Wpis z mikrobloga

Jestem jedną nogą od zakupu praw do działki ROD i zastanawiam się czy czasem nie przepłacam. Działka wystawiona za 50k, utargowałem na 40k. Jest co prawda mniejsza niż standardowe RODosy (230m) ale zadbana i ma drewniany domek/altana z weranda do schowania się przed deszczem (mały ok 12m, postawiony 2 lata temu na fundamentach) woda, prąd i całkiem sporo nasadzeń. Większy teren nie jest mi do szczęścia potrzebny, a przy mniejszej powierzchni zaoszczędze trochę czasu na sezonowe prace. Obecny właściciel ma ją około 5 lat i widać ze włożył tam sporo pracy. Na start wystarczy skosić trawę i można rozkładać gryla ;) Na tym samym RODzie jest jeszcze inna działka do przejęcia za 24k - spadzisty, zarośnięty 400m prostokąt na którym nic nie ma. Musiałbym włożyć sporo czasu, pracy i pewnie minimum ze 30k żeby postawić podobny domek i doprowadzić ją do odpowiedniego stanu użytkowania. Działka ma mi służyć jako przedłużenie mieszkania w bloku o tereny zielone. Taki hybrydowy ogródek kilometr od miejsca zamieszkania, a nie chcę przeprowadzać się do domu poza miasto (i wydawać miliona monet). Myślę wiec ze zamrożenie 40k na kilka lat nie jest złą decyzją, mimo iż trochę dalej od mojej lokacji są nieco większe działki ROD w tej cenie. Tutaj mam zaledwie 15 min z buta więc nawet autem nie muszę się zapuszczać żeby zrobić grilla i odpocząć, pobawić się z dzieciakami lub popracować zdalnie. Wokoło jest już tez dobrze rozwinięta miejska infrastruktura. Słyszałem ze za jakieś 10-15 lat większość RODow w Gdańsku ma zostać zlikwidowana i przeniesiona na Wyspę Sobieszewską. Nie traktuję tego „zakupu praw do korzystania z działki” jako inwestycji, która ma się podwójnie zwrócić, wiec jak stracę na tym w przeciągu tych kilku lat z 10k czy trochę więcej to nie będę aż tak bóldupił. Pewnie przez lata użytkowania włożę w nią jeszcze trochę kasy na jakieś ulepszenia i ogólne utrzymanie. Podsumowując, za moment wyjdzie słońce i ceny ponownie pójdą lekko w górę o parę tyś. a aktualny właściciel mówi że poniżej 40k nie zejdzie i gdyby nie przeprowadzka to bym się tej działki nie pozbywał. A wy ile daliście za swoje RODosy i czy była to dobra decyzja?

#rod #gdansk #trojmiasto #nieruchomosci #ogrodnictwo #dzialka
  • 26
  • Odpowiedz
@magiol: @nalot_1 ale mi o to chodzi ze ja nie chce robić po swojemu i ogarniać od zera, szczególnie jak zobaczyłem w jakim stanie są te zaniedbane działki za 20-25k. Chce mieć już działkę „gotowca” na która idę sobie z buta jak mam ochotę na grilla. Na działce do ogarnięcia trzeba rozebrać stary domek, postawić nowy, wyrównać teren itp, a to zajmie bardzo dużo czasu i pieniędzy, ze pewnie
  • Odpowiedz
@nalot_1: Ty chyba nie wiesz ile kosztują działki ROD w Gdańsku XDDDD

@mortadela_zniszczenia Cena działki w Trójmieście zależy w 90% od lokalizacji, dla przykładu na stogach, kupiliśmy mojej mamie działkę za 80k z domkiem w 2019/2020, a teraz takie chodzą po 160-180k i ludzie się o nie biją.. Patrząc na działki po drugiej strony ulicy (inna "wspólnota") to za rok będą je burzyć i właściciele będą dostawać rekompensaty (w
  • Odpowiedz
@mortadela_zniszczenia Też kiedyś szukałam ofert, więc wiem, że Twoja cena jest bardzo spoko, zwłaszcza że masz już wszystko gotowe i nic nie musisz robić. Doprowadzenie działki do dobrego stanu to ogrom pracy i kasy na materiały, a w dodatku mogłyby wyjść jakieś niespodzianki. Tu masz wszystko ogarnięte, blisko domu. Brzmi bardzo dobrze, sama bym brała.
  • Odpowiedz
@Krupier: to , że ludzie stawiają samowole budowlane, to druga sprawa.
Jak trafi się życzliwy sąsiad, albo będzie likwidacja działek, to dostaną 0 złotych rekompensaty za ten budynek i zburzenie go na własny rachunek.
  • Odpowiedz
@Brudne_Mysli: gdzie bo chyba nie w Polsce xDD
Znam takich co mają 100mkw i od 20 lat mieszkają na ROD. Są całe ogrody gdzie co drugi mieszka tam cały rok, a domy okazałe jak w dobrej dzielnicy domków.
  • Odpowiedz
strzał w 10, moja mama ma teraz całoroczny domek z wodą oraz piecem na ekogroszek


@jaavi666: To przez was na Stogach ciągle #!$%@? smogiem mimo nadmorskiego wiatru przez cały rok. Jakieś kurde slamsy sobie wymyślili Polacy i przerobili 50% dzielnicy na działki ROD i budują tam domy opalane smrodem. Niech już likwidują to jak najszybciej bo potencjał tramwaju się marnuje, dawać normalną zabudowę a nie domki na kurzej nóżce rozsiane
  • Odpowiedz
@mortadela_zniszczenia: Dzialki ROD predzej czy pozniej pojda pod deweloperke albo jakas inna inwestycje. Jesli chcesz wladowac 150-200k i liczysz sie z tym, ze z dnia na dzien kaza Ci sie zwinac, to czemu nie?
  • Odpowiedz
@magiol: Oczywiście, że w Trójmieście jest lepiej niż w krajowym interiorze, a twoje subiektywne odczucia są nieistotne.

Na Przymorzu, Zaspie czy Suchaninie, ogólnie tam gdzie dominuje zabudowa wielorodzinna PRL i deweloperka jest całkiem ok, a tam gdzie przedwojenne kamienice albo zwyczajna zabudowa jednorodzinna to capi dymem tak jak w całej Polsce, dobrze że w 2020 przed kryzysem energetycznym weszła uchwała antysmogowa w końcu i stosunkowo szybko dojedzie syfiarzy w granicach
PfefferWerfer - @magiol: Oczywiście, że w Trójmieście jest lepiej niż w krajowym inte...

źródło: Screenshot_2023-05-02-16-54-40-255_com.brave.browser-edit

Pobierz
  • Odpowiedz
@mortadela_zniszczenia: kupuj, za rok będzie pewnie drożej. Jak masz taką kasę i lubisz ten sport, wszystko Ci odpowiada, to bierz.
40 tys za ładna działkę z domkiem, to nie są duże pieniądze. W Bielsku Białej, ładna działka, w dobrym miejscu potrafi kosztowac dobrze ponad 100 tys

https://m.olx.pl/d/oferta/ogrodek-dzialkowy-r-o-d-komorowice-sosna-bielsko-biala-CID3-IDUmBFG.html

Fakt, że w tym moim pięknym mieście (milionerów) większość cen jest oderwana od rzeczywistości.
  • Odpowiedz
@mortadela_zniszczenia: domek troche maly, ale cena jest dobra. Na moim rodzie standardowe dzialki 300m jak sie juz jakies pojawia to znikaja od razu, a cena od 50k w gore, i za 50k to zaniedbane dzialki z altanami z prl. Wawa here.
Ja swoja kupilem za niecale 15k tylko ze to bylo dobrych pare lat przed covid, gdzie te dzialki byly jeszcze bardzo tanie. Jak bym mial wystawiac (ale nie zamierzam)swoja
  • Odpowiedz