Wpis z mikrobloga

Czy mógłby mi ktoś prostolinijnie wytłumaczyć zasady rozliczania foto na nowych zasadach.
Posiadam pompę ciepła, i teraz dostałem ofertę na fotowoltaikę ale nie wiem czy dobrą.
Kolega niby z polecenia ale:
po 1 nie wiem czy ta oferta jest dobra cenowo,
po 2 nie wiem czy mi się to opłaca.
W sensie jak wygląda sprawa rozliczeń ponieważ produkuję latem gdy tak naprawdę odebrać potrzebuję zimą do ogrzewania. Wiem, że na starych zasadach "odbierało" się niejako prąd wyprodukowany latem a teraz jak jest?

#fotowoltaika #prad #pompaciepla
  • 20
@WiewiurPL: Do 1 lipca 2024 za wszystko co wysyłasz do sieci dostajesz średnią cene giełdową z danego miesiąca.(cena za energie) i doładowujsz sobie takie wirtualne konto w PLN
A za wszystko co bierzesz z sieci płacisz normalnie jak do tej pory (energia + przesył)

Tu masz ceny miesieczne z ostatnich miesiecy

czerwiec – 656,04 zł/MWh
lipiec – 796,27 zł/MWh
sierpień – 1019,06 zł/MWh
wrzesień – 710,03 zł/MWh
październik – 575,48 zł/MWh
  • 0
@zibizz1: z tego co widzę to przejście na rozliczenia godzinowe obniży na tą chwile opłacalność inwestycji ale nadal będzie to "zbierać" środki na miesiące gdzie foto prawie nie działa dobrze rozumiem?
Bo teraz za sprzedaż otrzymuje około 0,65zł a w ujęciu godzinowym w szczycie będzie to od 0,20 w górę. Ale nadal będzie to generowało "górkę" na miesiące gdzie foto nie pracuje.
Dobrze rozumiem?
Rozwiń myśl z SmardGrid i PC bo
z tego co widzę to przejście na rozliczenia godzinowe obniży na tą chwile opłacalność


@WiewiurPL: dlatego najbardziej opłaca się możliwie największa autokonsumpcja i ustawienie paneli trochę na wschód i zachód (a nie idealnie na południe).
@WiewiurPL tak, nadal będzie można odkładać sobie budżet na energię na zimę tylko nawet 5 razy wolniej niż na starych zasadach. W wiosenne słoneczne wietrzne wolne dni typu poniedziałek wielkanocny energia oddawana do sieci będzie za darmo, np poniżej 5gr, natomiast wieczorem gdy nie będzie wiatru cena może dochodzić do 2zl.

SmartGrid to funkcja która pozwala urządzeniom lepiej wykorzystywać energię z sieci. Integruje się takie urządzenia z cenami godzinowymi i np w
@WiewiurPL: ." Bo teraz za sprzedaż otrzymuje około 0,65zł a w ujęciu godzinowym w szczycie będzie to od 0,20 w górę. Ale nadal będzie to generowało "górkę" na miesiące gdzie foto nie pracuje.

Dokładnie tak tylko nigdzie nie ma gwarancji że cena minimalna to 20 gr za kWh. ( w specyficznych warunkach chyba ceny mogą być w przyszłości nawet ujemne - czyli ty dopłacasz za oddaną energię( lub wyłączasz instalację).
Teraz
  • 0
@mirekwirek: no tak ale myślę że większość posiadaczy PC liczy na produkcję "górki" na zimę niż bieżące zużycie latem dla trochę oświetlenie i ew. klimatyzacji. Nie ma co ukrywać, że instalacja za 20/30kpln dla letniego zapotrzebowania jest nieopłacalna.
@appmstt no właśnie stąd moje obawy przed instalacją czy iść w tą fotowoltaikę czy lepiej odpuścić. Ale tu chyba nikt nie powie bo nikt ni wie jak będą się kształtować stawki w ujęciu
większość posiadaczy PC liczy na produkcję "górki" na zimę


@WiewiurPL: zimą to możesz wyłączyć fotowoltaikę, bo produkcja z niej jest śmieszna. Większy zysk będzie z układu E-W niż ta produkcja zimą. Mam FV i PC ;) Wiem co mówię :D
@appmstt tego się nie da policzyć. Pewne rzeczy masz w aukcjach OZE, czyli przygotowujesz projekt i wszystko i wiesz ile będzie kosztowała inwestycja i wtedy w aukcji wygrywasz gwarancję ceny skupu na 15 lat i wiesz jaki masz czas zwrotu.

Ciężko przewidzieć cenę rynkową ale raczej będzie spadała. Jeśli chodzi o PV to trzeba myśleć o tym aby się bilansować w okresie miesięcy wiosna- jesień, odkładanie w lato na zimę raczej nie
  • 0
@mirekwirek: ale jest sens wyłączać? Prawie nic nie produkuje ale chyba też i niewiele pobiera?
Skrót E-W to?
@zibizz1 tak też takie wnioski mi się nasuwają. W ujęciu rocznym od powiedzmy wiosny (marzec, kwiecień) do jesieni produkuje na bieżące potrzeby + mała górka która może starczy do końca roku, od stycznia do wiosny lecę na prądzie od dostawcy.
Jakieś akcje typu odległość od transformatora mają znaczenie? Ktoś mi mówił o napięciu
@WiewiurPL: To dobre podejście, ja bym robił z duża górką bo zużycie zazwyczja rośnie a nie spada, samochód elektryczny to kwestia czasu. Ale nie nastawiałbym się że w zime nie zapłacimy za energię bo sobie naładujemy tyl na konto. Czyli skupiłbym sie zeby produkcja marzec-pażdziernik była w sumie taka jak nasz zuzycie w tym okresie za 10 lat

u mnie produckja marzec-pażdziernik to 90% całej rocznej produkcji
zużycie marzec-pażdziernik to 55%
ale jest sens wyłączać?


@WiewiurPL: nie ma sensu wyłączać, ale chciałem pokazać że produkcja zimą jest tak śmieszna i jak ktoś liczy tym zasilić pompę ciepła... zimą na lodówkę nie starcza ;)

Skrót E-W to?


E - east
W - west
  • 0
@mirekwirek: @zibizz1 wróciłem po urlopie na 2 kołach i temat powrócił - Waszym zdaniem warto montować w tej chwili nie znając cen które będą od przyszłego roku?
@hipodrom bo warto pytać jak się czegoś nie wie do końca.
Ja tak samo z hydrauliki np jestem dobry ale z foto nie mam wiedzy więc wolę zapyta jak i z czym to działa
@WiewiurPL ceny w przyszłym roku będą podobne do tych w tym roku, może trochę mniejsze. zobacz na tge.pl
dziś pierwszy raz w historii były ujemne od 11 do 16.
za każdą wprowadzoną w tym czasie MWh trzeba było zapłacić 5-25zl

Ja uważam że nadal warto montować tylko trochę inna strategia, instalacja wchód zachód i moc mniejsza