Wpis z mikrobloga

Hej, pytanka do osób które rejestrowały swoją działalność ze względu na B2B
1) Jakie kody PKD sobie wpisywaliście? Wyczytałem, że dla programistów jest ten: 62.01Z, ale może coś jeszcze?
2) Jakie konto firmowe polecacie (będę VATowcem), słyszałem o NEST Bank że darmowy i dobry.
3) Kod zawodu : 251401 (Programista aplikacji)
Generalnie ryczałt 12%
Tak w skrócie jak mam zamiar to zrobić (z uzgodnieniem księgowej, ale może ktoś widzi jakieś dziury).
1. Pracę zaczynam 15.05, czyli generalnie zakładam JDG za pomocą Internetu np. 04.05
2. 05.05 mam już NIP, REGON i mogę wtedy zarejestrować się jako podatnik VAT
3. Po tym zakładam konto firmowe np. w mBank albo NestBank
4. Następnie wracam do CEIDG i aktualizuję tam rubrykę związaną z kontem bankowym i wprowadzam ten nowy nr rachunku
5. Pracuję sobie i wystawiam fakturę firmie w której pracuję, oni przelewają kasę na konto firmowe
6. Jestem też poinstruowany jak taka fakturę rozliczyć (bo tylko 1 faktura będzie miesięcznie przychodzić, więc jest to niby proste)
7. Koniec
Jakieś rady, pro tipy to śmiało piszcie.
#programowanie #programista15k #programista25k #pracait
  • 8
  • Odpowiedz
@Volantie:

a od kiedy nawiazujesz wspolprace z biurem rachunkowym? od maja czy od czerwca? bo jak od maja to rozumiem 200zl zaplacisz za nic bo dopiero w czerwcu pierwsza faktura?
  • Odpowiedz
  • 0
@wybacz sam mam sie rozliczac ksiegowa idzie na emeryture, pomaga w tzw. know how, i powiedziala ze jak mam tylko 1. fakture to moge samemu ja rozliczac, koszt licencji 200 zl/rok
  • Odpowiedz
@Volantie: mam mBank i ifirmę i jestem zadowolony. najważniejszy kod działalności jest ten główny (programista), jest ok. Możesz też sobie dodać jakieś poboczne jakbyś w przyszłości chciał coś jeszcze oprócz tego robić, ale to można później bez problemu dodać.

ja mam taki protip, żeby zostawić wszystko do rozliczenia księgowej nawet jak jest to tylko 1 fv przychodowa w miesiącu :) może to tylko przez to że ja głupi jestem, ale od
  • Odpowiedz
@Volantie: jak będziesz się rejestrować do VAT przez internet to na kilka dni przed wystawianiem faktury jeśli nie dostaniesz info o tym ze się udało to dzwon do urzędu. U mnie było tak ze jakieś polmozgie urzędniczki nie obsługiwały w ogóle wniosków złożonych internetowo póki się człowiek nie przypomniał a jak już dzwonisz to nagle się okazuje ze sporo rzeczy potrzebują by dołożyć do wniosku np. Pismo ze ktoś Ci udostępnia
  • Odpowiedz
@Volantie:

- konto firmowe załóż sobie tam, gdzie masz osobiste konto, dzięki przelewom wewnętrznym będziesz łatwiej zarządzał depozytami przerzucając sobie hajsy () No i konto firmowe nie zawsze jest wymagane (zagraniczny kontrahent, <15k itp.) więc sporo zależy komu wystawiasz FV. Warto o tym wspomnieć bo większość kont firmowych jest darmowa tylko przez jakiś czas potem zwykle trzeba spełnić jakieś warunki. Ja wystawiam FV dla
LuckyLuke_2776 - @Volantie: 

- konto firmowe załóż sobie tam, gdzie masz osobiste ko...

źródło: Screenshot 2023-04-25 at 14.18.03

Pobierz
  • Odpowiedz