Wpis z mikrobloga

Emocje po wczorajszym finale #eurowizja powoli opadają, ale w #ankietaeurowizja trzeba jeszcze poczynić małe post scriptum do podsumowania. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zacznijmy od półfinałów:
W poprzedniej edycji oddaliście 3811 głosów do zakończenia głosowania SMS, a potem dodatkowo 239. Łączna ich liczba to 4050 głosów, co przy 35 półfinałowych utworach daje średnio 115, 71 głosów na jeden utwór.
1990 (49,14%) z nich było na "tak",
a 2060 (50,86%) na "nie".

Jak to wyglądało w tym roku?
W obu półfinałach oddaliście łącznie 3790 głosów, a po ogłoszeniu wyników kolejne 266. Łącznie daje to 4056 głosów - o 6 więcej niż poprzednio! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Warto przy tym dodać, że w tym roku mieliśmy ledwie 31 półfinalistów - o czterech mniej niż poprzednio. Uśredniając liczbę głosów dla każdego z nich zyskujemy liczbę 130,84, czyli o 13% więcej niż w roku 2022.
Głosów na "tak" było łącznie 2145 (52,88%)
a na "nie" 1911 (47,12%)
Oznacza to, że tym razem z większym optymizmem podeszliście do muzycznego poziomu półfinałów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jaki wpływ na ilość głosów w poszczególnych półfinałach miał udział Polski?
Na wtorkowe propozycje oddaliście średnio 117,87 głosów, natomiast w czwartek - 143 głosy - 21% procent więcej. W zeszłym roku przeskok związany z udziałem Polaka był jednak mniejszy - wtedy w półfinale z Krystianem Ochmanem oddaliście 31% więcej głosów niż w półfinale bez reprezentanta naszego kraju.

Największym zainteresowaniem głosujących w półfinałach cieszyła się rzecz jasna "nasz Bejba" - na utwór "Solo" oddaliście łącznie 312 głosów. Oprócz polskiej propozycji największą uwagę zyskała #austria - 202 głosy. Najmniejszą natomiast #malta - 78 głosów. To zapewne dlatego, że była druga w kolejności w pierwszym półfinale - i pierwsza z krajów, które na tym etapie odpadły.

Porównując wyniki z zeszłego roku można dojść do wniosku, że największy progres zaliczyły Waszym zdaniem:
#australia (+46,02 p.p. głosów na "tak" względem zeszłorocznej propozycji),
#slowenia (+45,62 p.p.) i
#finlandia (+31,96 p.p.)
Na drugim biegunie tego rankingu znalazły się:
#holandia (-41,13 p.p.)
#grecja (-35,86 p.p.) i
#islandia (-28,97 p.p.)

OK, to teraz czas na finał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W zeszłym roku oddaliście łącznie 4550 głosów. Średnio 182 na utwór (a trzeba pamiętać, że wtedy w finale mieliśmy 25 krajów). Rozkład ocen był następujący:
5 - 957 głosów (21,03%)
4 - 1146 (25,19%)
3 - 1086 (23,87%)
2 - 895 (19,67%)
1 - 466 (10,24%)
Średnia Waszych ocen wyniosła wtedy 3,27, a średnia ocen piosenek - 3,25.

W tym roku oddaliście natomiast 5320 głosów plus 93 "po czasie" - łącznie 5413. to blisko 19% więcej głosów niż w zeszłym roku! ()
Na każdy z utworów oddaliście średnio 208,19 głosów. W tym roku mamy w finale jeden kraj więcej, więc przebitka jest rochę mniejsza - 14,39%.
Oceny rozłożyły się następująco:
5 - 1315 głosów (24,29%)
4 - 1296 (23,94%)
3 - 1217 (22,48%)
2 - 1034 (19,1%)
1 - 551 (10,18%)
Jak widać częściej decydowaliście się dawać maksymalne oceny. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
I to wpłynęło na średnie. Średnia Waszych ocen wyniosła 3,33, a średnia ocena każdego z krajów - 3,28. Okazuje się, że tegoroczna Eurowizja miała Waszym zdaniem delikatnie wyższy poziom niż zeszłoroczna.

Nie powinno być dla Was zaskoczeniem, że najczęściej decydowaliście się ocenić naszą propozycję - oddaliście na nią 343 głosy. Na kolejnych stopniach podium tego zestawienia Finlandia - 290 głosów i Chorwacja - 267. Najrzadziej natomiast głosowaliście na #portugalia - 150, #albania - 158 i na #litwa - 164.

W tym roku w finale znalazło się 20 krajów, które dostąpiły tego zaszczytu również w zeszłym roku. Spośród nich największy postęp zaliczył według Was:
Australia - średnia ocena wyższa o 1,38 stopnia względem zeszłorocznej propozycji,
Finlandia - 1,1 i
#wlochy - 0,91.
Największy spadek średniej zaliczył natomiast:
#hiszpania - #uk - po -1,24
oraz Ukraina - -0,95.

Choć oddaliście trochę głosów "po czasie", to nie wpłynęły one znacząco na wyniki, jakie przytoczyłem we wcześniejszych podsumowaniach. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No i to już naprawdę wszystkie tabelki i statystyki ode mnie. Dziękuję Wam wszystkim raz jeszcze za udział w zabawie. Niestety #nowywykop pokrzyżował mi plany, jakie miałem na ten rok, bo polskie preselekcje miały miejsce niedługo po "rewolucji", jaką nam na portalu zrobili admini (i wtedy zastanawiałem się, czy w ogóle jest sens się za to brać), a w dodatku w czasie tegorocznego konkursu musiałem wszystkie ankiety wprowadzać z ręki, bo nie dość, że nie ma żadnego dostępnego API, które mogłoby przynajmniej częściowo zautomatyzować ten proces, to jeszcze "wykop 2.0" został pozbawiony dość pomocnego "buga", który po wrzuceniu ankiety pozostawiał ją w formularzu dla nowego wpisu.

Miałem też pewne obawy, co do Waszej aktywności po exodusie, jaki to zmiany na tym portalu wywołały wśród użytkowników. Za sukces uznałbym zbliżenie się do zeszłorocznych wyników, a tymczasem okazało się, że przez rok wzrosły nie tylko ceny w sklepach. ( ͡º ͜ʖ͡º)

Dziękuję Wam za to, że w taki sposób zweryfikowaliście te wątpliwości, a jednocześnie przepraszam za brak wiary w Was - wykopową społeczność, która kształtuje ten portal mimo przeciwności losu (najczęściej pod postacią modów, adminów i programistów)!

Do zobaczyska w przyszłym roku! A będzie co świętować - 50 rocznica zwycięstwa ABBY z "Waterloo" (chyba największym hitem w historii Eurowizji) i 30 rocznica debiutu naszego kraju i drugiego miejsca Edzi Górniak. Postaram się przygotować coś specjalnego na te okazje - o ile znowu nie będzie jakiejś rewolucji na portalu, a konkurs się odbędzie... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 4