Wpis z mikrobloga

Jestem na studiach informatycznych na drugim semestrze, planowałem sobie zrobić jakieś certyfikaty żeby mieć do CV, np. CCNA albo RHCSA. O ile jeszcze koszt CCNA da się przełknąć o tyle 500 eur na ten drugi to trochę dużo jak na studenta. Więc pytanie, są jakieś inne warte uwagi certy dla osoby chcącej zajmować się linuxem albo sieciami lub ogólnie jako admin czy trzeba przełknąć te kwoty i zainwestować je swoją lepszą przyszłość?
#linux #informatyka #pytanie #ccna #siecikomputerowe
  • 22
@guziec_z_afryki: No nie wiem, może pokazać, że coś umie. To jest lepsze od papierka. A portfolio łatwo stworzyć, jak masz Githuba, a do chyba wszystkiego masz narzędzia (np. do sieci) i faktycznie coś możesz pokazać.

No i czy szkoły sponsorują ci całe CCNA czy CCNA1? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zresztą na CCNA i tak każdy ma wywalone, bo ono i tak po 3 latach wygasa :D
@423frewq4f23:
Ucz się wiedzy do certów, a w CV wpisz, że przygotowujesz się do zdania certyfikatu. Przyciągnie to wzrok rekrutera, a ogarnięta firma opłaci Ci egzamin już jak będziesz u nich pracować.
@fervi: dziś każdy ma portfolio na githubie. Nie każdy ma certy. To że wygasają jest mniej istotne (no chyba, że były robione długie lata wcześniej i technologia się za bardzo pozmieniała). Co jest bardziej istotne, to że CCNA nie robi na nikim wrażenia, bo to podstawowa wiedza, którą każda osoba zajmująca się sieciami powinna posiadać. Trochę routingu i jak poustawiać VLANy na Cisco.

@423frewq4f23 jak napisałem wyżej CCNA jest trochę bezużyteczne,
@fervi tia kolejny student czy specjalista ktory nie odroznia szkolenia ccna (bo dostal certyfikat akademii na uczelni) od certyfikatu.


@krzywy_kanister: Wybacz, po prostu wolałem iść do ISP (co jest bez sensu, bo sieci to gówno - potrzebne, ale gówno)

Oczywiście są kolejne iteracje, ale wątpię by ktoś chciał w nie iść jeśli nie jest fanem sieci, bo są drogie.
dziś każdy ma portfolio na githubie. Nie każdy ma certy. To że wygasają jest mniej istotne (no chyba, że były robione długie lata wcześniej i technologia się za bardzo pozmieniała). Co jest bardziej istotne, to że CCNA nie robi na nikim wrażenia, bo to podstawowa wiedza, którą każda osoba zajmująca się sieciami powinna posiadać. Trochę routingu i jak poustawiać VLANy na Cisco.


@vries: Jasne, ale można w teorii mieć zaawansowane rzeczy
@vries: brednie, w 3dni to nic nie ogarniesz z ccna jesli zaczynasz od zera albo jestes typowym gosciem z it ktory nie zna sie na nic na sieciach, na serwerach. ccna to jest ogrom wiedzy, nie wszystko ale mnostwo jest w niej uniwersalnej, nie jakas tam konfiguracja switcha ale iso/osi, adresacja, switching kontra routing. wyzsze poziomy to zwroca uwage, ze masz ccnp bez doswiadczenia sieciach.
@fervi cisco jest najwiekszym producentem, mnostwo
cisco jest najwiekszym producentem, mnostwo osob w IT nie ma podstaw, nie chodzi mi o wiedze stricte cisco ale te podstawy wymienione wyzej.


@krzywy_kanister: Jest, ale zarazem wiele firm idzie w tańszych producentów, szczególnie ISP (bo to kwintesencja cebuli). Podstawy sieci się przydadzą zawsze, ale potem trafiasz do firmy, która korzysta z urządzeń 10 producentów i każde jest #!$%@? XD
@fervi: Zalezy w co idziesz bo jest roznica miedzy ubiquiti czy tplinkiem mikrotikiem a aruba, arista, juniperem i tak dalej. Jednak Cisco czesto byl pierwszy bo wykupywal rozne firmy i to pozniejsi konkurenci na rynku albo probowali ogarnac swoaj filozofie jak Juniper czy czesto robili rozwiazania bardzo podobne do Cisco, bardziej HPE/Aruba czy Arista.
@krzywy_kanister: Różnica potrafi być nawet w iOSach na różne urządzenia co jest #!$%@?.

Np. normalnie jak ustawiałeś VLAN nietagowany to pisałeś po prostu, by ustawił native vlan

Ale chyba w CBS 350 musisz najpierw dać Allowed (czyli jakbyś dawał tagowany), a potem native, by był nietagowany, bo inaczej on sobie zapisze, że chciałeś vlan nietagowany, ale nie aktywuje go xD

W ISP idzie się we wszystko, byleby było tanie. Jeszcze są
@fervi: no ale o czym ty piszesz? taki hp tez mial rozne wersje softu a cisco coz korpo kloc, przeciez niektore produkty to oni kupili a nie u siebie stworzyli. do tego mowisz o cbs 350 czyli nie oszukujmy sie to jest sprzet na poziomie tplinkow, dlinkow.
jeszcze mowisz o dasanach, huaweiach a nokia, isktratel, callix? sa rozni dostawcy a rynek ISP sie nie konczy albo na cisco albo na sprzecie
@krzywy_kanister: O tym, że powinno to być zunifikowane, jeśli mówimy o konfiguracji na sprzęt typu switch, router itd. Jest niestety rozpiździel już na etapie.

Nokia i reszta nie ma żadnego wsparcia w Polsce. Dasan ma polskiego przedstawiciela z supportem, czyli Fibrain, a Huawei to nie wiem, ale też chyba coś ma.

A co do CBS 350 - jakbyś widział na czym pracowałem, to byś się cieszył, że takie coś w ręce
@krzywy_kanister: Zapytaj się Cisco dlaczego robią coś takiego. CCNAX to ich oficjalny program przyspieszonego nauczania. I owszem to jest 10h dziennie i nic innego praktycznie nie robisz. Wiem, że materiał się pokrywa z tym, co jest w szkoleniach online na CCNA. A w każdym razie pokrywał z 7 lat temu (bo z tego się uczyłem zanim zaczynałem obecną robotę).
@krzywy_kanister: Dla mnie to brzmi jak wymówka, wszyscy robią gówno, więc Cisco jest bez winy. A moim zdaniem nie i Cisco powinno (ale tego nie zrobi) ujednolicić wszystko, by nie trzeba było siedzieć potem z kolejną dokumentacją i analizować co #!$%@?. Korzystając z np. Basha nie spodziewasz się, że coś działa inaczej.

Dasan jest Koreański. Natomiast jest popularny dlatego, że jest tani i masz oficjalne wsparcie, a dodatkowo Fibrain stworzył całą