Wpis z mikrobloga

ale nie jest dziedziczna genetycznie bezpośrednio


@Pralko-suszarka: każda ludzka cecha jest dziedziczna w x% tj. jest wynikiem dzielenia materiału genetycznego z rodzicami; osobowość jest bardzo dziedziczna

środowisko i najbliższe otoczecznie ma ogromny wpływ na kształt człowieka w przyszłości


powyżej pewnego minimalnego poziomu (niedożywienie, regularna przemoc) wpływ środowiska jest dla bardzo wielu mierzalnych rzeczy bardzo mały, a wpływ genów bardzo duży
powyżej pewnego minimalnego poziomu (niedożywienie, regularna przemoc) wpływ środowiska jest dla bardzo wielu mierzalnych rzeczy bardzo mały, a wpływ genów bardzo duży


@tyrytyty: No to by musiały być jakieś nowe ustalenia wywracające wszystko do góry dupą xD Wpływ środowiska na nas w przyszłości jest większy niż geny. Psychika to coś, co głównej mierze kształtuje doświadczenie, zwłaszcza z dzieciństwa. Mamy pewną bazę wynikającą z genetyki, ale reszta kształtowana jest przez środowisko i
No to by musiały być jakieś nowe ustalenia wywracające wszystko do góry dupą xD


@Pralko-suszarka: nazywa się to badaniami nad bliźniakami i orzą one egalitarne głupoty od politycznie umotywowanych zwolenników tabula rasy, jednocześnie będąc dużo bardziej powtarzalnymi od większości badań stricte psychologicznych (tj. będąc po prostu lepszą nauką)

Wpływ środowiska na nas w przyszłości jest większy niż geny


Nie i jest dokładnie na odwrót, wpływ środowiska na ogół maleje wraz z
nie bycie grubasem i 190cm to wysokie wymagania?


@Mannequeen: tak. Jak często widzisz facetów spełniających te kryteria na ulicy? Czy to co ty masz do zaoferowania pod względem wyglądu jest równie wyjątkowe?
Religia też jest wg. tych badań przekazywana genetycznie? XD


@Pralko-suszarka: akurat ucięło na screenie co wrzuciłem. Religijność sama w sobie jest tutaj dziedziczna tylko w ~45% i jest jedyną cechą w badaniu ze znaczącą rolą środowiska w dorosłości, jednak pamiętając że takie modele zakładają losowe kojarzenie, w przypadku religii (gdzie oczywistym jest że kojarzenie będzie BARDZO selektywne) dziedziczność będzie niedoszacowana. Im silniejsze kojarzenie selektywne (tj. ludzie świadomie bądź nie szukają partnera
tyrytyty - >Religia też jest wg. tych badań przekazywana genetycznie? XD

@Pralko-sus...

źródło: twitter

Pobierz
po prostu nie chcieć przyjąć tych faktów do wiadomośći też jest, nomen omen, dziedziczny xD


@tyrytyty: Albo odwrotnie XD Bo nauka podchodzi do tej kwestii interakcjonistycznie, uznając, że zarówno geny, jak i środowisko są istotne i oddziałują ze sobą w skomplikowany sposób. To badanie które rzuciłeś pochodzi z 2004 roku, a od tamtej pory powstały inne badania które wcale jednoznacznie nie stwierdziły, że genetyka odpowiada za prawie całość ludzkiego zachowania. Ogólnie
@Pralko-suszarka: błąd socjologa błąd socjologa pogania, """badania""" z zerową powtarzalnością w naukach społecznych to strata czasu, genetyka behawioralna na szczęscie pędzi na ratunek

Albo odwrotnie XD


jestem inteligentniejszy od ciebie i mam większą otwartość na doświadczenia więc wątpliwe
tyrytyty - @Pralko-suszarka: błąd socjologa błąd socjologa pogania, """badania""" z z...

źródło: twitter

Pobierz
Czyli szur, moje przeczucie mnie nie okłamało XD

błąd socjologa błąd socjologa pogania, """badania""" z zerową powtarzalnością w naukach społecznych to strata czasu, genetyka behawioralna na szczęscie pędzi na ratunek


@tyrytyty: Czyli twoją jedyną kartą przetargową jest badanie z 2004 roku którym sobie #!$%@?, a jeśli ktoś się z nim nie zgadza to jest głupi i w ogóle środowisko naukowe nie wie co robi XD

jestem inteligentniejszy od ciebie i mam
zyli twoją jedyną kartą przetargową jest badanie z 2004 roku


@Pralko-suszarka: nie, jesteś po prostu głupi i nie masz pojęcia o faktycznym stanie współczesnej nauki, jej silnych i słabych stronach, a nawet o tym czym jest genetyka behawioralna, badania na bliźniakach, badania adopcyjne czy GWAS lol

zaprowadziłem konia do wodopoju - nie zmuszę cię byś z niego skorzystał
@tyrytyty: I tym wpisem ładnie się podsumowałeś xD

Jeżeli interesujesz się jakąś dziedziną naukową, masz wiedzę, kompetencję etc. to twoim zadaniem jest przekonać środowisko naukowe do twojej racji, a nie zwykłych ludzi, którzy akurat nie interesują się daną dziedziną.

Czemu?

Bo prawdopodobieństwo, że jakiś klaun w Internecie się myli jest większe niż całe środowisko naukowe. Jeżeli więc przekonasz środowisko naukowe, to przekonasz też całą resztę. Mówiąc oczywiście w uproszczeniu, bo trochę