Wpis z mikrobloga

Jedna kwestia mnie zastanawia (mam coś fajnego na oku, ALE...)

Czy jeżeli działka ma właściwy dostęp do drogi publicznej gminnej (bo znajduje się przy niej) ALE sama ta droga publiczna kawałek dalej zwęża się do 3 metrów (zanim łączy się z inną), to czy jest to podstawa do odmowy wydania PnB, "bo droga publiczna nie spełnia warunków drogi publicznej" ?

Jakiś prawnik poratuje prostym tak/nie? ;)

#nieruchomosci #prawo #prawobudowlane #budowadomu #budujzwykopem
  • 21
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: Jeśli droga ta ma kategorię drogi publicznej (podejrzewam że jest to droga gminna) to imo na 99% dostaniesz PnB, gdyż jest to w papierach droga publiczna. Najlepiej zapytać bepośrednio w wydziale zagospodarowania przestrzennego.
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: Pytałem, niestety nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi. Jeden typo powiedział, że należy uzyskać służebności przejazdu przez inne działki, bo droga publiczna jest za wąska. Potem się z tego wycofał. Że jednak jest ok.

A ja muszę zdecydować, czy kupić - na poradę prawną w kancelarii nie ma czasu bo jest dużo chętnych. Taka porada to 2 tygodnie minimum + upoważnienie od właściciela dla kancelarii + pisma do urzędu, etc.

Przytoczona droga
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: Imo gdyby robili problemy to w sądzie administracyjnym na 100% wygrasz. Prawda jest taka, że wiele zależy od widzi mi się urzędników, a przepisy można często interpetować na wiele sposobów. Może spróbuj skorzystać jakiejs e-porady są one szybkie i tańsze, ale wydaje mi się że niestety nikt Ci nie da gwarancji, że urzędasy się nie przywalą, ale nie sądzę że by się tak stało. Ja bym osobiście zaryzykował jeśli jest
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: Wolałbym świństwa komuś nie zrobić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W sumie nie mają za bardzo argumentów, bo 5m jest. Tam, gdzie się zwęża... już została wydzielona działka pod oddanie miastu i poszerzenie drogi.

Chyba, że chodzi im o rzeczywistą szerokość drogi, ale jaki sens ma wtedy proponowane rozwiązanie ze służebnością? Przecież ono tej drogi nie rozciągnie.
T.....k - @Dusk_Forest77: Wolałbym świństwa komuś nie zrobić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W sumie nie...

źródło: dzialka

Pobierz
  • Odpowiedz
@haha123: Tak. Umarł mi ojciec. Chcę wydzielić matce kawalerkę w domu, ale w moim obecnym nie da się tego zrobić. Mama ma sporo kasy (ok. 300k PLN), które albo wyda na kawalerkę, albo dołoży do mojej chałupy. Mając dodatkowo 300k mogę pierdyknąć dobre 100m^2 więcej i wolałbym takie rozwiązanie, niż matkę w kawalerce w jakiejś Łomży, bo na W-wę za 300k ją średnio stać.
  • Odpowiedz
@haha123: Stronkę znam, jest mniej więcej przeszacowana 80-100%, ja dałem 2950 za m2 budując 2021-2023, teraz więc jest pewnie ~3500 w niskim standardzie a 4000 w średnim.

Jednak każdy kolejny metr jest tańszy. Dom 200m^2 nie jest 2x droższy od domu 100m^2. W ogóle to kolejne dodatkowe metry bywają tanie, jeśli są na poddaszu.
  • Odpowiedz
  • 1
@haha123 upraszczając, pokój 3x3 ma 9m² i 12 mb ścian. pokój 4x4 ma 16m² i 16mb ścian.

powierzchnia o 70 procent większa, a liczba mb ścian o 30.

wyceny z tych stron są dla ludzi którzy zlecając wszystko jednej firmie od fundamentów po deweloperke. a to oznacza że jak każdy deweloper, taka firma zarabia minimum 30 procent.
więc 6000 minus 30 procent to ok 4000 .
  • Odpowiedz
@bdg-bro: Powiedzieli, że uzgodnią zjazd na publiczną drogę od ręki i będzie on miał wymagane 5m, problemem jest sama droga publiczna. W tych pytaniach gostek wałkuje typowe problemy drogi dojazdowej, co u mnie by nie zachodziło (bo droga dojazdowa to po prostu zjazd z szerokiej na 24m działki bezpośrednio na ulicę lokalną-publiczną). Niemniej dzięki, widzę, że pewna elastyczność czasem zachodzi w tych procesach decyzyjnych.

Dzwoniłem do tych wydziałów i gostek właśnie
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: no to na moim przykładzie, droga gminna przy mojej działce ma w najwęższym miejscu ok. 4,20m. Ja akurat nie martwiłem się o zrozumienie tego przepisu , bo sąsiedzi mieli wydawane PnB. Jak na sąsiednie działki jest wydane PnB to też się nie przejmuj.

Wedle WT: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/warunki-techniczne-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-16964625/par-14?unitId=par(14)

Jeżeli działka połączona jest z drogą, to jezdnia nie może być węższa niż 3m (jeżeli droga przy działce nie jest drogą publiczną). Jeżeli droga
  • Odpowiedz
Jak na sąsiednie działki jest wydane PnB to też się nie przejmuj.


@bdg-bro: Wydano, ale oni mieli łatwiej, bo sąsiadowali z inną ulicą i oddali tylko kawałki swoich działek pod poszerzenie tej "felernej ulicy". Działka, która mnie interesuje, jest 6 działek dalej, niestety pomiędzy są typowe ugory o nieznanym właścicielu, sądowne ustanowienie służebności nie wchodzi w grę (nie mam 2-5 lat, w międzyczasie wejdzie plan ogólny zakazujący tam zabudowy). Aha, tam
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: u mnie jest wymagające Starostwo, ale na szczęście aż tak nie uczepili się tego ciągu pieszo-jezdnego.
Z tego co czytam o Twoim przypadku, to jeżeli sąsiednie działki są wydzielane na poszerzenie tej drogi, to coś jest na rzeczy.
BTW, Pan prawnik powinien sprawdzić definicję drogi publicznej, bo nie każda gminna to droga publiczna. Występują też drogi o charakterze lokalnym, i własnie w tym momencie wpadłem na to że to gmina
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: Masz 100% pewności, że ta droga jest publiczna? Masz uchwałę Rady Gminy, gdzie została zaliczona do publicznych? Bo może być wewnętrzną we własności gminy. Jak masz uchwałę to raczej nie powinno być problemów. Problem stanowi tu Straż Pożarna i ewentualny dojazd wozu.
  • Odpowiedz
Masz 100% pewności, że ta droga jest publiczna


@gobi12: dziś byłem w UM. Facet sprawdził przy mnie. Jest publiczna, dodatkowo jest wskazana jako publiczna w podziale działki (wiesz, z dużej na szereg małych - że podział jest możliwy po zapewnieniu dojazdu do tej ulicy, bo jest publiczna).

Sama ulica nie jest specjalnie wąska. ma około 4m, sama działka "uliczna" w najwęższym miejscu ma 5m. Ludzie oddają kawałki na drogę, bo w
  • Odpowiedz
@TypowyZakolak: To raczej nie powinno być problemu. Jeżeli jest problem to w Starostwie już o tym wiedzą i by Ci powiedzieli. Jeżeli w Starostwie powiedzą, że nie ma u nich takich sytuacji to raczej będzie ok. Ta działka ma mpzp?
  • Odpowiedz