Wpis z mikrobloga

W sumie dlaczego w Polsce w szkołach kogokolwiek uczy się niemieckiego? Angielski jest oczywiście najbardziej przydatny jako współczesna lingua franca, wręcz obowiązkowy. Taki hiszpański też byłby ok biorąc pod uwagę ile osób w tym języku mówi. A niemiecki? Chyba tylko po to żeby wychowywać roboli do fabryk naszych niemieckich Panów bo nigdzie indziej niż w 4 krajach (w tym jedno mikropaństwo) środkowej Europy ci się nie przyda. Francuski już byłby o wiele lepszy. A wybór drugiego języka jest w sumie w mało której szkole. Zmarnowałem na tym kilka lat edukacji podczas których mogliby mnie nauczyć czegoś fajnego, na przykład chińskiego.

#edukacja #jezykiobce #polska #takaprawda #niemiecki #szkoly #niewiemjaktootagowac
  • 7
@kerdian: Nie wiem do jakich szkół chodziłeś, ale u mnie w podstawówce był angielski lub niemiecki co druga klasa z rocznika, a już w gimbazie i liceum dwa języki jednocześnie. Na studiach sam wziąłem z własnego wyboru niemiecki, bo już rzygałem tym samym programem nauki angielskiego przez tyle lat.
@Tytanowy_Lucjan: nie no, ja też miałem dwa języki (i w podstawówce też był ten system że angielski i niemiecki na zmianę). Całe szczęście w podstawówce mi się wylosował Angielski bo inaczej to nie wiem jak by się moje życie potoczyło xD. Problem w tym, że są lepsze języki zamiast niemieckiego a w ogóle uczenie kogoś 6 lat tylko niemieckiego w podstawówce zakrawa o zbrodnię.

Na studiach natomiast napisałem test kwalifikacyjny z
@Tytanowy_Lucjan:

Nie wiem do jakich szkół chodziłeś, ale u mnie w podstawówce był angielski lub niemiecki co druga klasa z rocznika,

Ale, że przez całą podstawówkę miałeś tylko niemiecki albo tylko angielski?
Ja miałem przez całą podstawówkę oba języki.
@kerdian: Tak, jesteśmy kolonizowani gospodarczo i zyskujemy mniej, niż gdybyśmy to my byli kolonizatorami, jednak nadal mieliśmy jeden z największych % wzrostów PKB na świecie od czasów PRL
@timek1119: Już nie pamiętam czy system "tiary przydziału" przez całą edukację czy tylko do trzeciej klasy. Wydaje mi się, że przez całe 6 lat.

No i miałem tego pecha/farta, że przez wszystkie szczeble edukacji wychowawczyniami były klientki od niemieckiego, więc wiadomo co robiły na godz. wychowawczej ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Przynajmniej była