Wpis z mikrobloga

Mireczki taka sytuacja, w 2020r. kupiłem motocykl, z racji, że nie miałem zbytnio czasu to wypisałem pełnomocnictwo i ojciec zajął się rejestracją, aktualnie tego motocykla już nie mam w posiadaniu a kupiłem nowy i przy rejestracji dowiedziałem się, że trzeba zapłacić ten standardowy podatek PCC. Ojciec jak wtedy rejestrował to go nie zapłacił bo ponoć tak mu powiedzieli, że w przypadku motocykli się tego nie płaci.
I teraz pytanie co robić, od momentu kupna tamtego motocykla minęły już ponad 3 lata, z tego co czytałem przedawnienie upływa po 5 latach.
Zastanawiam się czy lecieć do urzędu, czy czekać na przedawnienie i liczyć na to, że się nie dopatrzą...

#motocykle #podatki
  • 53
@mchmjszk: no ja chyba zrobię tak jak tutaj pisali, zapłacę i napisze jakies uzasadnienie. Najwyżej jakieś odsetki zapłacę dodatkowo, bo jak pod koniec tego okresu 5 lat się upomną to może być nieciekawie
@przemek112 ja mam jeden za 3500, jeden za 13500 i jeden za 18000 trochę gorzej będę miał jak się upomną

Ale już z 7 i 10 lat temu zapomnailem o tym kupując samochód i nigdy nikt się nie upomniał
@przemek112: Złóż im czynny żal, poproś o darowanie odsetek. Kara za niezłożenie PCC3 to dwudziestokrotność płacy minimalnej wg widzimisię urzędnika a nie wartości pojazdu. Składając im czynny żal przyznajesz sie do nieopłacenia podatku i musisz go zapłacić ale unikniesz kary. Sami i tak się tego dopatrzą bo teraz to jest systemowo rozwiązane a nie tak że pani Krysią przegląda stare dokumenty z urzędu miasta i coś wyłapie.
@przemek112: #!$%@? ja się 1 dzień kiedyś spóźniłem i napisałem ten czynny żal, to mało mnie nie rozstrzelali w US. Straszenie prokuraturą, więzieniem za przestępstwo podatkowe i inne takie. Ładnie wtedy majty miałem obsrane. Dziś bym się na to #!$%@?ł, a starej lafiryndzie, co mnie wtedy straszyła, soczysta mela na ryj.
od momentu kupna tamtego motocykla minęły już ponad 3 lata, z tego co czytałem przedawnienie upływa po 5 latach.


@przemek112: Ja bym czekał. Obecnie czynny żal praktycznie oznacza automatyczne naliczenie kary + odsetki. Przy takiej kwocie bym czekał na wezwanie i przygotował się na ewentualną zapłatę odsetek. Szczególnie, że minęły już 3 lata.
@Vader-Poland: No tylko jeśli jest tak jak pisze Mirek wyżej, że teraz to wszystko systemowo idzie to pewnie przed upływem 5 lat się odezwa. Jeśli zaplace teraz i napisze ten czynny żal to może przynajmniej tej kary nie nalicza i po prostu zaplace dodatkowo same odsetki. Sam nie wiem...
@przemek112: Wylicz sobie odsetki karne, to są takie grosze przy tej kwocie, że ja bym się nie wychylał.
Edit: ok, Mirek wyżej wylicza inaczej kwotę dla niezapłacenia PCC3. Wydawało mi się, że to są zwykłe odsetki. To nie wiem, trzeba to wyliczyć. Może rzeczywiście czynny żal będzie najlepszym wyjściem.
jaka cena była tego motocykla? ogólnie to najlepiej zadzwonić do urzędu skarbowego i się zapytać :p


@Ulfric_Stormcloak: W Urzędzie skarbowym możesz się sam #!$%@?ć tylko poprzez czynny żal. Inaczej to lepiej tam nie dzwonić.
ale ponoć kara jest jednakową, bez względu na wartość na umowie


@przemek112: Karę nakłada na Ciebie urzędnik US po przedstawieniu sprawy naczelnikowi, Na ogół to jest coś poniżej minimalnego wynagrodzenia. Ale ja osobiście w mojej sprawie rozmawiałem z naczelnikiem i zapytałem skąd taka wysoka możliwa kara, powiedział , że tak to ustawodawca wymyślił a i oni czasem są naciskani na wystawianie wyższych kar. Państwo działa czasem jak zwykła firma, jest koniec
czyli Twoim zdaniem lepiej nie płacić już tego?


@przemek112: Moim zdaniem napisać ładnie czynny żal na jedną stronę A4, napisać dlaczego do tego doszło, przeprosić, napisać, że jesteś wzorowym obywatelem i zawsze wszystkie swoje należności płacisz na czas a tutaj wyjątkowy zbieg okoliczności sprawił, że ta sprawa została zawalona. Napisać, że zobowiązujesz się do natychmiastowego uiszczenia zaległego podatku po otrzymaniu informacji co do wysokości zaległości. I po złożeniu tego za potwierdzeniem
@negtner: no właśnie już sobie to mniej więcej w głowie ułożyłem, coś w podobie chce napisać. Ojciec już tam był u tej znajomej i nawet już mu dała druczki do wypełnienia. Powiedziała mu, że po prostu będą odsetki jakieś, o karze nic nie mówiła, może się upiecze.