Wpis z mikrobloga

Dziś coś dla przyszłych matek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Uprawnienie C dotyczy kobiet ciężarnych i może być zastosowanie od momentu stwierdzenia ciąży do 15 dni po planowanej dacie porodu. Na podstawie tego uprawnienia pacjentka może nabyć bezpłatnie leki, które znajdują się w wykazie określonym przez Ministerstwo Zdrowia (mniejsza pula niż leki ogólnie refundowane). ⁣

Obecnie w wykazie bezpłatnych leków dla pacjentek z uprawnieniem C możemy znaleźć 40 substancji czynnych zawartych w 389 preparatach. Są to m.in. insuliny, leki wziewne (np. budezonid, flutikazon, salmeterol), progesteron, leki przeciwpadaczkowe (np. lewetiracetam, okskarbazepina), lewotyroksyna, heparyny. ⁣

Podstawą do nabycia uprawnienia jest stwierdzenie ciąży przez: ⁣
⁣- lekarza mającego tytuł specjalisty ginekologii i położnictwa lub będącego w trakcie tej specjalizacji ⁣
⁣- położną POZ ⁣
⁣- położną z poradni położniczo-ginekologicznej ⁣

Są to osoby uprawnione do wystawiania recept z kodem C. Ponadto, na podstawie zaświadczenia wystawionego przez wyżej wymienionych medyków, każdy inny lekarz również może wystawić taką receptę. ⁣

Kolejnym warunkiem jest posiadanie prawa do refundacji danych leków na zasadach ogólnych. Czyli pacjentka musi spełniać wskazania do refundacji, a osoba wystawiająca receptę musi wskazać odpłatność zniżkową. W przypadku wybrania odpłatności 100%, lek zostanie wydany pełnopłatnie.

Osoba realizująca receptę nie może dopisać uprawnienia C ani zmienić poziomu odpłatności.⁣

Korzystałyście kiedyś z tego uprawnienia?

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchywaptece #medycyna #ciekawostki #apteka #leki #farmacja #zdrowie #madki #ciaza #ginekologia #bombelek
dwa_fartuchy - Dziś coś dla przyszłych matek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Uprawnienie C dotyczy kobie...

źródło: IMG_20230415_204245

Pobierz
  • 12
@dwa__fartuchy: ja się dowiedziałam przez przypadek właśnie od pana w aptece, że jest coś takiego. I powiedział mi, że kiedyś farmaceuci mogli „poprawiać” recepty jak nie miały tego kodu, ale już to zmieniono i jak lekarz nie zaznaczy to jest normalna odpłatność. Od tego czasu zaczęłam cisnąć lekarzy od razu żeby wpisywali C na receptę. Jedna baba mi powiedziała, że po co mi to, skoro lek, który mi przypisała kosztuje 5