaj dostał zgodę od Policji na opuszczenie Grecji[10] (widocznie nie uważają, by mataczył lub coś zrobił*) i wraz z mamą swojej dziewczyny wrócił dziś do Polski.

Wynajęta przez rodzinę Anastazji Ewelina Tomaszek z firmy detektywistycznej Agencja Bezpieczeństwa Publicznego[1] powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską, że będą kontynuować prowadzenie sprawy z Polski. Rodzinę będzie reprezentował też adwokat, który wcześniej zajmował się sprawą Iwony Wieczorek - mecenas Jarosław Kowalewski. Dzisiaj miał spotkać się z rodziną ofiary, by o tym porozmawiać. [2]

Do mediów trafiła informacja dot. identyfikacji zwłok Anastazji przez jej matkę. Miał jej zostać okazany pierścionek z brylantem, po którym od razu potwierdziła tożsamość swojej zmarłej córki. Nie wiadomo, czy pokazali jej również samo ciało.

Co do wczorajszych rewelacji na temat tego, jakoby Michał zlał wiadomości od swojej dziewczyny i/lub odpowiadał na nie z opóźnieniem mamy jedną, nową informację.

Doniesienia wskazują, że dotarł na miejsce wskazane przez Anastazję w jej ostatniej wiadomości ponad 3 godziny od jej pierwszych sygnałów, że coś jest nie tak.[14]

W razie potrzeby złożenia dodatkowych wyjaśnień, Michał lub mama Anastazji mają być gotowi do powrotu na Kos.[10]

___________________

Cały czas obecna jest teoria* o podrzuceniu ciała w okolice jeziora Alikies między sobotą a niedzielą. Jak pamiętacie z wczoraj, śledczy utrzymywali, że ten teren był wcześniej przeszukany i ostatni raz było to w piątek. Więc ktoś miał podrzucić ciało między piątkiem a niedzielą. Tak było do wczoraj.

Dzisiaj natomiast mamy coś nowego - wypowiedź Stamatisa Kambourakisa[3] (Zastępca Burmistrza ds. Ochrony Ludności w gminie Kos), który mówi:

Nasz zespół poszukiwawczy był w tym dokładnie miejscu 2 razy w sobotę, dokładnie na dzień przed znalezieniem tam zwłok. Co więcej, w czynnościach brały udział wyszkolone psy oraz drony. Gdyby była tam wcześniej, ktoś by to zauważył.


Co jeszcze nas zastanawia to fakt, że ciało zostało odnalezione (w niedzielę) po zapachu. Gdy byliśmy w tym miejscu w sobotę, niczego nie wyczuliśmy.[6]


To dość często uczęszczany teren, jeździ się tam konno czy też obserwuje ptaki. Niewykluczone więc, że ktoś związany z tą zbrodnią przetransportował tam ciało np. w sobotnią noc. Rankiem byłoby to trudniejsze ze względu na przemieszczających się w okolicy mieszkańców.

Jak pamiętacie, wcześniej w tym dokładnym tonie wypowiadał się Thomas Karathomas (Szef Dochodzeń w sprawie ochrony ludności), ale o piątku:

„Byliśmy tam i przeszukaliśmy też okolice drzewa, ale nic nie znaleźliśmy. Nieco dalej polecieliśmy dronem i znaleźliśmy świeżo wykopany dół, ale było tam zakopane zwierzę. Roślinność w okolicy nie jest za wysoka, jeśli w trawie i krzakach by coś było - wiedzielibyśmy. [7]

___________________

W mediach pojawiły się zdjęcia z zapisu monitoringu sklepu, do którego w poniedziałek przed 20. weszła sama Anastazja*, by o godz. 20:02 wyjść z niego razem z 32-letnim obywatelem Bangladeszu[4]. Wcześniej się tylko o tym mówiło, ale dzisiaj ok. 12 do mediów trafiły 4 stopklatki z tego nagrania.

___________________

Do sieci trafiły zdjęcia z przeszukania mieszkania 32-letniego aresztowanego z Bangladeszu.[20] W mieszkaniu przypominam, że znaleziono jej odciski palców oraz ślady DNA na niedopałkach papierosów.

Na miejscu nie znaleziono żadnych śladów walki/bójki. Śledczy uważają, że Anastazja mogła zostać wywabiona z budynku tylnym wyjściem i uduszona na zewnątrz.[16]

W pobliżu domu zatrzymanego Bengalczyka jest inny, opuszczony dom. Śledczy uważają, że to tam mogła zostać zamordowana Anastazja po opuszczeniu domu Bengalczyka tylnym wyjściem.[17]

Opuszczony piętrowy dom przeszukano, zabezpieczono tam buta oraz niedopałki papierosów i wysłano do ekspertyzy. Znaleziono tam również czarne worki podobne do tych, które w połowie pokrywały ciało zamordowanej.

Dom ten jest ok. 100 metrów od miejsca znalezienia ciała, tak więc jest możliwe, by morderca sam przetransportował ciało*.[19]

____________

Co do wczorajszych ponownych oględzin zwłok na Kos oraz autopsji na Rodos. Tak jak pisałem wczoraj, jeden rabin itp… W dalszym ciągu jedne źródła mówią o tym, że nie ma złamań, siniaków, śladów tortur. Drugie zaś całkowicie na odwrót. Według jednej wersji znaleziono ślady dłoni na szyi, inne zaś mówią o zbyt zaawansowanym rozkładzie ciała, co uniemożliwia ustalenie okoliczności uduszenia - liną, rękami itp.

Dzisiaj (wtorek) kontynuowano sekcję rozpoczętą wczoraj. Wstępne ustalenia:

Czekają nadal na wyniki badań toksykologicznych oraz DNA.

Greckie media podały dziś również, że Anastazja miała ręce skute kajdankami, a obok jej ciała znaleziono srebrną torebkę. Nie było w niej jednak rzeczy osobistych zamordowanej.
__________________

Detektywistyczny celebryta Krzysztof „Kwadrat” Rutkowski próbuje złapać swoje 5 minut w śledztwie. W wideorozmowie z portalem Goniec.pl[5] powiedział, że rzekomo tydzień temu skontaktowała się z nim rodzina Anastazji z prośbą o pomoc. On niestety nie mógł się zaangażować w śledztwo z powodu nawału prac i spraw jakie prowadzi w całej Europie, natomiast jego żona zaoferowała darmową opiekę psychologiczną dla rodziny zamordowanej. [5]

W rozmowie wspomniał również o Magdalenie Żuk, pochwalił się jak to jego hipoteza w tamtej sprawie potwierdziła się w 100% i była praktycznie 1:1 zgodna z tym, co ustaliła później Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze. Ma to dowieść jego nieomylności i profesjonalizmu i tym razem*| No ja pamiętam tę sprawę nieco inaczej, ale to przemilczę…

Rutkowski aktualnie przebywa w Atenach, skąd nagrywa filmiki na tle zachodzącego słońca, na których mówi swoje objawione prawdy na temat śledztwa i recytuje to, co piszą polskie media. Nie powiedział nic, czego byśmy już od dawna nie wiedzieli, raz sobie nawet sam zaprzeczył, ale jego równie rozgarnięty rozmówca z Goniec.pl tego nie wychwycił.

___________________

Adwokat aresztowanego Bengalczyka - niejaki Zafeiris Drosos - powiedział, że jego klient nadal ma czas do środy 21 czerwca do godz. 11 na dobrowolne przyznanie się do winy. [12]

Zarzuty: porwanie*, gwałt/zmuszenie do obcowania płciowego z wykorzystaniem zależności (ofiara pijana/niezdolna do obrony). Został on zatrzymany w środę, od piątku jest oficjalnie aresztowany.

Od tej pory jak wiecie zmienił swoje zeznania kilka razy - raz ją zgwałcił, raz uprawiali seks za jej zgodą, raz ją odstawił skuterem w miejsce, które mu wskazała (kamery na tym „niby miejscu” tego nie potwierdzają), innym razem nie pamięta co było dalej…

Na jego ciele są zadrapania i rany i tak samo… Początkowo zeznał, że to po jakimś wypadku samochodowym, ale pogubił się w zeznaniach, gdy policjanci spytali go szczegółowo o wypadek „co gdzie jak”. Druga wersja to taka, że poranił się podczas pracy w polu.

Ciekawe kiedy usłyszymy trzecią wersję - może podrapał się przez sen?*

Wszystko wskazuje na to, że tak jak to było wczoraj, śledczy nadal nie powiedzieli aresztowanemu Bengalczykowi o tym, że znaleźli ciało Anastazji i czekają na „dalszy ruch” w jego zeznaniach.
___________________

Służby cały czas pracują nad współlokatorem Bengalczyka - Pakistańczykiem, który na samym początku śledztwa kłamał. Utrzymywał, że feralnego wieczoru był sam w domu i jego współlokator nie przyszedł tam z żadną dziewczyną. Kamery z okolicy jednak obaliły to po paru dniach, ponieważ widać na nagraniach, że Anastazja wchodziła do domu wraz z 32-latkiem z Bangladeszu.

I tutaj mamy lekki zgrzyt: Wcześniejsze doniesienia greckich mediów w oparciu o swoje źródła od nagrań mówiły, że Anastazja była tam (w domu, w którym mogła zostać zamordowana*) od ok. 19:40.

Nie mamy tych nagrań, nie wiemy co i jak. Dzisiaj mamy natomiast stopklatki z marketu, gdzie Anastazja wraz ze swoim potencjalnym oprawcą dopiero wychodzi na ulicę o 20:02.

???

Nagrania z kamer w najbliższej okolicy, które uwieczniły wejście zamordowanej do domu nie wskazały na to, by tymi samymi drzwiami z niego kiedykolwiek wyszła (lub wyniesiono jej ciało*).

Dzisiejsze doniesienia mówią nam jednak, że dom podejrzanego o morderstwo ma też tylne drzwi.[9] I tak, zgadliście - nie ma tam żadnych kamer. Tak więc prawpodobnie wyszła z Bengalczykiem tyłem i udała się z nim do opuszczonego domu*

Policyjne źródła dodają, że Pakistańczyk skłamał praktycznie od razu na samym początku śledztwa, mówiąc, że „nie nie nie, ja nic nie widział, nikogo nie było, ja spać”. Współlokator więc już od samego początku chronił albo samego siebie, albo współlokatora z Bangladeszu. [8]
___________________

W miarę świeża informacja, ledwo co podana. Dzisiejszego wieczora na Policję zgłosiła się 30-letnia Maria, którą próbowano zgwałcić 2 czerwca w okolicy zamieszkania Bengalczyka i Pakistańczyka. Za atakiem mógł stać jeden ze znajomych aresztowanego 32-latka,

Czekałam na plaży na swoją znajomą, miałyśmy iść coś razem zjeść. Podszedł do mnie jeden facet, przedstawił się i powiedział, że wykonuje masaże na plaży i zaproponował jeden. Odmówiłam. Musiał mi wtedy coś dosypać do piwa, bo w ciągu kilku minut zaczęło mi paraliżować całe ciało, a on dopytywał czemu nie dopijam swojego piwa. Rzucił się na mnie swoim ciałem, krzyczał, pytał czy może nie chcę go (seksu z nim*) z powodu koloru jego skóry. Krzyczałam i płakałam.


Ciało odmawiało mi posłuszeństwa, ale umysł i świadomość nie. Resztką sił krzyknęłam tak głośno jak tylko mogłam i go spłoszyłam*.

[12]

Pakistański współlokator Bengalczyka został w tej sprawie sprowadzony na komendę.[13] Pojawiła się również informacja, jakoby znał się on z Anastazją, bo NIBY* miał ją w znajomych gdzieś na social media.[13]

Momenty oznaczone gwiazdką * to są

a) moje dodatki/dopowiedzenia na podstawie wcześniejszych wiadomości (typu te zakupy biletów, pobyt i kamera w sklepie, wypłata kasy, rozmowa z sąsiadką i jej zeznania itp
b) fragmenty nie do końca sprecyzowane w tekście (ew. albo translator zawiódł albo ja), które stałem się dopisać na podstawie kontekstu.
c) nie do końca potwierdzone, aczkolwiek mocno prawdopodobne rzeczy (chociaż nigdy nie można być niczego pewnym)
d) sarkazm w odniesieniu do ciągłej wersji zeznań 32-latka

#anastazjazgrecji #grecja #kryminalne

@girlsjustwannahavefun @Invisiblinio @ShinpuTokubetsu @ghostrider2137 @Leisik34 @ZwyklyRoman @Anoniemamowy
  • 21
via Wykop
  • 5
1 - -

Chcę podkreślić, że nie kończymy tego zlecenia. W Polsce będziemy kontynuować prowadzenie sprawy. Zapewniliśmy ciągłość w obsłudze prawnej, do sprawy zostali umocowani najlepsi prawnicy z Kos i Polski. W najbliższych dniach, już jako strona postępowania, złożymy odpowiednie wnioski procesowe. Będziemy domagać się najwyższej kary dla sprawcy lub sprawców - wyjaśnia detektyw Ewelina Tomaszek.


2 -

Rodzina zamordowanej w Grecji Anastazji wróciła we wtorek do Polski. Bliskich będzie reprezentował znany
@Tfor: więcej mi powiedział wywiad z Rutkowskim niż ten bełkot.
Swoją drogą fajnie się lansuje chłop, ma łeb do mediów.
Jak pisowcy trochę, zawsze jest tam gdzie można coś zrobić, się pokręcić w blasku fleszy.
Morawiecki most otwarty zamknął żeby otworzyć znowu przy kamerach.
Mam nadzieje ze Tusk pozamiata w te wybory.
via Wykop
  • 17
więcej mi powiedział wywiad z Rutkowskim niż ten bełkot.


@Nerlo_ajcats: Rutkowski to powtarza oczywiste oczywistości i nagrywa swoje rolki na tle zachodu słońca w Atenach. Atencjusz celebryta, no ale jak lubisz oglądać to co kto lubi.

A moje podsumowanie może i jest bełkotem, ale to sobie sam zweryfikuj masz wszystkie cytaty i źródła w komentarzu pierwszym.

A że dużo się dzieje i jest publikowane każdego dnia, no to dużo tekstu. Bo
via Wykop
  • 0
Standardowo się zayebałem w numerkach w źródłach i link co miał być w 18 jest w 20 i na odwrót.

Tutaj macie legit:

Przeszukanie chaty 32-latka zdjęcia:

https://www.newsit.gr/ellada/kos-ta-anapantita-erotimata-gia-ti-dolofonia-tis-anastazia-prosixthi-o-sygkatoikos-tou-mpangklantesianou/3801363/

Przeszukanie opuszczonego domu 100m od miejsca zwłok. Znaleziono tam m.in. worki podobne do tych, w których było ciało. Fragment wideo z przeszukania + foty

https://www.thetoc.gr/koinwnia/article/kos-auto-einai-to-egkataleleimmeno-spiti-pou-dolofonithike-i-anastazia---kleidi-oi-sakoules-pou-skepazan-to-ptoma/

Podmieniałem je już na poprawną wersję w pierwszym komentarzu, ale się nie zapisało jak powinno [aha.jpg]
via Wykop
  • 5
@Jrv20: Próbowałem szukać w nocy z niedzieli na poniedziałek tego na Google Maps, ale są zdjęcia z grudnia 2011 i w boczne ścieżki w polach nie można "ludzikiem" wjechać i się poddałem, bo tam wszystko wygląda tak samo.

Szukałem w tym obszarze, chciałem iść głębiej i na prawo ale tak.... no nie wyszło i się poddałem.*

https://wykop.pl/cdn/c3201142/b7164ed6489919114eb064531442806b1a95b80146101a1fa03ecf56cc3fb1ee.p

Koordynaty na opuszczony pustostan gdzie znaleziono telefon były w miarę szybko w necie, ale
Tfor - @Jrv20: Próbowałem szukać w nocy z niedzieli na poniedziałek tego na Google Ma...

źródło: a24f8e42493f6aad182bfa4996eaa512147c0107e0855b476154e96fa8d96328

Pobierz
@Jrv20 A myślisz że adwokat może mu powiedzieć? ciekawe czy gadają w 4 oczy czy przy kamerach. Poczytałem komentarze na YT i piszą, że szkoda iż nie można go wydać nam bo tam jak dostanie 10 to po 2 niby może się ubiegać o wyjściem. No i dużo narzekań 'co zrobili z naszą Grecja' też opieszałość i zamęt zwalają na wybory, politycy jak zwykle próbują ugrać na sprawie.
via Wykop
  • 0
@Saeglopur: Nie no, przy kvoce to ja jestem jak siki węża ( ͡° ʖ̯ ͡°) lepiej niech nie czyta xD bo tu chaos na chaosie pogania, raz to raz tamto, a że staram się podawać wszystko (zamiast ustalić prawdziwą 1 wersję zdarzeń bo jak) to jest chaos w tych "podsumowaniach". Poniedziałkowe podsumowanie się lepiej czyta, to z teraz to meh.

Ale pewnie niedługo się sprawa skończy.
@gdzie_mi_tu: ojej opuścił nas :(
Ale on wyjechał przed wyborami czy po? Ja już nje pamiętam.
Nie wiem głosuj jak chcesz, możesz nawet na brauna co mnie to xd
Może Tusk wyjechał załatwiać nam kpo, a pis teraz wszystko w błoto wywaliło.
Ale w sumie jako członek Unii to chyba musimy kogoś tam wysyłać, więc czemu nie Tuska.