Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie bezpiecznego kredytu 2%, może ktoś będzie w stanie odpowiedzieć.
Chciałbym kupić działkę pod budowę domu. Sprawa wygląda tak, że działka jest dosyć droga bo kosztuje 500k. Z tego co rozumiem, limit kwotowy w przypadku budowy domu to 1kk PLN dla całej inwestycji, czyli wtedy na budowę domu mogę przeznaczyć max drugie 500k? Nawet jeśli byłbym w stanie np. dostać kredyt 600k (na kupno działki) + dołożyć swoje 900k?

Wiadomo że najlepiej byłoby kupić działkę za gotówkę i dać ją jako wkład własny, ale wolne 500k będę miał za jakieś 6 miesięcy, a za ten czas może być już po ptakach i działka się sprzeda.

Druga sprawa to to, że nie do końca kumam limit czasowy - w ciągu 24 miesięcy muszę się tam faktycznie wprowadzić, czy wystarczy np. odbiór budowy?


#nieruchomosci #kredythipoteczny #kredyt2procent
  • 13
@Cwaniaczek: kredyt 2% nie jest możliwy na zakup działki, więc nie jest to możliwe.

Jeśli kupisz działkę wcześniej i dopiero będziesz starał się o kredyt to dostaniesz maksymalnie 100k/150k na wykończenie, w dodatku tylko wówczas, jeśli ta kwota wystarczy do ukończenia budowy, a wiadomo, że nie wystarczy, skoro dopiero planujesz ruszać z budową
@francoisinho:

Limitu wkładu własnego na poziomie 200 000 zł nie ma w projekcie procedowanym właśnie w Sejmie tylko w przypadku budowy domu na własnej działce. Działka nie może być zabudowana (bez fizycznie rozpoczętej budowy). Natomiast gdy na działce „coś” już będzie, np. fundament, wtedy limit 200 o00 zł ma obowiązywać.

A zatem wartość nieruchomości (kredyt plus wkład własny) nie będzie mogła być wyższa niż 700 000 zł lub 800 000 zł.
@francoisinho: Nie rozumiem po co ciągle mieszasz.
1. Wartość działki oszacuje bank przy kredycie. To, że OP da za nią 500k nie oznacza że dla banku będzie tyle warta.
2. Nawet jeśli według operatu banku wyjdzie, że ta działka jest warta 500k to OP nie musi brać 600k kredytu tylko tyle aby wartość inwestycji nie przekroczyła miliona (o ile zmieści się w kosztorysie budowy).

@Cwaniaczek
Jeśli chcesz wybudować duży i drogi
@xzesimir_zebski: z pewnością działkę za 600k bank wyceni na 150k xD

Nawet jeśli byłoby tak jak piszesz, co wymaga zresztą interpretacji, bo nie wynika z ustawy, to oznacza, że OP za 400k ma wybudować dom od zera do zamieszkania i ma na to 24 miesiące. Powodzenia z budową domu za 400k xD
@francoisinho: Początkowo myślałem że ogarniasz temat a jedynie w tej kwestii nie do końca masz racje, ale teraz widzę, że totalnie nie wiesz o czym piszesz i wprowadzasz ludzi w błąd.

Według mnie OP spokojnie może sobie tym projektem sfinansować fajny dom (uwierz mi, bank przyjmie że za te 500-600k już może sobie tam coś wybudować) i wcale nie musi tego robić w 24 miesiące. Ten termin to czas na zamieszkanie
xzesimir_zebski - @francoisinho: Początkowo myślałem że ogarniasz temat a jedynie w t...

źródło: 337519235_606186221043145_4256607595816408419_n

Pobierz
Chciałbym kupić działkę pod budowę domu. Sprawa wygląda tak, że działka jest dosyć droga bo kosztuje 500k. Z tego co rozumiem, limit kwotowy w przypadku budowy domu to 1kk PLN dla całej inwestycji, czyli wtedy na budowę domu mogę przeznaczyć max drugie 500k? Nawet jeśli byłbym w stanie np. dostać kredyt 600k (na kupno działki) + dołożyć swoje 900k?


@Cwaniaczek: W przypadku programu Bezpieczny Kredyt możliwe jest uzyskanie kredytu na zakup