Wpis z mikrobloga

Fragment wywiadu z Emilem Cioranem, myślicielem, autorem wielu pięknych dzieł, egzystencjalistą:

Tym, co najbardziej kochałem w Rumunii, była jej strona skrajnie prymitywna. Byli tam, rzecz jasna, ludzie cywilizowani, ale ja wolałem zawsze niepiśmiennych, an­alfabetów ... Aż do dwudziestego roku życia niczego tak nie lubiłem, jak z Sybina pójść sobie w góry i rozmawiać tam z pasterzami, z ludźmi całkowicie niepiśmiennymi. Spędza­łem czas, gadając i pijąc z nimi. Myślę, że Hiszpan może zrozumieć ten aspekt prymitywny, bardzo prymitywny.

Mówiliśmy o byle czym, a ja niemal od razu nawiązywałem z nimi kontakt.


Czyż stare filmy że szkolnej, z domku drewnianego nie były właśnie takim wejściem w świat człowieka prymitywnego, analfabety ale jednak posiadającego swoistą ludową mądrość i duchowość?

#kononowicz #szkolna17 #filozofia #cioran
  • 5
ale jednak posiadającego swoistą ludową mądrość i duchowość?


@T_W_O_J_S_T_A_R_Y: pierwsze z brzegu mądrości ludowe prosiakowicza i jego przodków: porządne kobiety się nie malują tak jak Matka Boska, każdy sąsiad to twój wróg najgorszy, za mostem zaczyna się obca cywilizacja, kamienie rosną od deszczu a muchy na lato lecą do ciepłych krajów.

do tego, o ile pamietam ma ładny charakter pisma..


@lofix: on więcej zeszytów zapisał pismem ręcznym niż pan masz