Wpis z mikrobloga

Tramwaj zjeżdżający z ronda ma pierwszeństwo, to oczywiste. Ale co z autobusem jadącym po buspasie wyznaczonym na torach? XD

BTW, znowu zrobili rondo, na którym 99% kierowców jeździ nieprawidłowo i zjeżdża tak jak żółta trasa. Będzie wesoło w sezonie jak spory ruch będzie jechał na Łasztownię (na prawo z tej perspektywy). ( ͡º ͜ʖ͡º)
#szczecin #polskiedrogi #polscykierowcy #prawojazdy
Krupier - Tramwaj zjeżdżający z ronda ma pierwszeństwo, to oczywiste. Ale co z autobu...

źródło: temp_file.png6758707102582140858

Pobierz
  • 57
@Krupier: Jeżeli dobrze rozumiem przepisy to: tramwaj ma pierwszeństwa przy zjeździe na rondzie, bo nie działa na niego zasada prawej ręki, a rondo wewnętrznie traktujemy jako zwykłe skrzyżowanie równorzędne. Autobus podlega zasadzie prawej ręki, więc nie będzie miał pierwszeństwa. Taka teoria.
Ale co z autobusem jadącym po buspasie wyznaczonym na torach? XD


@Krupier: Nie ma pierwszeństwa jeśli przecina inne pasy (czyli w każdym wypadku). Przepisy jasno mówią, że tylko pojazd szynowy takie ma. Najgorzej, że nawet kierowcy autobusów o tym nie wiedzą i było już kilka takich stłuczek u nas. I to nawet już na tym rondzie.

Moim skromnym zdaniem autobus po bus-pasie również będzie miał pierwszeństwo.


@Wiskoler_double: Nie.

według mnie
@Krupier: Ja tam wolę pod większego się nie pchać... Zrobi dużą krzywdę i żadne "maiłem prawo za sobą" nic nie pomoże. No chyba żebym poruszał się jakimś dafem czy innym Krazem, wtedy to ani autobus ani tramwaj mi nie straszny.
@Krupier: kolega jest ze Szczecina? kurczę fajne macie miasto do nauki jazdy, mam wrażenie, że o wiele ciekawsze skrzyżowania, czteropasmówki, u mnie nawet nie ma takiego porządnego ronda bez sygnalizacji, żeby poćwiczyć, a niby miasto wojewódzkie ( ͠° °)
via Android
  • 0
@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol

Najgorzej, że nawet kierowcy autobusów o tym nie wiedzą


No i właśnie tego się obawiałem.

i było już kilka takich stłuczek u nas.


A to nie słyszałem. Ale pewnie policja przyklepała winę jadącemu po rondzie jak znak życie. ( ͡º ͜ʖ͡º)
via Android
  • 2
@Wredna_pomarancza

@Krupier: kolega jest ze Szczecina? kurczę fajne macie miasto do nauki jazdy, mam wrażenie, że o wiele ciekawsze skrzyżowania, czteropasmówki, u mnie nawet nie ma takiego porządnego ronda bez sygnalizacji, żeby poćwiczyć, a niby miasto wojewódzkie ( ͠° °)


U nas są czasem mam wrażenie, że same ronda, a i tak ludzie nie umieją po nich jeździć. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Wredna_pomarancza no fajnie się uczy jeździć w Szczecinie, mamy chyba każdy możliwy typ skrzyżowania i każdą możliwą komplikację. Mamy nawet takie cudo jak warunkowa strzałka w lewo (turbo rzadkość), jedyna rzecz, której chyba nam brakuje to rondo, które przed wjazdem na nie nie ma znaku "ustąp pierwszeństwa", bynajmniej ja takiego nie kojarzę
A to nie słyszałem. Ale pewnie policja przyklepała winę jadącemu po rondzie jak znak życie. ( ͡º ͜ʖ͡º)


@Krupier: Akurat w przypadku ronda na energetyków to pamiętam, że w mediach było info, że kierowca autobusu zjeżdżający z ronda został ukarany.

Tą sytuację regulują te przepisy:

Art. 25. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest

obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi

nadjeżdżającemu z prawej
Najgorzej, że nawet kierowcy autobusów o tym nie wiedzą


No i właśnie tego się obawiałem.


@Krupier: kierowcy autobusów dobrze o tym wiedzą, tylko nie do końca respektują.