Wpis z mikrobloga

(TL;DR na dole)

Cześć wszystkim, piszę po raz pierwszy post, mam nadzieję, że nie pomyliłem działów. Potrzebuję porady w zakresie IoT, postaram się zwięźle opisać problem i liczę na pomoc znawców i ekspertów z tego zagadnienia ;)

Poszukuję platformy umożliwiającej darmowe (bądź w miarę tanie) zbudowanie interfejsu odczytującego wartości z czujników, tworzenie bazy danych (tabele, wykresy, błędy pomiarowe itp.) oraz umożliwiającej ingerencję z poziomu panelu sterowania (styczniki do innego projektu), klasyk, do wykorzystania w domowym projekcie oraz w pracy naukowej, na której się skupię.
Urządzenie do pracy naukowej zbudowałem z:
- Arduino Uno z modułem sieciowym Ethernet Wiznet W5500 SPI miniaturowym (chciałbym by to działało po Ethernecie, nie po WiFi),
- 2x czujniki temp/ciśn/wilg BMP280,
- 2x Dust sensor analogowe arduino,
- buzzer, rezystory do podciągania, przewody.
Problemu z konfiguracją bibliotek i czujników nie miałem, mimo że jestem hobbystycznym żółtodziobem w temacie programowania w języku C i arduino IDE, to przede wszystkim chciałbym aby to działało jako narzędzie w dalszych pomiarach, nie muszę się rozwodzić nad każdym detalem w pracy. Problem zaczął się podczas integracji urządzenia z kilkoma platformami.
Próbowałem już LabView, ale jest to archaiczny twór, nie wiem, na razie zostawię, bo osobiście wolałbym nabyć doświadczenie w czymś aktualnie popularnym, czyli Internet of Things i taką mieć notkę w CV.
Próbowałem sił też z Cayenne by myDevices, ale zderzyłem się ze ścianą. Nie mogłem skonfigurować dwóch czujników BMP do pracy równoległej w magistrali I2C, jak i miałem kilka innych problemów typu bardzo ograniczona wizualizacja wyników pomiarów na wykresie itp.
Następnie spróbowałem sił w Arduino IoT Cloud, od czego szybko się odbiłem ze względu i na ograniczoną ilość działających urządzeń z Ethernetem, chociażby musiałbym zakupić ESP32 i trochę zacząć od nowa projekt, problemem był też drogi dostęp, jeżeli chciałbym rozbudować projekt do kilku urządzeń, musiałbym płacić z 10 euro miesięcznie.
Jestem w kropce, a czas powoli mnie goni. Mogę spróbować jeszcze jednej platformy, ale tym razem nie chcę już strzelać w ciemno. Zastanawiałem się nad ThingSpeak, ale jest oparte na języku MatLabowskim, mało się znam, ThingsBoard może być ciekawe, ale wygląda na skomplikowane, Particle? Wymaga własnych mikrokontrolerów, Grandeur chyba zbyt świeże i może być problem z wyszukaniem pomocy w necie, jak się nad czymś zawieszę. Z pewnością całą masę innych platform pominąłem, także jak macie coś lepszego z łatwym progiem wejścia, nawet i płatnym, byleby nie za dużo, dajcie znać. W razie pomocy (też i odpłatnej) proszę o kontakt w rozmowie prywatnej.

Dzięki za odczytanie całości, miłej niedzieli.
Niezwiązane z tematem komentarze będą usuwane.

TL;DR Jaka platforma IoT umożliwia mi z marszu podpięcie stworzonego przeze mnie już urządzenia na płytce Arduino z modułami i zbudowanie interfejsu, bym mógł przejść do pomiarów w pracy naukowej (zbieranie, przetwarzanie i prezentacja danych)?

#internet #technologia #informatyka #arduino #programowanie #diy #internetofthings #iot #cloud #chmura #elektronika #majsterkowanie #smarthome #inteligentnydom #studia #studbaza
  • 16
TL;DR Jaka platforma IoT umożliwia mi z marszu podpięcie stworzonego przeze mnie już urządzenia na płytce Arduino z modułami i zbudowanie interfejsu, bym mógł przejść do pomiarów w pracy naukowej (zbieranie, przetwarzanie i prezentacja danych)?


@MikroblogPytania: wywal to arduino, zastąp je ESP8266 i wtedy masz do dyspozycji Home Assistanta oraz ESPHome, które dadzą ci to, czego potrzebujesz, w zasadzie od ręki.
A co powiesz na to? WT32-ETH01


@MikroblogPytania: bardzo fajny moduł, używam ich w swoich projektach, świetnie stabilnie działa, procesor jest zasobny w możliwości. Jedyny potencjalny minus w porównaniu z modułami arduino, to mała ilość dostępnych portów, ale to na szczęście łatwo obejść rozmnażając je ekspanderami, zresztą do twoich potrzeb wymienionych na górze wystarczy i jeszcze zostanie.

obrze rozumiem, że ten ESP32 z modułem ethernet RJ45 jest SoC?


@MikroblogPytania: używam tego
wywal to arduino, zastąp je ESP8266 i wtedy masz do dyspozycji Home Assistanta oraz ESPHome, które dadzą ci to, czego potrzebujesz, w zasadzie od ręki.


@Jarek_P: polecanie ESP8266 które nie jest wspierane powinno być zabronione, używaj ESP32 bo ma wszystko co trzeba i wsparcie przez jeszcze co najmniej 10+ lat :)

@MikroblogPytania
@Jarek_P: ESP8266 zostało porzucone przez Espressif, nie wspierają go - najnowsze wersje esp-idf ani żaden z developerów nie pracuje już nad tym. Arduino (które obecnie jest maintainowane przez samego espressifa i przechodzi na licencje Apache) oficjalnie porzuciło to MCU.

Wszystkie librarki niedługo przestaną działać na tym i bardzo dobrze, bo jest to stary i zabugowany chip który trzeba zakopać. Masz nowe ESP32-C3 opare na RISC które jest pin compatible. Polecanie tego
@sorek: Tak tak, jak coś to i tak budowałbym wszystko na ESP32 skoro podobna cena, a zdecydowanie nowsze i mocniejsze bebechy, najprawdopodobniej na tej płytce, którą wcześniej podlinkowałem. Chcę mieć wszystko przez ethernet, bo kabelki > wifi. A tak w ogóle, znasz może jeszcze inny SoC ESP32, który ma wbudowane gniazdo Ethernet, czy obecnie jest jedynie WT32-ETH01? Tylko właśnie chciałem się dopytać @Jarek_P, czy pracowałeś na WT32-ETH01 jako na module,
ESP8266 zostało porzucone przez Espressif, nie wspierają go


@sorek: poproszę o linka do artykułu o tym mówiącego, że zostało porzucone i niedługo przestanie działać, bo pierwsze słyszę i szczerze mówiąc trochę nie wierzę.
A nawet jeśli - to bardzo tani i bardzo fajny procesor, póki istnieją klony i jest wsparcie ze strony choćby wspomnianego przeze mnie Esphome, to polityka espressif mnie że tak nieładnie powiem wali.
czy pracowałeś na WT32-ETH01 jako na module, jak to nazwałeś


@MikroblogPytania: jako na module, wpiętym w moją własną płytkę z moją elektroniką. Mam ich w domu kilka, działających non-stop. Tak, to ma w sobie mikrokontroler, GPIO, interfejsy wifi oraz Bluetooth a także interfejs Ethernet. Istotne dla Ciebie może być to, że tu nie ma gniazdka USB, więc do wgrania kodu potrzebujesz jakiegoś UARTa i wiedzieć, co z nim zrobić.

Mogę do
w moją własną płytkę z moją elektroniką


@Jarek_P: Zdradzisz, z ciekawości, co to za elektronika?

Istotne dla Ciebie może być to, że tu nie ma gniazdka USB, więc do wgrania kodu potrzebujesz jakiegoś UARTa i wiedzieć, co z nim zrobić.


@Jarek_P: Mam PL2303 UARTa, jeszcze nie używałem, ale na necie widzę poradniki, z jakimś zwieraniem pinów do masy, później odłączaniem przed odłączeniem zasilania itp. Szkoda, że WT32-ETH01 nie ma PoE,
Zdradzisz, z ciekawości, co to za elektronika?


@MikroblogPytania: automatyka domowa, sztandarowy projekt (na zdjęciu) robiony w kilku egzemplarzach "od sztancy" to moduł czytający osiem wejść on/off i sterująca ośmioma wyjściami 230V, z możliwością zestawiania w łańcuchy 8+8. Prócz tego na tym samym procesorze mam jeszcze zintegrowany sterownik wszystkiego związanego z ogrodzeniem (brama, furtka, skrzynka na listy) oraz taki ogólny sterownik "do wszystkiego" z wieloma wejściami i wyjściami niskonapięciowymi.
Jarek_P - >Zdradzisz, z ciekawości, co to za elektronika?

@MikroblogPytania: automat...

źródło: 20211005_134655

Pobierz
automatyka domowa, sztandarowy projekt (na zdjęciu) robiony w kilku egzemplarzach "od sztancy" to moduł czytający osiem wejść on/off i sterująca ośmioma wyjściami 230V, z możliwością zestawiania w łańcuchy 8+8. Prócz tego na tym samym procesorze mam jeszcze zintegrowany sterownik wszystkiego związanego z ogrodzeniem (brama, furtka, skrzynka na listy) oraz taki ogólny sterownik "do wszystkiego" z wieloma wejściami i wyjściami niskonapięciowymi.


@Jarek_P: mało mi to jeszcze mówi, ale ciekawie wygląda. Jest to
te dwa mam przetestowane i wiem, że są ok.


@Jarek_P: A ja na forum ESPHome znalazłem krok po kroku, jak podłączyć WT32. Wkleję, jakby ktoś miał podobny problem i szukał przez wykop. Na 100% skorzystam z jednego z tych urządzeń, które proponujesz. Też dzięki za githuba, z chęcią przejrzę.


Temat zamykam.