Wpis z mikrobloga

@R187: W 2008 roku stosunek minimalnej do średniej wynosił ~40% w 2020 już 50%, wtedy januszexy też bręczały, nawet o podwyżkę o stówę. Drobnymi kroczkami idziemy coraz wyżej chociaż januszexy płakały, że wszyscy pobankrutują bo będzie bieda i jak to tak przedsiębiorców gnębić. xDDD
@Godir17: A czy to wina pracownika że Janusz nie umie w biznes i jego jedynym pomysłem na prowadzenie działalności jest płaceniu ludziom głodowych stawek?

Może zawsze przenieść działalność do Bangladeszu jak go nie stać na pracownika albo podnieść kwalifikacje managerski na jakimś kursie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@R187 to jest netto czy brutto? jak brutto to tylko w sumie 3640 na rękę. choć dla ludzi bez wykształcenia to będzie sporo. jednak z innej strony złotówka jest już nic nie warta i te cyferki to odpowiednik 2500 netto te kilka lat temu.
@R187: @stan-tookie-1 @Dlkvv @wartosci_tradycje_EUROPEJSKIE @Godir17 @Wiktor426 @Cierniostwor @Fishuur @eltanol3000 @SzycheU @jednorazowka @text @aarahon @Godir17 @tomasz-saczynski @Godir17 @Hrabia_Horeszko @Pandzior @R187

Pomysł tak wysokiej minimalnej krytyku, jednak minimalna powinna rosnąć i stanowić z 50% -53% max średniej krajowej
i powinna być zregionalizowana, to co proponuje razem mogła by być w Wawie, Poz, Wro, Gdańsku, łodzi

Polska, łotwa, Estonia, Litwa, Rumunia, Słowacja i inne kraje byłego bloku wschodniego podnoszą minimalną i to dość szybko,
@Lukardio: tylko probelm średniej krajowej jest taki, że w większości generują ją duże ośrodki urbanistyczne. zobacz co sie dzieje w mazowieckim poza warszawą i ile tam wynosi średnia zarobków.

w pewnym momencie dojdziemy - a już to sie dzieje- do momentu w którym praca minimalna będzie wyższa albo równa niż płaca specjalistów w jakichś korpo czy januszexach.

dobrym przykładem po ostatniej podwyżce minimalnej były sekretariaty i asystenci sądów i prokuratur gdzie
Mamy w mieszkaniu bardzo małą łazienkę, praktycznie dwie osoby ledwo się mieszczą, żona ma wiadomo dużo kosmetyków, zajmują wszystkie półki. Ja mam praktycznie dwie rzeczy w łazience i ostatnio mi się zapytała czy to wszystko musi tam stać. Nie wiem co o tym wszystkim myśleć, ona ma tyle rzeczy w łazience, a ja tylko płyn do kąpieli i rower.
@Towarzysz_Moskvin: po co ma placic więcej, skoro praca jego pracowników nie jest więcej warta? Płaciłbyś sprzątaczce 5k netto, kiedy jej praca jest warta 2.5k? Ględzisz kocopoły jak Szumlewicz. Świat nie jest idealny, z biedy można wyjść tylko ciężką praca i samorozwojem, a nie twoim podejściem DEJ DEJ DEJ DEJ MI BO MI SIĘ NALEZY, twoje podejście doprowadzi co prawda do równości, ale do takiej w której kazdy będzie gówno miał
z biedy można wyjść tylko ciężką praca i samorozwojem, a nie twoim podejściem DEJ DEJ DEJ DEJ MI BO MI SIĘ NALEZY


@Godir17: Nie do końca, z biedy można wyjść ciężką albo mądrą pracą. Przy czym zwiększenie wydajności pracy nie jest czymś co załatwia się jedną ustawą.

A czy to wina pracownika że Janusz nie umie w biznes i jego jedynym pomysłem na prowadzenie działalności jest płaceniu ludziom głodowych stawek?


Może
@R187: przecież za 10.00zł można kupić więcej niż za 5200, czemu więc nie żadają podniesienia minimalnej do dziesięciu kafli? Idioci.
@Lukardio takie glupoty pisza ludzie ktorzy dzialalnosci gospodarczej nigdy nie prowadzili, zarobki ustala rynek, sztuczne podnoszenie nie podnosi zarobkow tylko podnosi skladke zus i to ma na celu, automatycznie kiedy rzad podnisi place minimalna kazda branza podnosi cene produktu. Wymieniłeś Gdańsk, akurat tu mieszkam, w grudniu barber kosztowal srednio 60zl za strzyzenie po podwyzce placy minimalnej w styczniu, kosztuje strzyzenie srednio 80zl, podniesli cene wszyscy uslugi medyczne, gastro, sklepy. Do tego sztuczne
@wartosci_tradycje_EUROPEJSKIE: ale po pierwsze inflacja nie wynika z podwyżki tylko minimalnej, tylko z podwyżek energii i innych kosztów duza wina za to ponosi PiS i wojna i covid
po drugie sam się zgadzam ze jest za wysoka ale podwyżek minimalnej nie unikniesz.
Tez bym chciał by rząd nie podnosił Zusów i kosztów działalności ale tak nie jest..
Tez przyznasz że Janusze tez długo płacili pracownikom tyle ile mogli i dzieki temu
@Godir17: Skoro produktywność w jego firmie jest tak niska że nie jest w stanie płacić minimum zapewniającego egzystencję powinien zamknąć biznes bo się na nim wyraźnie nie zna i zabrać się za samorozwój i ciężką prace. Żadna strata dla społeczeństwa a na jego miejsce przyjdą ludzie którzy są w stanie zorganizować pracę odrobinę lepiej jak na XVIII wiecznej plantacji trzciny cukrowej.

Masz rację Janusz z podejściem DEJ, DEJ, DEJ BO MI
gdzie ludzie zarabiali poniżej minimalnej b


@eltanol3000: faktycznie tyle zarabiali czy częśc ich wynagrodzenia była poniżej kwoty minimalnej? nauczyciele tak płakali, że ich podstawa jest mniejsza - faktycznie była mniejsza - tylko zapominali dodać że ich zarobki nijak się mają do samej podstawy i są kilkadziesiąt % wyższe.
@sredni_szu: Jedną fabryka smrodu trzymająca pracowników w permanentnym ubóstwie mniej. Janusz zostawia pracowników na lodzie płacąc im ochłapy i raczej nie będzie miał skrupułów zwolnić załogę jak mu się przestanie kalkulować bez względu na minimalną. Problem jest taki że model rozwoju oparty o tanią siłę roboczą jest kiepskim pomysłem na budowę kraju i w dłuższej perspektywie powoduję ogromne koszty społeczne. Ktoś będzie musiał się zrzucić na emerytury, dodatki socjalne czy opiekę