Wpis z mikrobloga

Jeśli biegasz, jesteś kobietą i bolą Cię kolana, to najprawdopodobniej przyczyną jest Zespół Pasma Biodrowo-Piszczelowego (ITBS). Jeśli do tego ból jest ostry lub piekący i łatwy do zlokalizowania w bocznej części kolana, to sprawa jest praktycznie pewna.

Jeśli chcesz pozbyć się bólu lub lepiej pomagać swoim pacjentom, to zapraszam do przeczytania artykułu, który dla Was przygotowałem.

https://hubert-wozniak.pl/itbs/

#fizjoterapia #mikrokoksy #bieganie #biegajzwykopem #rehabilitacja
  • 15
  • Odpowiedz
@Poemat: Praktyka mówi, że nauka jest najlepszym sposobem zdobywania wiedzy. Dużo lepszym niż "praktyka" obarczona błędami poznawczymi. Między innymi heurystyką dostępności czy przecenianie wpływu naszych działań na poprawę stanu pacjenta.
  • Odpowiedz
@wozniak_hubert:

Pierwszą i najważniejszą metodą rehabilitacji u biegaczy jest zmiana techniki biegu.

Poszerzenie kroku, tak żeby nie przekraczać linii środkowej [4];
zwiększenie kadencji (ilości kroków na minutę) [5];

To większość zawodowców, która ląduje przed środkiem ciężkości musi ciągle zmagać się z ITBS, prawda? Prawda? xD
aukolb - @wozniak_hubert: 
Pierwszą i najważniejszą metodą rehabilitacji u biegaczy j...

źródło: IMG_5792

Pobierz
  • Odpowiedz
@aukolb:

Zalecenia te pokrywają się z filarami techniki biegowej metody Pose. Można uprościć ją do stwierdzenia, żeby szybciej przebierać nogami i stawiać stopę pod sobą, a nie przed. Taka technika zmniejsza siłę z jaką biegacz uderza stopą o podłoże. To powinno zmniejszać ryzyko kontuzji u biegaczy, ale dowody nie są jednoznaczne [6,7].


Jak pisałem w artykule, są logiczne przesłanki do tego, ale nie ma bezpośrednich dowodów.

To większość zawodowców, która ląduje
  • Odpowiedz
@wozniak_hubert: To jak z tą praktyką? Ile osób, które przyszło ze 100% pewną diagnozą dot. ITBS zostało wyleczonych z problemu przez m.in. "zmianę" techniki biegu i wzmocnienie średniego? Czy musieli oni odpuścić całkowicie bieganie? Co z innymi mięśniami w obrębie całej obręczy biodrowej i kończyn dolnych? Co ze stopami i butami, jakieś odchylenia?
  • Odpowiedz
@wozniak_hubert: XD Ok, czyli masz zero doświadczenia praktycznego. To na przyszłość dobra rada od "kolegi po fachu", który trochę już przerobił tych kolanek - nie ufaj za bardzo źródłom naukowym w codziennej pracy ;)
  • Odpowiedz
@Poemat: Okej. Dziękuję za radę. A który element rehabilitacji itbs nie działa Ci w pracy, albo co dodatkowo robisz, co daje lepsze efekty? Miałem pacjentów z itbs, ale żaden nie był biegaczem. U każdego zadziałało rozluźnianie i ograniczenie pracy mięśni działających na itb na rzecz zwiększenia pracy innych.
  • Odpowiedz
@wozniak_hubert: Całkiem niedawno dostałem taką diagnozę od ortopedy - obejrzał MRI obu kolan i wykluczył, że ból pochodzi ze zmian strukturalnych w kolanie. Oczywiście już jestem umówiony do fizjo z tym, ale co mogę zrobić już dziś, bo przede mną 3 tygodnie czekania na wizytę. Rolowanie taśmy bocznej, rower, basen? Co polecasz?
  • Odpowiedz