Wpis z mikrobloga

Hejka, właśnie wróciłem z ciepłych krajów i utwierdziłem się, że mam "uczulenie na słońce", które złapało mnie w ostatnim dniu wczasów, powodując pokrzywkę. Sytuacja się powtarza gdyż kilka lat temu będąc w Chorwacji miałem podobną sytuację (tylko w mniejszym stopniu).

Zamierzam w tym roku wyjechać jeszcze raz do ciepłego kraju - w okolicach września, pytanie czy przez okres 2-3 miesiące jestem w stanie się jakoś oduczulić? Z tym fantem najlepiej iść do dermatologa, czy alergologa? Czy ktoś ma podobną sytuację? Czy są jakieś leki, czy tylko, wyłącznie SPFy i balsamy robią tutaj robotę? (Pokrzywka wyszła głównie, gdy się nie posmarowalem SPF'em w ostatnim dniu)

#pytanie #wakacje #slonce #zdrowie #turcja #tunezja #chorwacja #medycyna #dermatolog #alergolog #skora
  • 5
  • Odpowiedz
@Yakooo: tzw uczulenie na słońce może być wstępem do trądziku różowatego, reakcją na brane leki, spowodowane bardzo jasnym typem skóry. Nic o Tobie nie wiemy więc konsultacja z dermatologiem to super pomysł. Na żywo z oceną Twojej skóry, jej nawilżenia, skłonności do trądziku, z wywiadem może pod kątem chorób autoimmunologicznych w rodzinie. Możesz wizytę połączyć z oceną pieprzyków. Jak jeździsz za granicę i się odpalasz sporo to lepiej sprawdzić sobie znamiona.
  • Odpowiedz
  • 0
@Jowo: ogólnie mialem swego czasu trądzik gródkowaty - ktory wyleczyłem roczną kuracją Izotekiem (60mg/dzien).

Mam raczej ciemniejszy typ skóry, lecz mam trochę problemów tj. atopowe zapalenie skóry. Swego czasu miałem pokrzywkę, która występowała przy zmianach temperatury. Teraz zauważam ją przy mocnym działaniu słońca (jak nie mam SPF'a)
  • Odpowiedz
@Yakooo: izotek nie leczy na długo niestety. Rujnuje też sporo po drodze. Polecam dermatologa i koniecznie codziennie filtry i odpowiednie delikatne kosmetyki. Z normalnej półki cenowej to cetaphil serię chociaż. Sam sobie szkodzisz jak ich nie stosujesz przy atopowej i po leczeniu takim lekiem. Nie chcę straszyć ale jak przejdzie w różowaty co się zdarza to twarz będziesz miał straszną jak nie będziesz o siebie dbał
  • Odpowiedz
@Yakooo: https://apteka.superpharm.pl/poradnik/papulopustular-rosacea-jak-leczy-grudkowo-krostkowy-trdzik-rowaty Tak mi się skojarzyło. Pilnuj się zwyczajnie i uważaj na promieniowanie słoneczne. Moja siostra ma zwykły różowaty i nie polecam. Objawy były już od dojrzewania ale bagatelizowane przez dermatolog. Teraz bez spf nie wychodzi bo jak wyjdzie to dwa tygodnie z rumieniem chodzi. Przez internet nikt Cię nie zdiagnozuje ale lekarz na wizycie niech rozwieje czy to czasem nie poczatek. Zwłaszcza jeśli już po 30 jesteś i tak na
  • Odpowiedz