Cześć. Wiem, że tutaj jest dużo księgowych, dlatego zadam pytanie. Czy spotkaliście się kiedyś z kontrolą osoby fizycznej bez DG? Na czym taka kontrola polegała i z jakiego powodu była wszczynana? Na grupie działalność nierejestrowana na Facebooku jedna osoba przedstawiła taki przypadek, ale ponoć US rzadko ma czas na takie pierdoły, ktoś tu kiedyś tak napisał. Na co uważać, by nie być skontrolowanym? Podatki płacę oczywiście, PIT na czas rozliczam, ale zawsze się boję, że znajdą powód, by się do czegoś przyczepić.
Moi klienci nie mieli takich rzeczy, ale wiedząc jak działa i jakie ma uprawnienia US oraz z opowieści znajomych księgowych: 1.Wpłata na konto od osoby trzeciej jest już podejrzana, jak prowadzisz nierejestrowana działalność, można wytłumaczyć. 2.Nie zgłoszenie darowizny. US sobie poczeka aż kupisz coś wartościowego i zapyta skąd miałeś na to pieniądze. Tutaj kary są ogromne. 3.Uważaj na przekroczenie 20.000 zł przychodu w skali roku przy sprzedaży na osoby fizyczne. Po przekroczeniu należy mieć kasę fiskalną. 4.Nawet jeżeli jesteś niezarejestrowanym p-biorcą, dokumentuj faktury sprzedaży oraz kupna. Zwłaszcza, jeśli prowadzisz działalność handlową. 5.Przekroczenie 50% minimalnego wynagrodzenia w przychodzie z działalności nierejestrowanej(po przekroczeniu należy założyć działalność)
@Wilhelm_Zdobywca: Akurat hajsów od osób prywatnych nie dostaję. Tylko i wyłącznie firmy. Temat darowizn jest mi znany, nawet ostatnio rodzicom tłumaczyłem co i jak, jakby przelewali komuś większe kwoty. Raczej jestem z tych co ogarniają, ale nie jestem w stanie przewidzieć widzimisie US. Ale teraz słyszałem, że większość kontroli można załatwić elektronicznie? To znaczy oni ci tam piszą czego potrzebują i im się wysyła? Prawda to?
@Roksanos: Zasadniczo prawda przy sprawach mniejszej wagi, przy większych proszą o wysłanie dokumentów fizycznych na wskazany adres. Wszystko zależy od tego kto kontroluje i kogo.
@Roksanos tak, głównie dotyczyło kontroli w zakresie darowizny (sprawdzenie daty przelewu i porównanie z datą złożenia PIT cel opodatkowanie osoby będącej w pierwszej grupie), niestety wiele osób nie dopełnia formalności. Kontrola ryczałtu z tyt. Wynajmu (źle skonstruowana umowa i brak wydzielenia kwoty za media powoduje ze US żąda podatku w przypadku ryczałtu od całej kwoty)
@Roksanos: W 1993 roku czyli pierwszym w którym trzeba było złożyć PIT wylosowano do kontroli moją mamę. Dotyczyło odliczania kosztów biletów miesięcznych na dojazd do pracy.
Typek z kanału "Sprawdzam jak" wyjaśniony przez widza za wrzucanie klik-bajtowych miniaturek na swoim live prezentujących zalane miasto (foto w komentarzu) #powodz #sprawdzamjak #wroclaw
#ksiegowosc #dzialalnoscgospodarcza #urzadskarbowy
1.Wpłata na konto od osoby trzeciej jest już podejrzana, jak prowadzisz nierejestrowana działalność, można wytłumaczyć.
2.Nie zgłoszenie darowizny. US sobie poczeka aż kupisz coś wartościowego i zapyta skąd miałeś na to pieniądze. Tutaj kary są ogromne.
3.Uważaj na przekroczenie 20.000 zł przychodu w skali roku przy sprzedaży na osoby fizyczne. Po przekroczeniu należy mieć kasę fiskalną.
4.Nawet jeżeli jesteś niezarejestrowanym p-biorcą, dokumentuj faktury sprzedaży oraz kupna. Zwłaszcza, jeśli prowadzisz działalność handlową.
5.Przekroczenie 50% minimalnego wynagrodzenia w przychodzie z działalności nierejestrowanej(po przekroczeniu należy założyć działalność)
@Roksanos: oczywiście, najpopularniejszym powodem jest donos sąsiada którego piecze d--a