Wpis z mikrobloga

Pomnik Jana Pawła II na Haiti, w polskiej wiosce - Cazale. Z pomnikiem wiąże się spora, lokalna afera. Wybudował go Polak, nie pytając w zasadzie nikogo o zdanie. Jego budowa wiązała się z protestami mieszkańców, z których większość... nie potrafi czytać i pisać. Absurdalna sytuacja. A szkoda, bo pomysłodawca pomnika, Krzysztof Szybiński zrobił na Haiti kilka wartościowych rzeczy.

To polski emeryt, który ma możliwość latania za darmo (jego żona pracowała w liniach LOT, stąd taki ciekawy bonus do emerytury, nie znam dokładnych warunków i nie wiem, czy nowi emeryci dostają takie bonusy). Rodzina Krzysztofa zwiedziła grubo ponad setkę krajów na świecie. W 2014 roku pierwszy raz pojawili się na Haiti i w Cazale. Krzysztof zakochał się w tym miejscu i postanowił przyjeżdżać tu każdego roku.

Stara się prowadzić wolontariat. Nauczył dzieciaki polskich piosenek i tańców, wybudował tablicę upamiętniającą Polaków, którzy przeszło dwieście lat temu pojawili się na Haiti, zorganizował Dzień Solidarności Polaków z Polonią haitańską, imprezę, na której pojawili się przedstawiciele polskiej władzy. To człowiek-orkiestra, który podjął się na Haiti wielu tematów. Czasem jednak daje o sobie znać jego ciężki charakter, czego przykładem jest pomysł z pomnikiem i brak zainteresowania opinią lokalnych mieszkańców.

Krzysztof ma bardzo ciężki charakter, przez co spotkanie z nim i przygotowanie materiału na jego temat było dla mnie ogromnym, psychicznym wyzwaniem. Starałem się obiektywnie pokazać jego działalność na Haiti. Tak jak napisałem, zrobił na Haiti wiele dobrych rzeczy. Ale ciągnie się za nim sporo kontrowersji.

Zapraszam do wykopywania reportażu: Krzysztof Szybiński - polski wolontariusz na Haiti

#gruparatowaniapoziomu #historia #podroze #podrozemateoaka #ciekawostki #podrozujzwykopem #haiti
mateoaka - Pomnik Jana Pawła II na Haiti, w polskiej wiosce - Cazale. Z pomnikiem wią...

źródło: pomnik cazale 1

Pobierz
  • 46