Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#programista15k #b2b #praca #podatki

Potrzebuję porady albo podpowiedzi.
Mam możliwość przejścia na b2b, ale chciałbym się dowiedzieć czy to by się w ogóle opłacało.
Żona pracuje w budżetówce, trójka dzieci na stanie. Podejrzewam, by nie stracić możliwości wspólnego rozliczenia, musiałbym wybrać opodatkowanie 12/32%.
I chyba w tym momencie b2b traci sens i cel.
Ale może czegoś nie udało mi się dowiedzieć. Będę wdzięczny za rozjaśnienie tematu.



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 15
@zibizz1: od +- 230 tys masz 'zero' podatku. 'Zero' bo i tak zapłacisz, ale później w rozliczniu rocznym wróci. Ty płacisz 12% od kolejnych 85k pln, żona tak samo. Sumarycznie od ponad 400k płacicie 32%. Dodam, że będąc na 12/32 możesz robić koszty także ta suma zwieksza się w zależności, jakie koszty masz. Jeżeli ryczałt bardziej opłaca Ci się od takich warunków to gratuluje wypłaty :)
Anonim (nie OP): @wykopowy_brukselek, a jakich danych byś potrzebował? moje brutto - 15500 (netto 10800) żony brutto - 5400. ulga na dzieci i odsetkowa z limitem z 2006.
na b2b: 16000-18000 netto+VAT
@bill-adamsonn, jak to nie płacę podatków do 230000? Przecież pobierają zaliczki. Za zeszłu rok oddali całkiem niezłą sumkę, ale przecież nie całość.
@zibizz1, z tego co widzę Twój kalkulator nie uwzględnia PIT-2 mimo zaznaczenia. Bo dochody
@mirko_anonim mój kalkulator uwzględnia wszystko. Ty za to mieszasz.
PIT2 to deklaracja w celu obliczenia zaliczek na podatek dochodowy i określa czy pracodawca ma odliczać kwotę wolną czy nie. Jeśli na odliczać to odlicza 1/12 co miesiąc więc z tego powodu kwota w trakcie roku nie maleje.

Takie coś na miejsce gdy przekraczasz proc podatkowy no z 12% wchodzisz w 32%
✨️ Autor wpisu (OP): @zibizz1, masz rację co do PIT-2. Jednak nie uwzględnia wszystkiego. Tak jak w moim przypadku, ja wchodzę w wyższy próg, żona pozostaje w niższym, złożyłem PIT, że będziemy się rozliczać razem i moja pensja pod koniec roku nie maleje z powodu większych zaliczek bo ich nie pobierają. Inaczej skarbowy musiałby oddać jeszcze więcej pieniędzy.

Poza tym, co do opodatkowania na b2b, to coś słyszałem, że nie
@mirko_anonim: zgadza się, bo jeden ptaszek może obsłużyć tylko jedną rzecz, i obsługuje tylko czy odliczać kwote wolną czy nie i koniec bo tak było w starym PIT2. Tej opcji o które mówisz nie ma ale dostepna jest tylko jeśli z wynagrodzenia wynika że nie przekroczycie 240, jeśli zona np dostałaby podwyżkę tak żebyście wyszli ponad 240tys to musiałbys o tym fakcie poinformowac swojego pracodawce. I masz rację że jeśli zaznaczysz