Wpis z mikrobloga

Jakie wydarzenia z historii Polski są przez nas (naród) uznawane za 'oj tam oj tam, wcale nikomu krzywdy nie zrobiliśmy', a w rzeczywistości wymordowaliśmy masę ludzi chowając teraz głowę w piasek?
Na 100% takie są, bo nie wierzę, że niewinnych Polaków wszyscy tylko gnębili i uciskali, a my sami jesteśmy aniołami.

#historia #pytanie #polska
  • 21
@HabaHabaczynski: Prawda jest taka, że tak samo jak Ukraińców tak i nas w szkołach uczono od małego, że nasza ojczyzna miała samych bohaterów pozytywnych. A jak coś się ma wpierane od dziecka to się w to wierzy. To nie nasza ani ich wina. To wina systemu nauczania.
@kidi1: Nie chciałem wspominać o Ukrainie i Wołyniu, bo zaraz by mnie onucą nazwali, ale...skoro zacząłeś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Podejrzane mi się wydaje, że wszystkie historie przedstawia się w Polsce czarno-biało (ale każdy kraj robi podobnie). My zawsze bez winy i tylko diabły dookoła.

Szkoda, że niemożliwym jest obiektywnie przedstawić jakąkolwiek historię i każdy aspekt naszej rzeczywistości wykorzystywany jest do sprzedania jakiejś, akurat popularnej, idei.
@tactic jasne, prace naukowe mogą być najbliżej prawdy, ale to nadal nie daje pewności. O ilu bieżących wydarzeniach nie mamy wystarczających informacji, żeby wydać jednoznaczny osąd? A za 50-100 lat historycy będą na podstawie szczątkowych informacji budować potężne teorie w zależności od tego kto wygrał dany spór.
co działo się z jeńcami sowieckimi pojmanymi podczas wojny polsko-bolszewickiej,


@tactic: Bzdura nr 1: wg wszelkiej wiedzy egzekucje NIE BYŁY główną przyczyną ich śmierci, w przeciwieństwie do działań Sowietów np. w czasie II WŚ, a zgodnie z pytaniem OPa:

Jakie wydarzenia z historii Polski są przez nas (naród) uznawane za 'oj tam oj tam, wcale nikomu krzywdy nie zrobiliśmy', a w rzeczywistości wymordowaliśmy masę ludzi chowając teraz głowę w piasek?


Jak
@vanillla_guy: Mi się zawsze podoba, że w tych dyskusjach rzuca się temat Jedwabnego i twierdzi się, że to podobny kaliber jak Katyń. Nieistotne, że część ludzi zwyczajnie się bała tego co się stanie jak nie wykonają tego rozkazu. Część faktycznie nie lubiła żydów, ale znajdźmy teraz sensowne wyniki jakie niby to były procenty. Raczej ciężko będzie to rozstrzygnąć bo nikt wtedy dobych danych nie zebrał.

Co do Zaolzia to warto pamiętać,
@HabaHabaczynski: znajdźcie mi te legendarne osoby, które tak twierdzą, naprawdę chciałbym taką poznać. Nie znajdziesz w polskiej historii czegoś takiego co robiła Rosja, Niemcy, czy Ukraina. Chłop podaje przykład Zaolzia i zrównuje to z wejściem Sowietów i twierdzi, że nie mamy prawa mieć pretensji o inwazję na nasz kraj, bo my upomnieliśmy się o część terytorium, które Czesi wzięli siłą (w przeciwieństwie do nas), jeszcze sugerując współpracę z Hitlerem xD

Każdy,
@StdPtr: Ej, ale zdajesz sobie sprawę, że Zaolzie to my odzyskiwaliśmy? Bo Czechosłowacja nam je zarąbała w 1920, gdy byliśmy zajęci wojną z bolszewikami? Rozumiem, że masz pretensję do Ukraińców, że odzyskują Krym? xD
@HabaHabaczynski: tak prawdę mówiąc to nasz wielki bohater narodowy, wielki naczelnik państwa polskiego Piłsudski miał wiele za uszami.
"Kradzież" Wilna Litwinom rękami Żeligowskiego, zrobienie Ukrainy w bambuko z zachodnimi ziemiami podczas wojny z bolszewikami, czy obozy dla przeciwników politycznych są skutecznie przemilczane przez nauki szkolne i opinię publiczną
@Limonene X #!$%@? D, to może odrazu podrzucisz dokładną mapę Polski z 1941 roku? Coś mi się wydaje, że będzie śmiesznie.
Zresztą czemu tak się ograniczyłaś? Przecież Oświęcim czy Majdanek też były na terenach późniejszej Polski to już mogłaś sobie popuścić po całości
@tactic: no co robiono z jeńcami? Bo z tego co wiadomo, to po prostu zmarli na dur. Mordowanie ich to ruska propaganda. Dodatkowo sporo ruskich jeńców nie chciało wracać po wojnie do siebie, wybrali emigrację, ruscy wliczają ich do zabitych.