Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mam 18 lat i chcę założyć jednoosobową działalność gospodarczą (dropshipping). I tu pojawia się problem tych wszystkich formalności. Wiem, że na początku może to być działalność nierejestrowana, ale potem trzeba założyć firmę. To wszystko jest przesadnie skomplikowane.

Nie mam kogo zapytać więc chcę Was zapytać tu:
-jakie muszę płacić podatki/składki itp? (np. PIT, VAT, ZUS i co tam jeszcze)
-gdzie się to płaci? (najlepiej przez internet)
-jak często trzeba to płacić i jak często trzeba składać deklarację podatkową?

W internecie jest napisane, że podatki trzeba płacić co miesiąc a deklarację się składa co rok. To ja już nie wiem o co z tym chodzi. I jeszcze jedno, mam sam obliczyć liczbę pieniędzy do zapłacenia, czy jakaś strona jest od tego?

Może lepiej żyć z socjalu, zrobić sobie 5 dzieci i dostawać 4000zł...

I napiszcie o wszystkich rzeczach o których trzeba wiedzieć, będę wdzięczny, bo to wszystko jest skomplikowane do przesady... Będę wdzięczny, z góry dzięki.

#jdg #firma #biznes #dzialalnoscgospodarcza #dzialalnosc #podatki #pit #vat #dropshipping #zus #edeklaracja



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 15
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: jak nie ogarniasz księgowości to będziesz musiał skorzystać z usług księgowej - ogarnie wszystkie składki, podatki itp, Ty robisz tylko przelewy. Koszt ksiegowej to od ok 200zł w górę, zależy od ilości faktur. Działalność założysz przez stronę biznes.gov.pl tylko musisz mieć profil zaufany (np. Konto w banku i wtedy na stronie .gov logujesz się przez bank)
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: https://jakipit.pl -tu możesz oszczowac zysk i koszty
Wpłaca się do US i ZUS, można przez internet
Co miesiac sie płaci zazwyczaj

Co miesiąc:
- wysyłasz DRA do ZUS i płacisz zgodnie z nim ZUS(do 20 dnia miesiąca)
- płacisz zaliczkę na podatek dochodowy (do 20 dnia miesiaca)

Dla VATowców:
- co miesiac wysyłasz JPK do US
- co miesiac płacisz VAT (do 25 dnai miesiąca)

Całą księgowosc można sobie prowadzić
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @zibizz1 Dziękuję za info! Czyli rozumiem, że...

- wysyłasz DRA do ZUS i płacisz zgodnie z nim ZUS(do 20 dnia miesiąca)

- płacisz zaliczkę na podatek dochodowy (do 20 dnia miesiaca)

...na stronie ZUS wypełnia się DRA, a płaci się ZUS na stronie banku...? I to DRA oblicza wysokość składki...?

A skąd wiedzieć jaka jest wysokość tej zaliczki na podatek dochodowy ..? I dobrze rozumiem, że ją
  • Odpowiedz
@mirko_anonim wszystko płacisz z banku, na odpowiednie konta. sam wszystko musisz poprawnie policzyć zgodnie z obowiązującym prawem. DRA to deklaracja w której deklarujesz ile musisz zapłacić u zgodnie z tym płacisz. bycie VATowcem nie jest obowiązkowe dla wszystkich, wszystko jest w aktach prawnych a i Internet pełen ich interpretacji
  • Odpowiedz
Całą księgowosc można sobie prowadzić online np tutaj (moj reflink ze znizką):


@zibizz1: Jeśli korzystasz z księgowości online, możesz napisać jak to wygląda w praktyce? Tzn jak masz jakieś faktury kosztowe (w formie papierowej) to musisz je skanować i przesyłać do księgowej?
  • Odpowiedz
@Jelen_Szlachetny: NIe mam księgowej. Papierowym robie zdjęcia przy użyciu aplikacji i wszystkie dane sa odczytywane, mailowe przekazuje na specjalny adres i także sa odczytywane. Potem wystarczy zerknać czy sie dobrze odczytało bo w jedych mi zły rok czyta, jak zweryfikuje to tylko wybieram co to jest, jak np leasing czy paliwo to kóre auto z dropdownu i wszystkie opcje dla tego auta sa zastosowane przy ksiegowaniu(wczesniej sie wprowadza auto i tam
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Dobra, generalnie to na początek nie musisz mieć żadnej działalności. Twoim priorytetem teraz powinno być pozyskiwanie klientów, a nie zakładanie firmy. Właśnie to jest największy błąd początkujących wannabe przedsiębiorców.

Chyba że chcesz robić dropa na allegro (odradzam). W takim wypadku najlepiej ogarnąć sobie już tę działalność, bo masz wtedy różne ulgi od allegro np. zwolnienie z prowizji, reklama przez pierwsze miesiące itp. (aczkolwiek wiąże się z tym dodatkowe ryzyko).

Takie
  • Odpowiedz